V Investment AB
559190-27201 (8)
Årsredovisning
V Investment AB
Organisationsnummer:
559190-2720
Räkenskapsår:
2024-01-01 -
2024-12-31
Styrelsen och verkställande direktören avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Göteborg
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2025-06-17.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
V Investment AB
559190-27202 (8)
| Allmänt om verksamheten |
| Bolaget ska direkt eller genom hel- eller delägd bolag förvärva, ägä, förvalta och försälja bolag, andelar, aktier, värdepapper, fastigheter samt därmed förenlig verksamhet. |
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
Bolaget har under räkenskapsåret haft normala driftkostnader och verksamhet. Utöver detta har bolaget under räkenskapsåret sålt flertalet anläggningstillgångar, vilket har balanserat kostnadssidan och gett upphov till årets vinst.
Utöver detta har inga väsentliga händelser inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2024-01-01 -2024-12-31 | 2023-01-01 -2023-12-31 | 2022-01-01 -2022-12-31 | 2021-01-01 -2021-12-31 |
| Nettoomsättning (kr) | | -2 | -2 | 605 516 | 3 003 974 |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | 1 205 068 | -2 691 888 | 1 554 677 | 37 575 |
| Soliditet (%) | | 0,8 | 0,2 | 6,8 | 0,3 |
| Nyckeltalsdefinitioner |
Nettoomsättning Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar.
Resultat efter finansiella poster Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter.
Balansomslutning Företagets samlade tillgångar.
Soliditet (%) Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av balansomslutning. |
V Investment AB
559190-27203 (8)
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 3 003 448 | -2 991 888 | 61 560 |
| Balanseras i ny räkning | | -2 991 888 | 2 991 888 | 0 |
| Årets resultat | | | 225 068 | 225 068 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 11 560 | 225 068 | 286 628 |
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 11 560 | | | |
| Årets resultat | | 225 068 | | | |
| Medel att disponera | | 236 628 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 236 628 | | | |
| Summa | | 236 628 | | | |
| | | | | |
V Investment AB
559190-27204 (8)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2024-01-01 | 2023-01-01 |
| | | 1 2 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | -2 | -2 |
| Övriga rörelseintäkter | | | | 5 057 142 | 0 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 5 057 140 | -2 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -3 152 965 | -2 348 929 |
| Personalkostnader | | | 3 | -1 464 | 0 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -3 154 429 | -2 348 929 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 1 902 711 | -2 348 931 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från andelar i koncernföretag | | | | 200 000 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | | 2 354 | 2 230 |
| Nedskrivning av finansiella anläggningstillgångar och kortfristiga placeringar | | | | -685 920 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | -214 077 | -345 187 |
| Summa finansiella poster | | | | -697 643 | -342 957 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 1 205 068 | -2 691 888 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Lämnade koncernbidrag | | | | -980 000 | -300 000 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | -980 000 | -300 000 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 225 068 | -2 991 888 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 225 068 | -2 991 888 |
V Investment AB
559190-27205 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i koncernföretag | | | 4 | 2 533 147 | 2 533 147 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | | | 5 | 1 750 000 | 0 |
| Andra långfristiga fordringar | | | 6 | 19 975 | 19 975 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 4 303 122 | 2 553 122 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 4 303 122 | 2 553 122 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Kundfordringar | | | | 84 771 | 71 214 |
| Fordringar hos koncernföretag | | | | 27 420 931 | 23 839 244 |
| Fordringar hos intresseföretag och gemensamt styrda företag | | | | 140 000 | 0 |
| Övriga fordringar | | | | 2 192 390 | 1 453 431 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 29 838 092 | 25 363 889 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 26 654 | 62 708 |
| Summa kassa och bank | | | | 26 654 | 62 708 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 29 864 746 | 25 426 597 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 34 167 868 | 27 979 719 |
V Investment AB
559190-27206 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 11 560 | 3 003 448 |
| Årets resultat | | | | 225 068 | -2 991 888 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 236 628 | 11 560 |
| Summa eget kapital | | | | 286 628 | 61 560 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | 7 | | |
| Skulder till intresseföretag och gemensamt styrda företag | | | | 14 706 516 | 13 742 850 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 14 706 516 | 13 742 850 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Leverantörsskulder | | | | 4 285 711 | 1 621 429 |
| Skulder till koncernföretag | | | | 6 961 571 | 7 672 571 |
| Skatteskulder | | | | 16 496 | 16 496 |
| Övriga skulder | | | | 7 831 173 | 4 669 813 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 79 773 | 195 000 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 19 174 724 | 14 175 309 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 34 167 868 | 27 979 719 |
| | | | | |
V Investment AB
559190-27207 (8)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag.
Redovisningsprinciperna är oförändrade sedan föregående år.
|
| Not 2. Upplysning om moderföretag |
Bolaget ägs till 66,7 % av RARD Investment AB, org nr. 559070-2329, med säte i Göteborg samt till 33,3 % av Räfsby Fastigheter AB, org nr. 559160-4946, med säte i Göteborg.
Inget av ägarbolagen upprättar koncernredovisning med hänvisning till ÅRL 7 kap. 3§.
|
| Not 3. Medelantal anställda | | | | | |
| | | | 2024-01-01 2024-12-31 | 2023-01-01 2023-12-31 |
| Medelantal anställda | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Not 4. Andelar i koncernföretag | | | | | |
| | | | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 2 533 147 | 2 533 147 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 2 533 147 | 2 533 147 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 2 533 147 | 2 533 147 |
| Företagets namn | Org.nr. | Säte | Antal andelar | Kapital- andel (%) | Rösträtts- andel (%) | Redovisat värde (tkr) |
| Vivamus Properties AB | 559086-1646 | Göteborg | 50 000 | 100,0 | 100,0 | 2 176 311 |
| Vivamus Entreprenad AB | 559142-2828 | Göteborg | 50 000 | 100,0 | 100,0 | 50 000 |
| Vivamus Förvaltning AB | 559160-6941 | Göteborg | 50 000 | 100,0 | 100,0 | 266 836 |
| Vivamus Development AB | 559284-5589 | Göteborg | 25 000 | 100,0 | 100,0 | 25 000 |
| VivaLiv Invest AB | 559373-1820 | Göteborg | 15 000 | 60,0 | 60,0 | 15 000 |
| | | | | | |
V Investment AB
559190-27208 (8)
| Not 5. Andra långfristiga värdepappersinnehav | | | | | |
| | | | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Inköp | | | | 1 750 000 | 0 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 1 750 000 | 0 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 1 750 000 | 0 |
| Not 6. Andra långfristiga fordringar | | | | | |
| | | | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 19 975 | 19 975 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 19 975 | 19 975 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 19 975 | 19 975 |
| Not 7. Långfristiga skulder | | | | | |
| | | | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Långfristiga skulder som förfaller till betalning senare än fem år efter balansdagen | | | | 14 706 516 | 13 742 850 |