Svetlin Stefanov AB
559189-82901 (7)
Årsredovisning
Svetlin Stefanov AB
Organisationsnummer:
559189-8290
Räkenskapsår:
2023-06-01 -
2024-05-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Stockholm
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2024-06-24.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Svetlin Stefanov AB
559189-82902 (7)
| Allmänt om verksamheten |
| Företaget ska bedriva konsultverksamhet företrädesvis inom IT, samt utveckla mjukvaruprodukter. Företaget har sitt säte i Stockholm. |
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2023-06-01 -2024-05-31 | 2022-06-01 -2023-05-31 | 2021-06-01 -2022-05-31 | 2020-06-01 -2021-05-31 |
| Nettoomsättning (kr) | | 2 752 000 | 1 576 480 | 1 625 952 | 1 709 858 |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | 2 244 725 | 1 116 700 | 856 698 | 1 018 879 |
| Soliditet (%) | | 78,3 | 83,9 | 77,3 | 76,4 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 1 786 567 | 886 208 | 2 722 775 |
| Balanseras i ny räkning | | 886 208 | -886 208 | 0 |
| Årets resultat | | | 1 782 122 | 1 782 122 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 2 672 775 | 1 782 122 | 4 504 897 |
Svetlin Stefanov AB
559189-82903 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 2 672 775 | | | |
| Årets resultat | | 1 782 122 | | | |
| Medel att disponera | | 4 454 897 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Förslag till utdelning | | | | | |
| Utdelning | | 500 000 | | | |
| Summa utdelning | | 500 000 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 3 954 897 | | | |
| Summa | | 4 454 897 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Svetlin Stefanov AB
559189-82904 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2023-06-01 | 2022-06-01 |
| | | 1 | 2024-05-31 | 2023-05-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 2 752 000 | 1 576 480 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 2 752 000 | 1 576 480 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Råvaror och förnödenheter | | | | -7 819 | -2 427 |
| Övriga externa kostnader | | | | -20 627 | -28 403 |
| Personalkostnader | | | 2 | -479 753 | -416 373 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar | | | | 0 | -10 506 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -508 199 | -457 709 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 2 243 801 | 1 118 771 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | 924 | -2 071 |
| Summa finansiella poster | | | | 924 | -2 071 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 2 244 725 | 1 116 700 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 2 244 725 | 1 116 700 |
| | | | | |
| Skatt på årets resultat | | | | -462 603 | -230 491 |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 1 782 122 | 886 209 |
Svetlin Stefanov AB
559189-82905 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2024-05-31 | 2023-05-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Inventarier, verktyg och installationer | | | 3 | 0 | 0 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Övriga fordringar | | | | 1 105 | 3 172 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 1 105 | 3 172 |
| | | | | |
| Kortfristiga placeringar | | | | | |
| Övriga kortfristiga placeringar | | | | 5 748 273 | 3 226 273 |
| Summa kortfristiga placeringar | | | | 5 748 273 | 3 226 273 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 924 | 13 912 |
| Summa kassa och bank | | | | 924 | 13 912 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 5 750 302 | 3 243 357 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 5 750 302 | 3 243 357 |
Svetlin Stefanov AB
559189-82906 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2024-05-31 | 2023-05-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 2 672 775 | 1 786 567 |
| Årets resultat | | | | 1 782 122 | 886 208 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 4 454 897 | 2 672 775 |
| Summa eget kapital | | | | 4 504 897 | 2 722 775 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | | | |
| Övriga skulder | | | | 0 | 6 500 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 0 | 6 500 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Skatteskulder | | | | 590 101 | 127 075 |
| Övriga skulder | | | | 655 304 | 387 007 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 1 245 405 | 514 082 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 5 750 302 | 3 243 357 |
| | | | | |
Svetlin Stefanov AB
559189-82907 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Avskrivning | | | | | |
| Tillämpade avskrivningstider: | | | | | |
| Inventarier, verktyg och installationer | | | | 3 | år |
| | | | | |
| Not 2. Medelantal anställda | | | | | |
| | | | 2023-06-01 -2024-05-31 | 2022-06-01 -2023-05-31 |
| Medelantal anställda | | | | 1 | 1 |
| | | | | |
| Not 3. Inventarier, verktyg och installationer | | | | | |
| | | | 2024-05-31 | 2023-05-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 31 519 | 31 519 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 31 519 | 31 519 |
| | | | | |
| Ingående avskrivningar | | | | -31 519 | -21 013 |
| Årets avskrivningar | | | | 0 | -10 506 |
| Utgående avskrivningar | | | | -31 519 | -31 519 |
| | | | | |