Hulo IT AB
559201-09291 (7)
Årsredovisning
Hulo IT AB
Organisationsnummer:
559201-0929
Räkenskapsår:
2023-01-01 -
2023-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Malmö
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2024-03-15.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Hulo IT AB
559201-09292 (7)
| Allmänt om verksamheten |
Företaget bedriver verksamhet inom konsultbranschen och säljer IT tjänster.
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Bolaget förvärvade våren 2023 100% av Hulo Consulting AB med organisationsnummer 559360-5008. Hulo Consulting AB är verksamt inom IT branschen med största kunden i USA. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2023-01-01 -2023-12-31 | 2022-01-01 -2022-12-31 | 2021-01-01 -2021-12-31 | 2020-01-01 -2020-12-31 |
| Nettoomsättning (kr) | | 2 294 219 | 2 082 107 | 1 478 012 | 1 323 944 |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | 3 128 155 | 1 167 343 | 588 643 | 481 819 |
| Soliditet (%) | | 92,3 | 87,2 | 89,0 | 100,0 |
| Nyckeltalsdefinitioner |
Nettoomsättning Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar.
Resultat efter finansiella poster Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter.
Soliditet (%) Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av balansomslutning. |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 481 872 | 926 820 | 1 458 692 |
| Utdelning | | | -500 000 | -500 000 |
| Balanseras i ny räkning | | 426 820 | -426 820 | 0 |
| Årets resultat | | | 2 896 581 | 2 896 581 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 908 692 | 2 896 581 | 3 855 273 |
Hulo IT AB
559201-09293 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 908 692 | | | |
| Årets resultat | | 2 896 581 | | | |
| Medel att disponera | | 3 805 273 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Förslag till utdelning | | | | | |
| Utdelning | | 1 300 000 | | | |
| Summa utdelning | | 1 300 000 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 2 505 273 | | | |
| Summa | | 3 805 273 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Hulo IT AB
559201-09294 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2023-01-01 | 2022-01-01 |
| | | 1 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 2 294 219 | 2 082 107 |
| Övriga rörelseintäkter | | | | 3 078 | 20 374 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 2 297 297 | 2 102 481 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -65 971 | -77 318 |
| Personalkostnader | | | 2 | -1 120 249 | -840 411 |
| Övriga rörelsekostnader | | | | -9 022 | -20 223 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -1 195 242 | -937 952 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 1 102 055 | 1 164 529 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från andelar i koncernföretag | | | | 2 000 000 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | | 26 100 | 2 818 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | 0 | -4 |
| Summa finansiella poster | | | | 2 026 100 | 2 814 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 3 128 155 | 1 167 343 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 3 128 155 | 1 167 343 |
| | | | | |
| Skatt på årets resultat | | | | -231 574 | -240 523 |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 2 896 581 | 926 820 |
Hulo IT AB
559201-09295 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i koncernföretag | | | 3 | 25 000 | 0 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 25 000 | 0 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 25 000 | 0 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Kundfordringar | | | | 225 000 | 0 |
| Fordringar hos koncernföretag | | | | 2 000 000 | 0 |
| Övriga fordringar | | | | 0 | 97 652 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 2 225 000 | 97 652 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 1 927 211 | 1 576 086 |
| Summa kassa och bank | | | | 1 927 211 | 1 576 086 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 4 152 211 | 1 673 738 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 4 177 211 | 1 673 738 |
Hulo IT AB
559201-09296 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 908 692 | 481 872 |
| Årets resultat | | | | 2 896 581 | 926 820 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 3 805 273 | 1 408 692 |
| Summa eget kapital | | | | 3 855 273 | 1 458 692 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Leverantörsskulder | | | | 16 048 | 0 |
| Skatteskulder | | | | 62 213 | 178 919 |
| Övriga skulder | | | | 243 677 | 36 127 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 321 938 | 215 046 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 4 177 211 | 1 673 738 |
| | | | | |
Hulo IT AB
559201-09297 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Tjänste- och entreprenaduppdrag |
| Företaget intäktsredovisar tjänsteuppdrag på löpande räkning genom att inkomsten redovisas som intäkt i takt med att arbetet utförs. |
| Not 2. Medelantal anställda | | | | | |
| | | | 2023-01-01 - 2023-12-31 | 2022-01-01 - 2022-12-31 |
| Medelantal anställda | | | | 2 | 2 |
| | | | | |
| Not 3. Andelar i koncernföretag | | | | | |
| | | | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Inköp | | | | 25 000 | 0 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 25 000 | 0 |
| | | | | |
| Företagets namn | Säte | Antal andelar | Eget kapital (tkr) | Årets resultat (tkr) | Kapital- andel (%) | Rösträtts- andel (%) | Redovisat värde (tkr) |
| Hulo Consulting AB | Malmö | 500 | 2 392 | 1 763 | 100,0 | 100,0 | 25 |
| | | | | | | |