Rustebud 1:161 Fastighets AB
559199-45451 (8)
Årsredovisning
Rustebud 1:161 Fastighets AB
Organisationsnummer:
559199-4545
Räkenskapsår:
2023-01-01 -
2023-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i tusental svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Stockholm
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2024-05-14.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Rustebud 1:161 Fastighets AB
559199-45452 (8)
| Allmänt om verksamheten |
Rustebud 1:161 Fastighets AB, org nr 559199-4545, med säte i Stockholm, har som syfte med verksamheten att direkt eller indirekt äga och förvalta fastigheter och eller aktier, samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Bolaget äger och förvaltar fastigheten Karlstad Rustebud 1:161.
Bolaget är ett helägt dotterbolag till Ilija Batljan Invest Kristianstad AB, org nr, 559161-5504, Ilija Batljan Invest Kristianstad AB har sitt säte i Stockholm.
Bolagen har ingen anställd personal. Löner och andra ersättningar har ej utgått.
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
I december avtalade bolagets ägare med Logistea AB (publ) om försäljning av bolagen Rustebud 1:161 Fastighets AB (som äger tomträtten Busterud 1:161 i Karlstad) samt bolaget IB Logistik Nybro AB (som äger fastigheten Skiffern 2 i Nybro) med ett underliggande överenskommet fastighetsvärde om 188,8 mkr. Logistea AB betalar för fastigheterna kontant och med en tvåårig säljarrevers om 20 mkr.
Väsentliga händelser efter balansdagen är att bolaget har bytt namn.
|
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2023-01-01 -2023-12-31 | 2022-01-01 -2022-12-31 | 2021-01-01 -2021-12-31 | 2020-05-01 -2020-12-31 |
| Nettoomsättning (tkr) | | 3 784 | 3 372 | 3 372 | 2 227 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | -584 | -183 | 32 | -113 |
| Soliditet (%) | | 0,2 | 0,2 | 0,2 | 0,1 |
| Nyckeltalsdefinitioner |
Soliditet: Justerat eget kapital i procent av balansomslutning.
|
Rustebud 1:161 Fastighets AB
559199-45453 (8)
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 | 521 | -521 | 50 |
| Utdelning | | -521 | 521 | 0 |
| Erhållna aktieägartillskott | | 1 350 | | 1 350 |
| Årets resultat | | | -1 343 | -1 343 |
| Belopp vid årets utgång | 50 | 1 350 | -1 343 | 57 |
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 1 350 | | | |
| Årets resultat | | -1 343 | | | |
| Medel att disponera | | 7 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 7 | | | |
| Summa | | 7 | | | |
| | | | | |
Rustebud 1:161 Fastighets AB
559199-45454 (8)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2023-01-01 | 2022-01-01 |
| | | 1 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 3 784 | 3 372 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 3 784 | 3 372 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -254 | -286 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar | | | | -1 946 | -1 953 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -2 200 | -2 239 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 1 584 | 1 133 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | | 353 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | 2 | -2 521 | -1 316 |
| Summa finansiella poster | | | | -2 168 | -1 316 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | -584 | -183 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Lämnade koncernbidrag | | | | -759 | -281 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | -759 | -281 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | -1 343 | -464 |
| | | | | |
| Övriga skattekostnader | | | | 0 | -57 |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | -1 343 | -521 |
Rustebud 1:161 Fastighets AB
559199-45455 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Byggnader och mark | | | 3 | 41 984 | 43 878 |
| Inventarier, verktyg och installationer | | | 4 | 0 | 52 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 41 984 | 43 930 |
| | | | | |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 41 984 | 43 930 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Fordringar hos koncernföretag | | | | 8 932 | 5 272 |
| Övriga fordringar | | | | 231 | 422 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | | | | 393 | 39 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 9 556 | 5 733 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 710 | 324 |
| Summa kassa och bank | | | | 710 | 324 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 10 266 | 6 057 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 52 250 | 49 987 |
Rustebud 1:161 Fastighets AB
559199-45456 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 | 50 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 | 50 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 1 350 | 521 |
| Årets resultat | | | | -1 343 | -521 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 7 | 0 |
| Summa eget kapital | | | | 57 | 50 |
| | | | | |
| Obeskattade reserver | | | | | |
| Periodiseringsfonder | | | | 53 | 53 |
| Summa obeskattade reserver | | | | 53 | 53 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | | | |
| Skulder till koncernföretag | | | | 51 490 | 49 686 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 51 490 | 49 686 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Leverantörsskulder | | | | 177 | 57 |
| Övriga skulder | | | | 79 | 141 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 394 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 650 | 198 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 5 | 52 250 | 49 987 |
| | | | | |
Rustebud 1:161 Fastighets AB
559199-45457 (8)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BRNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre aktiebolag (K2).
Moderbolaget i den minsta och största koncernen som Rustebud 1:161 Fastighets AB är dotterbolag till och där koncernredovisning upprättas är Ilija Batljan Invest AB org nr 559053-5166, med säte i Stockholm.
Fordringar Fordringar upptas till det lägsta av nominellt värde och det belopp varmed de beräknas inflyta.
Anläggningstillgångar Anläggningstillgångar värderas till anskaffningsvärde med avdrag för ackumulerade avskrivningar och nedskrivningar. Avskrivningarna görs över tillgångarnas förväntade nyttjandeperiod enligt nedanstående förteckning:
|
| Avskrivning | | | | | |
| Tillämpade avskrivningstider: | | | | | |
| Byggnader | | | | 25 | år |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | | | | 5 | år |
| | | | | |
| Not 2. Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2023-01-01 - 2023-12-31 | 2022-01-01 - 2022-12-31 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter som avser skulder till koncernföretag | | | | -2 521 | -1 316 |
Rustebud 1:161 Fastighets AB
559199-45458 (8)
| Not 3. Byggnader och mark | | | | | |
| | | | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 49 254 | 49 470 |
| Omklassificeringar | | | | 0 | -216 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 49 254 | 49 254 |
| | | | | |
| Ingående avskrivningar | | | | -5 376 | -3 482 |
| Årets avskrivningar | | | | -1 894 | -1 894 |
| Utgående avskrivningar | | | | -7 270 | -5 376 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 41 984 | 43 878 |
| Not 4. Inventarier, verktyg och installationer | | | | | |
| | | | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 293 | 293 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 293 | 293 |
| | | | | |
| Ingående avskrivningar | | | | -241 | -183 |
| Årets avskrivningar | | | | -52 | -58 |
| Utgående avskrivningar | | | | -293 | -241 |
| | | | | |
| Not 5. Ställda säkerheter och eventualförpliktelser | | | | | |
| | | | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Ställda säkerheter | | | | | |
| Fastighetsinteckningar | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa ställda säkerheter | | | | 50 000 | 50 000 |