Sydsvensk maskinteknikutveckling AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 253 | 613 | 601 | 582 | 607 | 383 | 250 |
| Nettoomsättning | 253 | 613 | 601 | 582 | 607 | 383 | 250 |
| Rörelsekostnader | 107 | 12 | 12 | 22 | 35 | 21 | 17 |
| Övriga externa kostnader | 94 | 12 | 12 | 15 | 32 | 13 | 12 |
| Personalkostnader | 13 | – | 0 | 7 | 3 | 0 | 2 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | 0 | 0 | 8 | 4 |
| Rörelseresultat | 146 | 600 | 590 | 561 | 572 | 362 | 233 |
| Finansiella poster | 8 | 12 | 8 | 4 | 2 | 1 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 8 | 12 | 8 | 4 | 2 | 1 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 155 | 612 | 598 | 565 | 575 | 363 | 233 |
| Bokslutsdispositioner | 280 | −150 | −140 | −140 | −140 | −90 | −50 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 280 | −150 | −140 | −140 | −140 | −90 | −50 |
| Resultat före skatt | 435 | 462 | 458 | 425 | 435 | 273 | 183 |
| Skatt på årets resultat | 94 | 98 | 96 | 88 | 90 | 58 | 40 |
| Årets resultat | 341 | 364 | 362 | 337 | 345 | 214 | 143 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 922 | 1 342 | 1 192 | 1 048 | 941 | 551 | 328 |
| Anläggningstillgångar | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 |
| Omsättningstillgångar | 917 | 1 337 | 1 187 | 1 043 | 936 | 546 | 323 |
| Kortfristiga fordringar | 44 | 157 | 147 | 54 | 49 | 256 | 1 |
| Kundfordringar | 25 | 121 | 120 | 51 | 46 | 253 | – |
| Övriga fordringar | 15 | 32 | 24 | – | – | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 4 | 4 | 3 | 3 | 3 | 3 | 1 |
| Kassa och bank | 873 | 1 180 | 1 040 | 989 | 887 | 290 | 322 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 922 | 1 342 | 1 192 | 1 048 | 941 | 551 | 328 |
| Eget kapital | 427 | 436 | 422 | 390 | 403 | 268 | 193 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 377 | 386 | 372 | 340 | 353 | 218 | 143 |
| Balanserat resultat | 36 | 22 | 10 | 3 | 8 | 3 | 0 |
| Årets resultat | 341 | 364 | 362 | 337 | 345 | 214 | 143 |
| Obeskattade reserver | 430 | 710 | 560 | 420 | 280 | 140 | 50 |
| Periodiseringsfonder | 430 | 710 | 560 | 420 | 280 | 140 | 50 |
| Kortfristiga skulder | 65 | 196 | 210 | 238 | 258 | 143 | 85 |
| Skatteskulder | 8 | 32 | 49 | 74 | 89 | 39 | 25 |
| Övriga skulder | 57 | 164 | 161 | 164 | 168 | 104 | 60 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 250 | – | 350 | 330 | 350 | 210 | 140 |
| Annan föreslagen utdelning | 250 | – | 350 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 353 | 218 | 143 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Sedvanlig flerårig förlängning av order som gav full beläggning upphörde något oväntat efter första tertialet, pga kundens projekt närmade sig fulländning och konsulthjälp inte längre behövdes. Då bolaget som tidigare utfört marknadsföringen inte längre existerade investerades i egen hemsida. Resultat av satsningen visade sig inte förrän sent på året. Gynnsam men blygsam positiv utveckling av orderingång har fortsatt under första halvan av 2026.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
- Nytt mindre uppdrag inkom januari 2026. - Ytterligare fyra uppdrag inkom under våren 2026 varav två är väsentliga och bedöms pågå under större delen av året.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Konsultverksamhet, vilket utgör bolagets verksamhet präglas ofta pga. olika anledningar av gap mellan uppdragen. En större kund valde i slutet av 2020 att förlänga ett korttidsuppdrag vilket därpå under verksamhetsåret 2021 förlängts i omgångar vilket i praktiken medfört full beläggning under hela verksamhetsåret. Pga erfarenhetsuppbyggnad har även timdebiteringen kunnat höjas något hos denna kund jämfört med föregående år. Förlängningen medförde även under första delen av verksamhetsåret 2021 en viss överbeläggning pga order avseende expertkunskap för begränsad insats från annan kund tecknades. Tillsammans gav detta en omsättningsökning med totalt drygt 58%.