Genomsyn

Start › Kalmar län › Vimmerby

Joel L Racing AB

559195-6536AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2024-11-01 – 2025-10-31

Omsättning 2025
1,5 mkr
Resultat efter fin. poster 2025
65 tkr
Årets resultat 2025
65 tkr
Eget kapital 2025
413 tkr

Utveckling7 räkenskapsår

20252025: 1,5 mkr1,5 mkr20242024: 1,2 mkr1,2 mkr20232023: 1,1 mkr1,1 mkr20222022: 934 tkr934 tkr20212021: 790 tkr790 tkr20202020: 503 tkr503 tkr20192019: 132 tkr132 tkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post20252024202320222021
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 1 5001 1591 109934796
Nettoomsättning 1 4831 1501 109934790
Övriga rörelseintäkter 179–06
Rörelsekostnader 1 4261 2321 004824654
Råvaror och förnödenheter 35629516970164
Övriga externa kostnader 318358141127174
Personalkostnader 688516664604293
Av- och nedskrivningar 6464302222
Rörelseresultat 73−73105110143
Finansiella poster −8−4100
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 102––
Räntekostnader och liknande resultatposter 94000
Resultat efter finansiella poster 65−77107110143
Resultat före skatt 65−77107110143
Skatt på årets resultat –0222331
Årets resultat 65−778587112

BalansräkningBelopp i tkr

Post20252024202320222021
TILLGÅNGAR 853771531482350
Anläggningstillgångar 287351746790
Materiella anläggningstillgångar 287351746790
Maskiner och andra tekniska anläggningar 273329456790
Inventarier, verktyg och installationer 152230––
Omsättningstillgångar 566420457415261
Kortfristiga fordringar 254225170203134
Kundfordringar 78659183134
Övriga fordringar 77371––
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 100123781190
Kassa och bank 311195287212127
EGET KAPITAL OCH SKULDER 853771531482350
Eget kapital 413348425341253
Bundet eget kapital 5050505050
Aktiekapital 5050505050
Fritt eget kapital 363298375291203
Balanserat resultat 29837529120391
Årets resultat 65−778587112
Långfristiga skulder 319433444
Övriga skulder 319433444
Kortfristiga skulder 121−1010213793
Leverantörsskulder 0−51281927
Skatteskulder 0063033
Övriga skulder 9624547421
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 2517141312

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Inventarier, verktyg och installationer

Post2025-10-312024-10-312023-10-31
Anskaffningsvärde 373737
Årets inköp ––37
Ackumulerade avskrivningar 22157
Årets avskrivningar 777

Maskiner och andra tekniska anläggningar

Post2025-10-312024-10-312023-10-312022-10-312021-10-31
Anskaffningsvärde 453453112112112
Årets inköp –341––112
Ackumulerade avskrivningar 180124674522
Årets avskrivningar 5656222222

Om bolaget

Adress
HÄSTMOSSHULT 164, 598 91 VIMMERBY
Registrerat
2019-02-20
Bransch
Uthyrning av bygg- och anläggningsmaskiner med förare

Verksamhet enligt registret

Sporttävlingsverksamhet.

Bankgironummer

319-2614
Joel L Racing AB
kontrollerat 2026-10-18

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-03-31
Programvara
Visma Bokslut

Allmänt om verksamheten

Företaget registrerades år 2019 och bedriver sedan dess uthyrning av bygg- och anläggningsmaskiner med förare.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
20259 kB Öppna
20249 kB Öppna
20239 kB Öppna
20229 kB Öppna