Start › Stockholms län › Täby
Johnsson Security AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 318 | 984 | 1 461 | 1 914 | 2 616 | 2 532 | 1 467 |
| Nettoomsättning | 318 | 984 | 1 461 | 1 914 | 2 616 | 2 532 | 1 467 |
| Rörelsekostnader | 570 | 685 | 918 | 971 | 839 | 858 | 534 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 0 | 1 | 2 | 4 | 4 | 5 |
| Övriga externa kostnader | 184 | 254 | 222 | 273 | 193 | 168 | 189 |
| Personalkostnader | 386 | 431 | 695 | 696 | 642 | 687 | 340 |
| Rörelseresultat | −251 | 299 | 543 | 943 | 1 776 | 1 673 | 933 |
| Finansiella poster | 2 | 27 | 18 | −4 | −3 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 2 | 27 | 22 | 0 | 0 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 4 | 5 | 3 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −250 | 327 | 561 | 938 | 1 773 | 1 673 | 933 |
| Resultat före skatt | −250 | 327 | 561 | 938 | 1 773 | 1 673 | 933 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 73 | 123 | 203 | 376 | 363 | 205 |
| Årets resultat | −250 | 254 | 438 | 735 | 1 397 | 1 310 | 728 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 191 | 3 769 | 3 835 | 3 679 | 3 791 | 2 618 | 1 171 |
| Omsättningstillgångar | 3 191 | 3 769 | 3 835 | 3 679 | 3 791 | 2 618 | 1 171 |
| Kortfristiga fordringar | 137 | 120 | 199 | 180 | 226 | 371 | 90 |
| Övriga fordringar | 49 | 32 | 199 | 3 | 0 | 207 | 1 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 88 | 88 | 0 | 177 | 225 | 164 | 89 |
| Kortfristiga placeringar | 2 977 | 2 700 | 1 600 | 1 600 | 900 | 125 | – |
| Övriga kortfristiga placeringar | 2 977 | 2 700 | 1 600 | 1 600 | 900 | 125 | – |
| Kassa och bank | 77 | 949 | 2 036 | 1 899 | 2 665 | 2 122 | 1 081 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 191 | 3 769 | 3 835 | 3 679 | 3 791 | 2 618 | 1 171 |
| Eget kapital | 3 187 | 3 682 | 3 704 | 3 555 | 3 124 | 1 911 | 778 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 3 137 | 3 632 | 3 654 | 3 505 | 3 074 | 1 861 | 728 |
| Balanserat resultat | 3 387 | 3 379 | 3 215 | 2 771 | 1 677 | 551 | 0 |
| Årets resultat | −250 | 254 | 438 | 735 | 1 397 | 1 310 | 728 |
| Kortfristiga skulder | 5 | 86 | 131 | 123 | 667 | 707 | 393 |
| Skatteskulder | 0 | 32 | 31 | 0 | 541 | 568 | 205 |
| Övriga skulder | 5 | 55 | 101 | 123 | 126 | 139 | 141 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | – | – | 0 | 0 | 47 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | 275 | 290 | 303 | 184 | 177 |
| Annan föreslagen utdelning | – | – | 275 | 290 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 3 074 | 1 861 | 728 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
På grund av ålder har verksamheten minskat då ägaren delvis tar ut pension.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
De anställda arbetar endast deltid numera, som en förberedelse inför pension. Har tidigare arbetat heltid.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Utvecklingen har varit positiv i bolaget då fler kunder har efterfrågat stöd vilket har resulterat i ytterligare uppdrag till verksamheten än planerat. Då företagets kunder är långsiktiga medför det en god framförhållning och arbetet utförs i huvudsak genom årsbeställningar.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- STRALSUNDSVÄGEN 19 A, 187 41 TÄBY
- Registrerat
- 2019-03-26
- Bransch
- Datakonsultverksamhet
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet skall vara att bedriva konsultverksamhet inom informations- och IT-säkerhet samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5391-0485
- Johnson Security AB
kontrollerat 2026-10-18
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-10-02
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver försäljning samt utveckling av datakonsultverksamhet inom informationssäkerhetsområdet samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget har sitt säte i Täby. Bolaget har under året planat ut verksamheten enligt prognos.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.