Genomsyn

Start › Stockholms län › Stockholm

MADEINPARAS AB

559203-1230AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-01-01 – 2025-12-31

Omsättning 2025
1,1 mkr
Resultat efter fin. poster 2025
361 tkr
Årets resultat 2025
279 tkr
Eget kapital 2025
484 tkr

Utveckling7 räkenskapsår

20252025: 1,1 mkr1,1 mkr20242024: 1,2 mkr1,2 mkr20232023: 1,3 mkr1,3 mkr20222022: 540 tkr540 tkr20212021: 536 tkr536 tkr20202020: 739 tkr739 tkr20192019: 258 tkr258 tkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post2025202420232022202120202019
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 1 1431 1761 304540536741258
Nettoomsättning 1 1431 1761 304540536739258
Övriga rörelseintäkter 0–––010
Rörelsekostnader 780982766618589456184
Råvaror och förnödenheter 995436201057616
Övriga externa kostnader 280182200106102114154
Personalkostnader 37773652248337426614
Av- och nedskrivningar 179999––
Övriga rörelsekostnader 82–––00
Rörelseresultat 363193538−78−5328574
Finansiella poster −2810−2−10−1
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 110100–––
Räntekostnader och liknande resultatposter 3202101
Resultat efter finansiella poster 361201548−80−5428574
Bokslutsdispositioner –0−1200210−21
Förändring av periodiseringsfonder –0−1200210−21
Resultat före skatt 361201428−80−3328552
Skatt på årets resultat 834778–06414
Årets resultat 279154350−80−3322039

BalansräkningBelopp i tkr

Post2025202420232022202120202019
TILLGÅNGAR 871754771172377582186
Anläggningstillgångar 529172634––
Materiella anläggningstillgångar 529172634––
Inventarier, verktyg och installationer 529172634––
Omsättningstillgångar 819746754146342582186
Kortfristiga fordringar 118761566151025
Kundfordringar –––02025
Övriga fordringar 37034000–
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 80761226150––
Kassa och bank 70266959885291581161
EGET KAPITAL OCH SKULDER 871754771172377582186
Eget kapital 4842054469617630989
Bundet eget kapital 50505050505050
Aktiekapital 50505050505050
Fritt eget kapital 4341553964612625939
Balanserat resultat 15514612615939–
Årets resultat 279154350−80−3322039
Obeskattade reserver 120120120–02121
Periodiseringsfonder 120120120––––
Kortfristiga skulder 2684292057620125276
Leverantörsskulder ––00007
Skatteskulder 8947780647814
Övriga skulder 1743821207513617455
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 508––––

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post2025202420232022202120202019
Styrelsens förslag 433––––100–
Medel att disponera –––4612625939

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

2021

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2021

2020

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2020

2019

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2019

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Inventarier, verktyg och installationer

Post2025-12-312024-12-312024-01-012023-12-312023-01-012022-12-312022-01-012021-12-312021-01-012020-12-31
Anskaffningsvärde 1034343434343434300
Årets inköp 600–––0–43–0
Ackumulerade avskrivningar 5134262617179900
Årets avskrivningar 179–9–9–9–0

Om bolaget

Adress
HORNSGATAN 119, 117 28 STOCKHOLM
Registrerat
2019-04-18
Bransch
Annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst

Verksamhet enligt registret

musik management, creative direction och produktion

Bankgironummer

709-7066
MADEINPARAS AB
kontrollerat 2026-10-18

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Säte
Företagets säte är i Stockholm.
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-06-18
Programvara
Hogia Bokslut

Allmänt om verksamheten

Företagets verksamhet är musikmanagement, creative direction och produktion.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
202549 kB Öppna
202446 kB Öppna
202345 kB Öppna
202245 kB Öppna
202145 kB Öppna
202044 kB Öppna
201943 kB Öppna