Start › Stockholms län › Stockholm
Nevada Media AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 009 | 1 298 | 1 095 | 732 | 930 | 1 285 | 2 131 |
| Nettoomsättning | 1 009 | 1 298 | 1 095 | 732 | 717 | 1 285 | 2 131 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 213 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 010 | 1 208 | 1 051 | 873 | 1 102 | 1 543 | 1 515 |
| Råvaror och förnödenheter | 71 | 18 | 16 | 19 | 22 | 18 | 11 |
| Handelsvaror | 0 | 5 | 2 | 3 | 7 | 3 | 3 |
| Övriga externa kostnader | 267 | 251 | 221 | 218 | 294 | 268 | 522 |
| Personalkostnader | 672 | 933 | 812 | 633 | 779 | 1 253 | 980 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | −1 | 91 | 45 | −141 | −171 | −257 | 616 |
| Finansiella poster | −11 | −6 | −2 | −1 | 0 | −1 | −1 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 11 | 6 | 2 | 1 | 0 | 1 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | −11 | 85 | 43 | −142 | −171 | −258 | 615 |
| Resultat före skatt | −11 | 85 | 43 | −142 | −171 | −258 | 615 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 17 | 9 | – | – | 0 | 132 |
| Årets resultat | −11 | 67 | 34 | −142 | −171 | −258 | 483 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 102 | 259 | 209 | 179 | 415 | 342 | 915 |
| Omsättningstillgångar | 102 | 259 | 209 | 179 | 415 | 342 | 915 |
| Kortfristiga fordringar | 56 | 194 | 64 | 9 | 198 | 101 | 226 |
| Kundfordringar | 62 | 194 | 64 | 9 | 119 | 139 | 202 |
| Övriga fordringar | −6 | 0 | – | 0 | 71 | −46 | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | 0 | 8 | 8 | 24 |
| Kassa och bank | 46 | 64 | 145 | 170 | 218 | 241 | 689 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 102 | 259 | 209 | 179 | 415 | 342 | 915 |
| Eget kapital | −67 | −56 | −123 | −158 | −16 | 105 | 533 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | −117 | −106 | −173 | −208 | −66 | 55 | 483 |
| Balanserat resultat | −106 | −173 | −208 | −66 | 105 | 313 | – |
| Årets resultat | −11 | 67 | 34 | −142 | −171 | −258 | 483 |
| Kortfristiga skulder | 169 | 315 | 333 | 337 | 431 | 236 | 382 |
| Leverantörsskulder | 12 | 2 | 10 | 0 | 69 | 15 | 57 |
| Skatteskulder | 20 | 27 | 9 | – | 0 | 9 | 74 |
| Övriga skulder | 137 | 286 | 314 | 337 | 362 | 88 | 227 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | – | – | 0 | 124 | 25 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | −208 | −66 | 55 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | – | 50 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30%...[Kommentera]
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% med anledning av pandemin Covid 19.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30%...[Kommentera]
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- KATARINA BANGATA 70 2TR, 116 42 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2019-02-11
- Bransch
- Litterärt skapande och musikkomposition
Verksamhet enligt registret
Journalistisk verksamhet med inriktning mot kund- och personaltidningar. Verksamheten omfattar text, redigering, formgivning samt foto.
Bankgironummer
- 609-8263
- Nevada Media AB
kontrollerat 2026-10-18
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-05-28
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver journalistisk verksamhet med inriktning mot kund- och personaltidningar. Verksamheten omfattar text , redigering, formgivning samt foto. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Väsentliga händelser
Bolaget redovisar för räkenskapsåret 2025 ett negativt resultat, vilket medfört att det egna kapitalet tillfälligt understiger registrerat aktiekapital. Under 2026 har verksamheten utvecklats positivt och bolaget har erhållit ökade intäkter samt förbättrad orderingång. Styrelsen bedömer därför att bolaget har goda förutsättningar att återställa det egna kapitalet genom framtida vinster och fortsatt tillväxt i verksamheten. Under 2026 har en förändring i ägarstrukturen påbörjats där en av bolagets ägare avser att lämna bolaget. Verksamheten kommer därefter att drivas vidare av kvarvarande ägare. Styrelsen bedömer att förändringen inte påverkar bolagets förutsättningar att bedriva verksamheten vidare negativt, utan att bolaget fortsatt har goda möjligheter att utvecklas positivt.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.