Start › Stockholms län › Värmdö
Vårdkompetens Stockholm AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 20 | 777 | 3 602 | 40 736 | 3 763 | 1 394 |
| Nettoomsättning | 20 | 736 | 3 545 | 40 715 | 3 763 | 1 394 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 41 | 57 | 21 | – | – |
| Rörelsekostnader | 486 | 3 153 | 3 644 | 22 079 | 3 343 | 1 033 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 6 | 12 | 6 843 | 17 | 3 |
| Övriga externa kostnader | 274 | 988 | 967 | 3 712 | 821 | 294 |
| Personalkostnader | 49 | 1 338 | 2 333 | 11 490 | 2 506 | 737 |
| Av- och nedskrivningar | 163 | 43 | 0 | 33 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 778 | 332 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −467 | −2 376 | −43 | 18 656 | 419 | 360 |
| Finansiella poster | 13 | −156 | −74 | −31 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 13 | 7 | 5 | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 0 | 140 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 23 | 79 | 31 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −453 | −2 532 | −117 | 18 625 | 419 | 360 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 980 | 0 | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | 980 | 0 | – | – | – |
| Resultat före skatt | −453 | −1 552 | −117 | 18 625 | 419 | 360 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 25 | 77 | 3 910 | 97 | 79 |
| Årets resultat | −453 | −1 577 | −194 | 14 715 | 323 | 280 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 4 600 | 6 479 | 9 648 | 22 857 | 1 324 | 857 |
| Anläggningstillgångar | 1 362 | 1 367 | 4 329 | 7 957 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 592 | 597 | 3 778 | 7 157 | – | – |
| Byggnader och mark | – | 0 | 3 778 | 6 858 | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 592 | 597 | 0 | 299 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 770 | 770 | 551 | 800 | – | – |
| Andelar i koncernföretag | – | – | – | 500 | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 170 | 170 | 251 | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 600 | 600 | 300 | 300 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 3 238 | 5 112 | 5 319 | 14 900 | 1 324 | 857 |
| Kortfristiga fordringar | 461 | 624 | 438 | 12 127 | 767 | 365 |
| Kundfordringar | – | 0 | 313 | 5 381 | 766 | 365 |
| Övriga fordringar | 461 | 590 | 30 | 1 012 | 0 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 34 | 94 | 5 734 | – | – |
| Kassa och bank | 2 777 | 4 488 | 4 881 | 2 773 | 557 | 492 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 4 600 | 6 479 | 9 648 | 22 857 | 1 324 | 857 |
| Eget kapital | 3 970 | 5 532 | 7 962 | 15 018 | 528 | 330 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 3 920 | 5 482 | 7 912 | 14 968 | 478 | 280 |
| Balanserat resultat | 4 373 | 7 059 | 8 106 | 253 | 155 | 0 |
| Årets resultat | −453 | −1 577 | −194 | 14 715 | 323 | 280 |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 980 | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | – | 0 | 980 | – | – | – |
| Avsättningar | 600 | 600 | 300 | 300 | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | – | 229 | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | – | 229 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 30 | 346 | 406 | 7 310 | 796 | 527 |
| Leverantörsskulder | 20 | 188 | 92 | 818 | 160 | 198 |
| Skatteskulder | – | 0 | 86 | 4 001 | 191 | 79 |
| Övriga skulder | 11 | 44 | 97 | 2 451 | 440 | 249 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 114 | 130 | 40 | 5 | 0 |
| Eventualförpliktelser | 600 | 600 | 300 | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 322 | 1 109 | – | 5 000 | 225 | – |
| Annan föreslagen utdelning | 322 | 1 109 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 14 968 | 478 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har under året sett en minskad efterfrågan i de verksamhetsområden där bolaget bedriver verksamhet.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolagets omsättning har minskat med mer än 30% från föregående år, se vidare under "Väsentliga händelser under räkenskapsåret"
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Vårdkompetens Stockholm AB för år 2024. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Vårdkompetens Stockholm ABs finansiella ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Vårdkompetens Stockholm AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har under året ingått flera avtal avseende bemanningsuppdrag för vårdpersonal samt avtal avseende vaccination mot covid-19. Dessa ingångna avtal har resulterat i god tillväxt.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har under detta verksamhetsår haft fler anställda och därmed högre bemanning vilket medfört en stor ökning av omsättningen.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2021-12-31 |
|---|---|
| Anskaffningsvärde | 500 |
| Årets inköp | 500 |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 600 | 600 | 300 | 300 | 300 |
| Årets inköp | 0 | 300 | 0 | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 810 | 810 | 751 | 500 |
| Årets inköp | 0 | 59 | 251 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 640 | 640 | 500 | 500 |
| Årets nedskrivningar | 0 | 140 | 0 | – |
Byggnader och mark
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 3 778 | 7 013 | 6 858 |
| Årets inköp | 0 | 444 | – | 6 858 |
| Försäljningar och utrangeringar | 3 778 | 3 678 | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 798 | 640 | 0 | 0 | 332 |
| Årets inköp | 158 | 640 | 0 | – | 332 |
| Ackumulerade avskrivningar | 206 | 43 | 0 | 0 | 33 |
| Årets avskrivningar | 163 | 43 | 0 | – | 33 |
Om bolaget
- Adress
- KOLVIKSVÄGEN 32, 139 33 VÄRMDÖ
- Registrerat
- 2018-12-20
- Bransch
- Annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska ha till ändamål att bedriva konsultverksamhet inom sjukvård såsom uthyrning av sjuksköterskor, läkare, socionomer samt övrig vårdpersonal, sälja och genomföra utbildningar inom sjukvård till personal inom vård och omsorg eller privatpersoner, vaccinationsverksamhet samt provtagning, äga och förvalta fast och lös egendom, bedriva handel med värdepapper, uthyrning av entrepenadmaskiner/fordon samt bedriva entreprenadverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5340-0156
- Vårdkompetens Stockholm AB
kontrollerat 2026-10-17
Jobbannonser
Källa: Arbetsförmedlingens annonsdata via JobTech Dev · uppdaterad 2026-11-04
- Annonser totalt
- 448
- Aktiva nu
- 0
- Första annonsen
- 2022-09-06
- Senaste annonsen
- 2024-09-22
Annonser per år
| År | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Annonser | 154 | 293 | 1 |
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-05-29
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver verksamhet inom uthyrning av vårdpersonal och entreprenadmaskiner samt vaccinationsverksamhet. Bolaget har sitt säte Stockholms län, Värmdö kommun.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.