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Genom ökat kundantal har företaget lyckats sälja fler debiterbara timmar än föregående år. Bl.a. pga ett heltidsuppdrag till en ny kund under sista kvartalet. Kombinerat med viss överbeläggning under årets sista kvartal har detta gett en ökning av omsättningen med drygt 55% jämfört med föregående år.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolagets tjänsteförsäljning till en av kunderna har upphört pga uppdraget berodde på föräldraledighet hos kundens egen personal. En period som nu avslutats varvid kunden utför arbetet med egen personal. Bolaget opererar därför från ca mitten av våren med två kunder. En av kunderna har i omgångar förlängt uppdraget och kontrakt föreligger nu för året 2021 ut. Den andre av kunderna har i skrivande stund ingen pågående order men gemensamt arbete pågår med offerering för fortsättning av rådgivningsverksamheten. Bolagets verksamhet begränsas inte längre sedan 2021-02-01 av tidigare nämnda konkurrensklausul då denna löpt ut och inte längre gäller. Det är oklart om detta kommer att påverka verksamheten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Coronapandemin har minskat den förväntade omsättningen inom ramen för befintlig order under våren. Pandemin har även hindrat marknadsföring samt behovet för potentiella kunder att köpa in konsulttjänster. Det är tveksamt om ett upphörande av pandemin kan möjliggöra väsentlig ökning av verksamheten under 2020. Bolaget har inga lönekostnader och mycket små fasta kostnader men väl tilltagna reserver varför risk för obestånd under varken 2020 eller 2021 inte bedöms föreligga.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | – | 5 |
Om bolaget
- Adress
- Sallerups Byväg 4, 212 36 MALMÖ
- Registrerat
- 2019-02-20
- Bransch
- Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva teknisk konsultation inom förpackningsbranschen, immaterialrättsliga branschen, bygg- och anläggningsbranschen, verkstadsbranschen, energibranschen, livsmedelsbranschen, medicintekniska branschen, mekanisk tillverkningsbranschen och maskinteknikbranschen.
Bankgironummer
- 117-6775
- Sydsvensk maskinteknikutveckling AB
kontrollerat 2026-10-18
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-07-31
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver teknisk och immaterialrättslig konsultation till verksamheter inom industriteknik. Väsentligen inom verkstads-, livsmedels- och förpackningsbransch. Även framställande av teknisk dokumentation, väsentligen manualer. Tjänsterna har tidigare väsentligen utförts inom tidsbegränsade order av karaktären förlängning av ursprunglig order, vilken erhölls hösten 2020. I slutet av 2024 inkom förfrågan om ännu en förlängning genom ett tertialårsuppdrag för 2025 varpå sådan order erhölls. Projektet närmade sig fulländning varför förlängning av ordern inte längre gjordes efter första tertialet. Marknadsföring och ordertagning utfördes tidigare av annat bolag som lagts ner. Bolaget nödgades därför investera i egen hemsida, utföra egen marknadsföring och bygga upp eget kontaktnät med viss framgång först mot slutet av året. Omsättningen 2025 har därför påverkats negativt. Bolagets reserver och mycket låga kostnader gör dock att risk för bolagets existens eller finansiella problem överhuvudtaget inte föreligger under överskådlig tid. Bolaget riktar sig främst till företag i Sydsverige men tillämpar ingen strikt geografisk avgränsning. Bolaget bildades 2019-02-20 som sk lagerbolag som köptes av nuvarande ägaren och därför bytte firma med registrering av nya namnet 2019-03-27. Bolaget registrerades därför som skattskyldigt för moms fr o m 2019-03-01, registrerat för moms och godkänt för F-skatt 2019-03-21. Bolaget har sitt säte i Malmö.
Väsentliga händelser
- Flerårigt heltidsuppdrag avslutades med första tertialet. - Egen hemsida sjösattes tidig höst. - Första egentagna order m.h.a. hemsidan erhölls sen höst.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.