Genomsyn

Start › Norrbottens län › Piteå

JPOman AB

559187-3491AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-01-01 – 2025-12-31

Omsättning 2025
1,6 mkr
Resultat efter fin. poster 2025
−69 tkr
Årets resultat 2025
−8 tkr
Eget kapital 2025
103 tkr

Utveckling6 räkenskapsår

20252025: 1,6 mkr1,6 mkr20242024: 2,0 mkr2,0 mkr20232023: 1,9 mkr1,9 mkr20222022: 2,2 mkr2,2 mkr20212021: 2,4 mkr2,4 mkr20202020: 1,2 mkr1,2 mkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post2025202420232022
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 1 5751 9651 8642 200
Nettoomsättning 1 5751 9651 8642 200
Rörelsekostnader 1 6441 7991 8791 984
Handelsvaror 275398427518
Övriga externa kostnader 470519559524
Personalkostnader 900882891935
Av- och nedskrivningar –027
Rörelseresultat −69166−16216
Finansiella poster 0−1−10
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 1100
Räntekostnader och liknande resultatposter 1210
Resultat efter finansiella poster −69165−17216
Bokslutsdispositioner 62−4311−56
Förändring av periodiseringsfonder 62−4311−56
Resultat före skatt −8122−7160
Skatt på årets resultat 027034
Årets resultat −895−7125

BalansräkningBelopp i tkr

Post2025202420232022
TILLGÅNGAR 448658692928
Anläggningstillgångar 0002
Materiella anläggningstillgångar 0002
Inventarier, verktyg och installationer 0002
Omsättningstillgångar 448658692926
Kortfristiga fordringar 420377391242
Kundfordringar 311283314182
Övriga fordringar 9460340
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 15344360
Kassa och bank 28281301684
EGET KAPITAL OCH SKULDER 448658692928
Eget kapital 103211216348
Bundet eget kapital 50505050
Aktiekapital 50505050
Fritt eget kapital 53161166298
Balanserat resultat 6166173172
Årets resultat −895−7125
Obeskattade reserver 164225182193
Periodiseringsfonder 164225182193
Kortfristiga skulder 181221293387
Leverantörsskulder 37419179
Skatteskulder ––0107
Övriga skulder 113118156163
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 31624638

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post2025202420232022
Styrelsens förslag –100100–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Kommentar till vinstdispositionen

Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.

Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Kommentar till vinstdispositionen

Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.

Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Inventarier, verktyg och installationer

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-31
Anskaffningsvärde 3535353535
Årets inköp –000–
Ackumulerade avskrivningar 3535353326
Årets avskrivningar –027–

Om bolaget

Adress
SLINGAN 7, 941 46 PITEÅ
Registrerat
2018-12-19
Bransch
Personalutbildning

Verksamhet enligt registret

Bolaget skall bedriva utbildningsverksamhet i fordonsbranschen samt sälja utbildningsmaterial med anknytning till området. Bolaget skall även arbeta konsultativt som inspiratör på området för grund och ytskikt i golv, väggar och tak inom såväl industri, offentliga lokaler som privata fastighetsägare samt idka därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall även bedriva verksamhet inom musik, arrangemang och därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

5339-5042
JP Oman AB
kontrollerat 2026-10-17

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Säte
Piteå
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-02-19
Programvara
Wolters Kluwer Capego

Allmänt om verksamheten

Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver i huvudsak utbildningsverksamhet i fordonsbranschen. Företaget har sitt säte i Piteå .

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
20259 kB Öppna
20249 kB Öppna
20239 kB Öppna