Start › Östergötlands län › Norrköping
JED Värmesystem AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 871 | 849 | 1 506 | 1 301 | 989 |
| Nettoomsättning | 774 | 849 | 1 506 | 1 301 | 989 |
| Övriga rörelseintäkter | 96 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 192 | 753 | 1 393 | 1 141 | 845 |
| Råvaror och förnödenheter | 61 | 634 | 1 163 | 952 | 690 |
| Handelsvaror | 35 | −2 | 4 | −33 | −2 |
| Övriga externa kostnader | 66 | 112 | 204 | 220 | 149 |
| Personalkostnader | 25 | 1 | 1 | 2 | 9 |
| Av- och nedskrivningar | 4 | 8 | 20 | – | – |
| Rörelseresultat | 679 | 96 | 113 | 160 | 144 |
| Finansiella poster | 11 | −167 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | 0 | −150 | – | – | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 8 | 2 | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 3 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 20 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 690 | −71 | 113 | 160 | 144 |
| Bokslutsdispositioner | −159 | 66 | 0 | −42 | −37 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −179 | 66 | 0 | −42 | −37 |
| Förändring av överavskrivningar | −20 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 530 | −5 | 113 | 117 | 107 |
| Skatt på årets resultat | 111 | 0 | 24 | 26 | 24 |
| Årets resultat | 419 | −5 | 89 | 91 | 84 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 407 | 748 | 816 | 511 | 338 |
| Anläggningstillgångar | 88 | 357 | 100 | 20 | 20 |
| Materiella anläggningstillgångar | 88 | 127 | 100 | 20 | 20 |
| Byggnader och mark | 88 | 92 | 96 | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 35 | 4 | 20 | 20 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 230 | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 0 | 230 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 319 | 391 | 716 | 491 | 318 |
| Varulager m.m. | 2 | 37 | 35 | 39 | 6 |
| Färdiga varor och handelsvaror | 2 | 37 | 35 | 39 | 6 |
| Kortfristiga fordringar | 1 | 29 | 170 | 24 | 69 |
| Kundfordringar | – | 0 | 164 | 18 | 35 |
| Övriga fordringar | 0 | 28 | 1 | 0 | 9 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 1 | 1 | 6 | 6 | 25 |
| Kassa och bank | 1 317 | 326 | 510 | 428 | 242 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 407 | 748 | 816 | 511 | 338 |
| Eget kapital | 800 | 381 | 386 | 297 | 205 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 750 | 331 | 336 | 247 | 155 |
| Balanserat resultat | 331 | 336 | 247 | 155 | 71 |
| Årets resultat | 419 | −5 | 89 | 91 | 84 |
| Obeskattade reserver | 223 | 63 | 129 | 129 | 87 |
| Periodiseringsfonder | 223 | 43 | 109 | 109 | 67 |
| Ackumulerade överavskrivningar | 0 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Långfristiga skulder | 35 | 235 | – | – | – |
| Övriga skulder | 35 | 235 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 350 | 69 | 301 | 86 | 46 |
| Leverantörsskulder | 84 | 0 | 151 | 48 | 16 |
| Skatteskulder | 54 | 0 | 5 | 20 | 23 |
| Övriga skulder | 212 | 69 | 145 | 17 | 7 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | 336 | 247 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 230 |
| Årets inköp | – | 230 |
| Försäljningar och utrangeringar | 230 | – |
Byggnader och mark
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 100 | 100 | 100 |
| Årets inköp | – | – | 100 |
| Ackumulerade avskrivningar | 12 | 8 | 4 |
| Årets avskrivningar | 4 | 4 | 4 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 20 | 54 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Årets inköp | – | 34 | – | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 34 | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 20 | 20 | 16 | 0 | – | – |
| Årets avskrivningar | 0 | 4 | 16 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- GRENADJÄRVÄGEN 34, 602 10 NORRKÖPING
- Registrerat
- 2019-01-10
- Bransch
- Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva verksamhet inom byggbranschen med huvudinriktning vatten och värme samt därmed förenlig verksamhet. Vidare ska bolaget bedriva konsultation inom ledarskap, lärande och företagsutveckling.
Bankgironummer
- 5291-3043
- JED VÄRMESYSTEM AB
kontrollerat 2026-10-17
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-03-16
- Programvara
- Visma eEkonomi Deklaration/Årsredovisning
Allmänt om verksamheten
Bolaget bildades under år 2019. Bolaget har sitt säte i Norrköping, Östergötlands län. Bolaget säljer tjänster och produkter inom VVS med fokus på installation av värmepumpar och bedriver i huvudsak sin verksamhet i Östergötlands- samt Sörmlands län.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.