Genomsyn

Start › Västra Götalands län › Hisings Kärra

JT Montage och Service AB

559197-8308AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-01-01 – 2025-12-31

Omsättning 2025
1,3 mkr
Resultat efter fin. poster 2025
264 tkr
Årets resultat 2025
207 tkr
Eget kapital 2025
279 tkr

Utveckling7 räkenskapsår

20252025: 1,3 mkr1,3 mkr20242024: 1,2 mkr1,2 mkr20232023: 1,4 mkr1,4 mkr20222022: 1,5 mkr1,5 mkr20212021: 1,3 mkr1,3 mkr20202020: 936 tkr936 tkr20192019: 748 tkr748 tkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post2025202420232022202120202019
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 1 2741 2301 4941 5311 3341 014748
Nettoomsättning 1 2741 2161 4011 4821 334936748
Övriga rörelseintäkter 01593480780
Rörelsekostnader 1 0001 0281 2061 4491 095912661
Råvaror och förnödenheter 467470134554434
Övriga externa kostnader 32337435628925714492
Personalkostnader 6285767661 013753697527
Av- och nedskrivningar 35131313288
Övriga rörelsekostnader –02016––
Rörelseresultat 2742022878224010288
Finansiella poster −11−16−53−3−1
Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar –––03––
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 018−4–––
Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar 11––––––
Räntekostnader och liknande resultatposter 1220031
Resultat efter finansiella poster 264201293772429987
Bokslutsdispositioner 3314550−34−41
Förändring av periodiseringsfonder ––0430−25−18
Förändring av överavskrivningar 3314120−9−23
Resultat före skatt 2662043071332426547
Skatt på årets resultat 59446933521612
Årets resultat 2071602381001904935

BalansräkningBelopp i tkr

Post2025202420232022202120202019
TILLGÅNGAR 436397453513471418312
Anläggningstillgångar 0382335116117
Materiella anläggningstillgångar 0382335116117
Inventarier, verktyg och installationer 0382335116117
Omsättningstillgångar 436395445490436302195
Kortfristiga fordringar 241231280185163135109
Kundfordringar 100949091917574
Upparbetad men ej fakturerad intäkt ––013–––
Övriga fordringar 418910781726135
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 1004883––––
Kortfristiga placeringar 16221210795010
Övriga kortfristiga placeringar 16221210795010
Kassa och bank 17914215329519411776
EGET KAPITAL OCH SKULDER 436397453513471418312
Eget kapital 27927331317427513485
Bundet eget kapital 50505050505050
Aktiekapital 50505050505050
Fritt eget kapital 2292232631242258435
Balanserat resultat 2363242534350
Årets resultat 2071602381001904935
Obeskattade reserver 03519747441
Periodiseringsfonder –––0434318
Ackumulerade överavskrivningar 03519313123
Långfristiga skulder ––––03155
Skulder till kreditinstitut ––––03155
Kortfristiga skulder 157122135319122178131
Skulder till kreditinstitut ––––02828
Leverantörsskulder 12325164299
Skatteskulder 02233930––
Övriga skulder 832139197255228
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 62666767627067

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post2025202420232022202120202019
Styrelsens förslag 17520020010020050–
Medel att disponera ––––22584–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

2021

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Omstättningsökningen 2021 jämfört med 2020 är kopplad till att pandemin hämade 2020 års omsättningen.

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2021

2020

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2020

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Inventarier, verktyg och installationer

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-312020-12-312019-12-312019-03-06
Anskaffningsvärde 26262664641521260
Årets inköp ––––026126–
Försäljningar och utrangeringar –0380870––
Ackumulerade avskrivningar 26231842293680
Årets avskrivningar 35131313288–
Återförda avskrivningar –0360200––

Om bolaget

Adress
LILLEKÄRR SÖDRA 174, 425 31 HISINGS KÄRRA
Registrerat
2019-03-07
Bransch
Andra bygginstallationer

Verksamhet enligt registret

Företaget skall sälja varor och tjänster inom fastighetsförvaltning. Företaget skall sälja varor och tjänster inom pyroteknik, friluftsliv, jakt och fiske samt ekologisk odling.

Bankgironummer

494-0623
JT MONTAGE & SERVICE AB
kontrollerat 2026-10-18
494-1480
JT MONTAGE & SERVICE AB
kontrollerat 2026-10-18

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Säte
Västra Götalands län, Göteborg kommun
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-05-19
Programvara
Wolters Kluwer Capego

Allmänt om verksamheten

Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver försäljning, montering och service utav portar och andra passagelösningar till företag och privat personer. Bolaget bedriver också försäljning inom friluftsliv, jakt och fiske samt ekologisk odling. Företaget har sitt säte i Västra Götalands län, Göteborg kommun .

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
20259 kB Öppna
20249 kB Öppna
20239 kB Öppna
20229 kB Öppna
20219 kB Öppna
20209 kB Öppna