Start › Stockholms län › Stockholm
Kitsilano AB
Utveckling2 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 6 917 | 3 874 |
| Nettoomsättning | 5 561 | 3 874 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | 16 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 1 340 | – |
| Rörelsekostnader | 7 542 | 4 674 |
| Råvaror och förnödenheter | 63 | 1 340 |
| Handelsvaror | 1 647 | – |
| Övriga externa kostnader | 1 289 | 881 |
| Personalkostnader | 4 388 | 2 442 |
| Av- och nedskrivningar | 154 | 12 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | – |
| Rörelseresultat | −625 | −800 |
| Finansiella poster | −21 | −6 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 21 | 6 |
| Resultat efter finansiella poster | −645 | −807 |
| Resultat före skatt | −645 | −807 |
| Årets resultat | −645 | −807 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 801 | 301 |
| Anläggningstillgångar | 3 277 | 121 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 2 695 | – |
| Goodwill | 2 695 | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 277 | 121 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 272 | 121 |
| Övriga materiella anläggningstillgångar | 5 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 305 | – |
| Andra långfristiga fordringar | 305 | – |
| Omsättningstillgångar | 523 | 180 |
| Varulager m.m. | 65 | 49 |
| Råvaror och förnödenheter | 65 | 49 |
| Kortfristiga fordringar | 35 | 93 |
| Kundfordringar | 49 | 5 |
| Övriga fordringar | −170 | −29 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 156 | 117 |
| Kassa och bank | 423 | 38 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 801 | 301 |
| Eget kapital | −1 402 | −757 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | 0 |
| Reservfond | – | 0 |
| Fritt eget kapital | −1 452 | −807 |
| Överkursfond | – | 0 |
| Balanserat resultat | −807 | 0 |
| Årets resultat | −645 | −807 |
| Långfristiga skulder | 3 459 | 288 |
| Övriga skulder | 3 459 | 288 |
| Kortfristiga skulder | 1 744 | 770 |
| Checkräkningskredit | 200 | – |
| Leverantörsskulder | 447 | 495 |
| Övriga skulder | 899 | 255 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 197 | 20 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Medel att disponera | – | −807 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% på grund av corona pandemin konsekvenser
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Goodwill
| Post | 2020-12-31 |
|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 800 |
| Årets inköp | 2 800 |
| Årets avskrivningar | 105 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 333 | 133 |
| Årets inköp | 200 | 133 |
| Ackumulerade avskrivningar | – | 12 |
| Årets avskrivningar | 49 | 12 |
Om bolaget
- Adress
- Lindvallsgatan 11-13, 117 36 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2019-01-21
Verksamhet enligt registret
Bar, restaurang och kulturverksamhet
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2020
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2021-06-30
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bar, restaurang och kulturverksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Väsentliga händelser
Under år 2020 drabbades verksamhet hårt på grund av COVID-19 pandemin med restriktioner som följde och ledde tell extrem minskning i antal besökare och omsättning. År 2021 i takt med COVID-restriktioners lättnande sett verksamhet betydligt förbättring i omsättning och resultatet. Styrelsen har positivt prospekt gällande verksamhet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.