Fredrik Folkesson Consulting AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 26 | 36 | 148 | 158 | 144 | 182 | 305 |
| Nettoomsättning | 26 | 36 | 148 | 158 | 144 | 182 | 305 |
| Rörelsekostnader | 24 | 29 | 55 | 15 | 19 | 42 | 12 |
| Råvaror och förnödenheter | 2 | 7 | 16 | 0 | 1 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 22 | 22 | 39 | 15 | 16 | 42 | 12 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | – | – |
| Rörelseresultat | 3 | 7 | 93 | 142 | 125 | 140 | 293 |
| Finansiella poster | 146 | 214 | 472 | 300 | 475 | 317 | 69 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 36 | 132 | 281 | 302 | 476 | 317 | – |
| Resultat från andelar i intresseföretag | – | – | – | – | 0 | 0 | 68 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 112 | 83 | 194 | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 3 | 2 | 4 | 3 | 1 | 0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 148 | 220 | 565 | 442 | 600 | 457 | 362 |
| Resultat före skatt | 148 | 220 | 565 | 442 | 600 | 457 | 362 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 1 | 18 | 29 | 26 | 30 | 63 |
| Årets resultat | 148 | 219 | 546 | 413 | 574 | 427 | 299 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 688 | 1 660 | 1 660 | 1 410 | 1 163 | 732 | 488 |
| Anläggningstillgångar | 1 606 | 1 557 | 1 547 | 1 219 | 1 050 | 570 | 137 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 606 | 1 557 | 1 547 | 1 219 | 1 050 | 570 | 137 |
| Andelar i koncernföretag | 313 | 313 | 313 | 313 | 313 | 313 | 25 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 325 | 325 | 325 | – | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 968 | 919 | 909 | 906 | 737 | 257 | 112 |
| Omsättningstillgångar | 82 | 103 | 113 | 191 | 113 | 162 | 351 |
| Kortfristiga fordringar | 35 | 35 | 9 | 2 | 41 | 63 | – |
| Övriga fordringar | 35 | 35 | 9 | 2 | 41 | 63 | – |
| Kassa och bank | 47 | 69 | 104 | 189 | 72 | 99 | 351 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 688 | 1 660 | 1 660 | 1 410 | 1 163 | 732 | 488 |
| Eget kapital | 1 495 | 1 556 | 1 541 | 1 190 | 965 | 574 | 349 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 50 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 50 |
| Fritt eget kapital | 1 470 | 1 531 | 1 516 | 1 165 | 940 | 549 | 299 |
| Balanserat resultat | 1 321 | 1 311 | 970 | 752 | 365 | 122 | 0 |
| Årets resultat | 148 | 219 | 546 | 413 | 574 | 427 | 299 |
| Långfristiga skulder | 188 | 97 | 85 | 176 | 131 | 26 | – |
| Skulder till kreditinstitut | 188 | 97 | 85 | 176 | 131 | 26 | – |
| Kortfristiga skulder | 5 | 8 | 34 | 44 | 68 | 132 | 140 |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 5 | 32 | 93 | 63 |
| Övriga skulder | 5 | 8 | 34 | 39 | 36 | 39 | 76 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 322 | 210 | 204 | 195 | 188 | 184 | 177 |
| Annan föreslagen utdelning | 322 | 210 | 204 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 940 | 549 | 299 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Mindre konsultverksamhet än tidigare har utförts
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2019-03-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 313 | 313 | 313 | 313 | 313 | 313 | 25 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 0 | 288 | 50 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | – | – | 0 | 25 | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2019-03-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 968 | 919 | 909 | 906 | 737 | 257 | 112 | 0 |
| Årets inköp | 49 | 10 | 26 | 170 | – | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 23 | – | – | – | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 325 | 325 | 325 | 0 |
| Årets inköp | – | – | 325 | – |
Om bolaget
- Adress
- IDUNS PLATS 9 LGH 1805, 224 76 LUND
- Registrerat
- 2019-03-07
- Bransch
- Dataprogrammering
Verksamhet enligt registret
Företaget ska bedriva konsultverksamhet företrädesvis inom IT, samt utveckla mjukvaruprodukter, äga och förvalta värdepapper och utöva därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-02-02
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Bolaget äger och förvaltar aktier samt utför konsultverksamhet inom mjukvara. Bolaget har sitt säte i Lund.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.