se-mem-base:LandSverigeMember se-mem-base:SprakSvenskaMember se-mem-base:ValutaSvenskaKronorMember se-mem-base:BeloppsformatNormalformMember true se-mem-base:FinansiellRapportStyrelsenAvgerArsredovisningMember 1 #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'rr')]) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'redovisningsprinciper-ref-ar-0')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 2 #xpointer(//*/*[@id='rr_0_rb2_id5']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotMedelantaletAnstallda-ref-ar-0')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 2 #xpointer(//*/*[@id='rr_1_rb2_id5']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotMedelantaletAnstallda-ref-ar-1')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 1 #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'br')]) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'redovisningsprinciper-ref-ar-0')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 3 #xpointer(//*/*[@id='br_0_rb1_rb1_rb1_id1']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotInventarierVerktygInstallationer-ref-ar-0')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 3 #xpointer(//*/*[@id='br_1_rb1_rb1_rb1_id1']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotInventarierVerktygInstallationer-ref-ar-1')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 4 #xpointer(//*/*[@id='br_0_rb1_rb1_rb2_id3']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotAndraLangfristigaVardepappersinnehav-ref-ar-0')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 4 #xpointer(//*/*[@id='br_1_rb1_rb1_rb2_id3']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotAndraLangfristigaVardepappersinnehav-ref-ar-1')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 559202-4029 2024-01-01 2024-12-31 559202-4029 2024-12-31 559202-4029 2023-01-01 2023-12-31 559202-4029 2023-12-31 559202-4029 2022-01-01 2022-12-31 559202-4029 2022-12-31 559202-4029 2021-01-01 2021-12-31 559202-4029 2021-12-31 559202-4029 2020-01-01 2020-12-31 559202-4029 2020-12-31 iso4217:SEK xbrli:pure se-k2-type:AntalAnstallda xbrli:shares
1(6)
Årsredovisning
Koglin develop & improvment AB
559202-4029

Styrelsen avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2024-01-01 – 2024-12-31.

Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor(sek).

Innehåll Sida
- Förvaltningsberättelse 2
- Resultaträkning 3
- Balansräkning 4
- Noter 6
- Underskrifter 6

Fastställelseintyg

Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2025-07-31.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.

2 (6)

FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE

VERKSAMHETEN

Allmänt om verksamheten

Företaget bedriver verksamhet inom konsultation och utbildning inom IT, fordonautomation och media och därmed
förenlig verksamhet. Bolaget bedriver även konsultation inom skönhetsvård såsom estetiska injektionsbehandlingar.
Företaget har sitt säte i Stockholm.

FLERÅRSÖVERSIKT

Beloppen i flerårsöversikten är angivna i tusental kronor om inte annat anges.

2401-2412 2301-2312 2201-2212 2101-2112 2001-2012
Nettoomsättning 51 197 433 528
Resultat efter finansiella poster 118 -136 76 80
Soliditet % 53 13 45 55

Nettoomsättningen avviker med mer än 30% visar på minskade intäkter.

FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL

Aktiekapital Balanserat resultat Årets resultat Totalt
- Belopp vid årets ingång 50 000 69 334 -94 231 25 103
Resultatdisposition enligt bolagsstämman
- Balanseras i ny räkning -94 231 94 231 0
- Årets resultat 118 469 118 469
- Belopp vid årets utgång 50 000 -24 897 118 469 143 572

RESULTATDISPOSITION

Till årsstämmans förfogande står följande medel:

Balanserat resultat -24 897
Årets resultat 118 469
Summa 93 572


Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:

Balanseras i ny räkning 93 572
Summa 93 572

Företagets resultat och ställning i övrigt framgår av efterföljande resultat- och balansräkning med noter.

3 (6)
RESULTATRÄKNING 1
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Nettoomsättning 50 939 196 836
Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 50 939 196 836
Rörelsekostnader
Handelsvaror -58 734 -95 195
Övriga externa kostnader -107 512 -176 946
Personalkostnader 2 -28 935 -51 989
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar -10 000 -10 000
Summa rörelsekostnader -205 181 -334 130
Rörelseresultat -154 242 -137 294
Finansiella poster
Resultat från andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag 272 314 0
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 397 402
Räntekostnader och liknande resultatposter 0 660
Summa finansiella poster 272 711 1 062
Resultat efter finansiella poster 118 469 -136 232
Bokslutsdispositioner
Förändring av periodiseringsfonder 0 42 000
Summa bokslutsdispositioner 0 42 000
Resultat före skatt 118 469 -94 232
Årets resultat 118 469 -94 231
4 (6)
BALANSRÄKNING 1
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar
Inventarier, verktyg och installationer 3 0 10 000
Summa materiella anläggningstillgångar 0 10 000
Finansiella anläggningstillgångar
Andra långfristiga värdepappersinnehav 4 0 86 513
Summa finansiella anläggningstillgångar 0 86 513
Summa anläggningstillgångar 0 96 513
Omsättningstillgångar
Varulager m.m.
Färdiga varor och handelsvaror 0 19 905
Summa varulager m.m. 0 19 905
Kortfristiga fordringar
Kundfordringar 7 738 0
Övriga fordringar 7 752 42 418
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 6 190 7 999
Summa kortfristiga fordringar 21 680 50 417
Kassa och bank
Kassa och bank 251 066 32 321
Summa kassa och bank 251 066 32 321
Summa omsättningstillgångar 272 746 102 643
SUMMA TILLGÅNGAR 272 746 199 156
5 (6)
BALANSRÄKNING
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Bundet eget kapital
Aktiekapital 50 000 50 000
Summa bundet eget kapital 50 000 50 000
Fritt eget kapital
Balanserat resultat -24 897 69 334
Årets resultat 118 469 -94 231
Summa fritt eget kapital 93 572 -24 897
Summa eget kapital 143 572 25 103
Kortfristiga skulder
Övriga skulder 129 174 174 053
Summa kortfristiga skulder 129 174 174 053
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 272 746 199 156
6 (6)

NOTER

Not1Redovisningsprinciper

Enligt BFNAR 2016:10

Årsredovisningen har upprättats enligt årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag (K2).

Materiella anläggningstillgångar

Avskrivning sker över den förväntade nyttjandeperioden.


Not2Medelantalet anställda 2024-12-31 2023-12-31
Medelantalet anställda 0 0

Not3Inventarier, verktyg och installationer 2024-12-31 2023-12-31
Ingående anskaffningsvärden 50 000 50 000
Utgående anskaffningsvärden 50 000 50 000
Ingående avskrivningar -40 000 -30 000
Förändringar av avskrivningar
Årets avskrivningar -10 000 -10 000
Utgående avskrivningar -50 000 -40 000
Redovisat värde 0 10 000

Not4Andra långfristiga värdepappersinnehav 2024-12-31 2023-12-31
Ingående anskaffningsvärden 86 513 86 513
Försäljningar -86 513 -
Utgående anskaffningsvärden 0 86 513

Not5Andra övriga upplysningar

Under året såldes samtliga andelar i Dafo Vehicle AB. Som ersättning gavs 358 827:-. Lagstiftningen
har tolkats som att avyttringen är att anses som försäljning av näringsbetingade aktier och kapitalvinsten tas därför inte
upp till beskattning.