Genomsyn

Start › Skåne län › Ängelholm

Karl Fysioterapi AB

559188-9232AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-01-01 – 2025-12-31

Omsättning 2025
1,8 mkr
Resultat efter fin. poster 2025
245 tkr
Årets resultat 2025
192 tkr
Eget kapital 2025
243 tkr

Utveckling7 räkenskapsår

20252025: 1,8 mkr1,8 mkr20242024: 1,8 mkr1,8 mkr20232023: 1,6 mkr1,6 mkr20222022: 1,4 mkr1,4 mkr20212021: 1,5 mkr1,5 mkr20202020: 1,5 mkr1,5 mkr20192019: 1,0 mkr1,0 mkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post2025202420232022202120202019
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 1 7861 7601 6471 4301 4611 4951 041
Nettoomsättning 1 7861 7571 6461 4251 4501 4791 035
Övriga rörelseintäkter 021511166
Rörelsekostnader 1 5421 4151 4521 2951 1871 074859
Handelsvaror –––01––
Övriga externa kostnader 535512398385490476395
Personalkostnader 1 007862992849635538444
Av- och nedskrivningar 0416161616120
Rörelseresultat 244345196135274421182
Finansiella poster 02437−7−5−9−4
Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar 02336−7–––
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 011000–
Räntekostnader och liknande resultatposter ––01594
Resultat efter finansiella poster 245369233128269411177
Bokslutsdispositioner ––0−320−100–
Förändring av periodiseringsfonder ––0−320−100–
Resultat före skatt 24536923396269311177
Skatt på årets resultat 52785020566739
Årets resultat 19229118276214245138

BalansräkningBelopp i tkr

Post2025202420232022202120202019
TILLGÅNGAR 446542405462533630480
Anläggningstillgångar 153103120145163224285
Immateriella anläggningstillgångar 0041102163224285
Koncessioner, patent, licenser och liknande 0041102163224285
Finansiella anläggningstillgångar 1531037943–––
Andelar i intresseföretag 1531037943–––
Omsättningstillgångar 293440285317370406195
Kortfristiga fordringar 236268133203251310171
Övriga fordringar 585545741088680
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 1782138812814322390
Kassa och bank 571711521141199725
EGET KAPITAL OCH SKULDER 446542405462533630480
Eget kapital 243342233126326333188
Bundet eget kapital 50505050505050
Aktiekapital 50505050505050
Fritt eget kapital 19329218376276283138
Balanserat resultat 11006338–
Årets resultat 19229118276214245138
Obeskattade reserver 132132132132100100–
Periodiseringsfonder 132132132132100100–
Långfristiga skulder ––––061166
Skulder till kreditinstitut ––––061166
Kortfristiga skulder 706940204107136127
Skulder till kreditinstitut –––070105105
Leverantörsskulder –––033–
Skatteskulder 2930––00–
Övriga skulder 423940201342922
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter ––030––

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post2025202420232022202120202019
Styrelsens förslag 19329118276276220100
Medel att disponera ––––276283–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Kommentar till vinstdispositionen

Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.

Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Kommentar till vinstdispositionen

Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.

Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Kommentar till vinstdispositionen

Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.

Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

2021

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Händelser efter balansdagen

Coronapandemin har påverkat verksamheten negativt även under januari och februari år 2022 genom färre patientbesök men förhoppningen är att trenden vänder under våren med hänsyn till lättade restriktioner. Från och med september 2022 kommer verksamheten att bedrivas i helt nya lokaler bredvid Catena Arena i Ängelholm.

Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut

Öppna årsredovisningen för 2021

2020

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Händelser efter balansdagen

Coronapandemin påverkade återigen bolagets verksamhet negativt under årets början. I januari 2021 var det som sämst, men under kvartal två har situationen förbättrats Det är svårt att uppskatta hur mycket pandemin kommer att påverka verksamheten resterande del av år 2021 då det fortfarande är ovisst hur länge detta virusutbrott kommer att pågå.

Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut

Öppna årsredovisningen för 2020

2019

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Händelser efter balansdagen

Verksamhetens omsättning har minskat med cirka 30 % under första kvartalet 2020 och kommer troligen att göra så även under årets andra kvartal p g a av Corona-epidemin. Det är svårt att uppskatta hur mycket detta kommer att påverka verksamheten resterande del av år 2020 då det vid årsredovisningens tidpunkt för underskrift är ovisst hur länge detta virusutbrott kommer att pågå.

Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut

Öppna årsredovisningen för 2019

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Andelar i intresseföretag

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-31
Anskaffningsvärde 1531037943
Årets inköp 50––50

Koncessioner, patent och licenser

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-312020-12-312019-12-312018-12-270001-01-01
Anskaffningsvärde 30530530530530530530500
Årets inköp ––––00305––
Ackumulerade avskrivningar 305305264203142812000
Årets avskrivningar –416161616120––
Återförda avskrivningar ––––––0––

Om bolaget

Adress
HAGAVÄGEN 11, 262 52 ÄNGELHOLM
Registrerat
2018-12-28
Bransch
Fysioterapeutisk verksamhet

Verksamhet enligt registret

Bedriva fysioterapeutisk verksamhet mot den där individer behandlas med målet att kunna vara fysisk aktiv och förbättra hälsan. Bolaget ska äga och förvalta aktier och andelar i andra bolag samt därmed bedriva förenlig verksamhet. Kommer i det bolaget bedriva handel med kläder, accessoarer och därtill relaterade produkter. Kommer ske via e-handel och möjligtvis fysisk butik. Det nystartade bolaget ska även kunna bedriva import och export av nämnda varor samt därmed förenligt verksamhet.

Bankgironummer

5327-4296
KARL FYSIOTERAPI AB
kontrollerat 2026-10-17

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-04-15
Programvara
Wolters Kluwer Capego

Allmänt om verksamheten

Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver fysioterapeutisk verksamhet med mål att individen ska kunna vara fysiskt aktiv och förbättra hälsan. Verksamheten kompletteras med personlig träning samt med utbildning för skolelever och idrottsklubbar med inriktning på idrott, hälsa och skadeprevention. Företaget har sitt säte i Ängelholm.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
20259 kB Öppna
20249 kB Öppna
20239 kB Öppna
20229 kB Öppna
20219 kB Öppna
20209 kB Öppna
20197 kB Öppna