Palune Management AB
559198-85131 (7)
Årsredovisning
Palune Management AB
Organisationsnummer:
559198-8513
Räkenskapsår:
2024-01-01 -
2024-12-31
Styrelsen och verkställande direktören avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
3
|
|
Balansräkning |
4
|
|
Noter |
6
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Götebotg
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2025-06-29.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Palune Management AB
559198-85132 (7)
| Allmänt om verksamheten |
| Företaget bedriver konsultverksamhet inom affärs- och verksamhetsutveckling. Bolagets säte är i Göteborg. |
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Verksamheten är under gradvis avveckling |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2024-01-01 -2024-12-31 | 2023-01-01 -2023-12-31 | 2022-01-01 -2022-12-31 | 2021-01-01 -2021-12-31 |
| Nettoomsättning (kr) | | 21 159 | 89 587 | 320 186 | 1 174 045 |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | -28 041 | -58 975 | -123 987 | 329 519 |
| Soliditet (%) | | 93,1 | 95,5 | 75,6 | 56,5 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 447 429 | -58 975 | 438 454 |
| Balanseras i ny räkning | | -58 975 | 58 975 | 0 |
| Årets resultat | | | -28 041 | -28 041 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 388 454 | -28 041 | 410 413 |
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 388 454 | | | |
| Årets resultat | | -28 041 | | | |
| Medel att disponera | | 360 413 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 360 413 | | | |
| Summa | | 360 413 | | | |
| | | | | |
Palune Management AB
559198-85133 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2024-01-01 | 2023-01-01 |
| | | 1 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 21 159 | 89 587 |
| Övriga rörelseintäkter | | | | 53 578 | 14 057 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 74 737 | 103 644 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -70 762 | -119 592 |
| Personalkostnader | | | 2 | -32 000 | -42 540 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -102 762 | -162 132 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -28 025 | -58 488 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | | 22 | 147 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | -38 | -634 |
| Summa finansiella poster | | | | -16 | -487 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | -28 041 | -58 975 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | -28 041 | -58 975 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | -28 041 | -58 975 |
Palune Management AB
559198-85134 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Inventarier, verktyg och installationer | | | 3 | 0 | 0 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i koncernföretag | | | 4 | 352 500 | 352 500 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 352 500 | 352 500 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 352 500 | 352 500 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Kundfordringar | | | | 519 | 0 |
| Övriga fordringar | | | | 10 001 | 10 002 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 10 520 | 10 002 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 77 806 | 96 618 |
| Summa kassa och bank | | | | 77 806 | 96 618 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 88 326 | 106 620 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 440 826 | 459 120 |
Palune Management AB
559198-85135 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 388 454 | 447 429 |
| Årets resultat | | | | -28 041 | -58 975 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 360 413 | 388 454 |
| Summa eget kapital | | | | 410 413 | 438 454 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Leverantörsskulder | | | | 261 | 0 |
| Övriga skulder | | | | 30 152 | 20 666 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 30 413 | 20 666 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 440 826 | 459 120 |
| | | | | |
Palune Management AB
559198-85136 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag.
Företaget, som utgör moderbolag för en koncern med dotterföretag enl not 4, upprättar ej koncernredovisning med hänvisning till reglerna i 7 kap. §3 ÅRL.
|
| Avskrivning | | | | | |
| Tillämpade avskrivningstider: | | | | | |
| Inventarier, verktyg och installationer | | | | 5 | år |
| Övriga materiella anläggningstillgångar | | | | 3 | år |
| | | | | |
| Not 2. Medelantal anställda | | | | | |
| | | | 2024-01-01 2024-12-31 | 2023-01-01 2023-12-31 |
| Medelantal anställda | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Not 3. Inventarier, verktyg och installationer | | | | | |
| | | | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 19 319 | 19 319 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 19 319 | 19 319 |
| | | | | |
| Ingående avskrivningar | | | | -19 319 | -19 319 |
| Utgående avskrivningar | | | | -19 319 | -19 319 |
| | | | | |
| Not 4. Andelar i koncernföretag | | | | | |
| | | | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 352 500 | 352 500 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 352 500 | 352 500 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 352 500 | 352 500 |
| Avser majoritetsandel i dotterbolaget Tre-Service AB, samt minoritetsandel i Silversquid AB |
| | | | | |