Start › Stockholms län › Stockholm
MEL & ME Fastighet AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | – | 0 | 0 | 0 | 100 | – | – |
| Nettoomsättning | – | – | – | 0 | 100 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 326 | 431 | 559 | 541 | 452 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 36 | 146 | 285 | 273 | 184 | – | – |
| Personalkostnader | 290 | 285 | 273 | 268 | 268 | – | – |
| Rörelseresultat | −326 | −431 | −559 | −541 | −352 | – | – |
| Finansiella poster | 1 091 | −31 544 | 5 891 | 357 757 | 0 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | 0 | −32 | 448 442 | 0 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 46 | 99 | 1 206 | 948 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 0 | 34 | 3 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 765 | −31 975 | 5 332 | 357 216 | −352 | – | – |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 127 | −127 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 765 | −31 848 | 5 205 | 357 216 | −352 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 79 | – | – | – | – |
| Årets resultat | 765 | −31 848 | 5 126 | 357 216 | −352 | – | – |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 66 568 | 65 922 | 97 890 | 357 725 | 80 832 | 80 885 | 80 831 |
| Anläggningstillgångar | 63 829 | 62 783 | 94 426 | 79 894 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 63 829 | 62 783 | 94 426 | 79 894 | – | – | – |
| Andelar i koncernföretag | – | 0 | 0 | 694 | – | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 63 829 | 62 783 | 94 426 | 79 200 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 739 | 3 139 | 3 464 | 277 830 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 51 | 149 | 118 | 75 284 | – | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | – | – | 0 | 75 000 | – | – | – |
| Övriga fordringar | 51 | 149 | 118 | 51 | – | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | 0 | 233 | – | – | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 66 568 | 65 922 | 97 890 | 357 725 | – | – | – |
| Eget kapital | 66 513 | 65 748 | 97 596 | 357 670 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 454 | 454 | 454 | 454 | – | – | – |
| Aktiekapital | 454 | 454 | 454 | 454 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 66 059 | 65 295 | 97 142 | 357 216 | – | – | – |
| Överkursfond | – | – | – | 0 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 65 295 | 97 142 | 92 016 | 0 | – | – | – |
| Årets resultat | 765 | −31 848 | 5 126 | 357 216 | – | – | – |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 127 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 55 | 174 | 167 | 55 | – | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 79 | 79 | – | – | – | – |
| Övriga skulder | – | – | – | 0 | – | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 55 | 95 | 88 | 55 | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | 265 200 | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten Bolaget har direkt eller indirekt, genom hel- eller delägda bolag, förvärvat, förvaltat, ägt och avyttrat fast egendom och värdepapper.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Övriga viktiga förhållanden
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Inga väsentliga händelser har inträffat under året.
Källfält: se-gen-base:OvrigaViktigaForhallandenVasentligaHandelser
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för MEL & ME Fastighet AB för räkenskapsåret 2025 . Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av MEL & ME Fastighet AB s finansiella ställning per den 31 december 2025 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA ) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Vi är oberoende i förhållande till MEL & ME Fastighet AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2024
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten Bolaget har direkt eller indirekt, genom hel- eller delägda bolag, förvärvat, förvaltat, ägt och avyttrat fast egendom och värdepapper.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Övriga viktiga förhållanden
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Inga väsentliga händelser har inträffat under året.
Källfält: se-gen-base:OvrigaViktigaForhallandenVasentligaHandelser
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för MEL & ME Fastighet AB för räkenskapsåret 2024 . Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av MEL & ME Fastighet AB s finansiella ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Vi är oberoende i förhållande till MEL & ME Fastighet AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2023
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten Bolaget har direkt eller indirekt, genom hel- eller delägda bolag, förvärvat, förvaltat, ägt och avyttrat fast egendom och värdepapper.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Övriga viktiga förhållanden
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Under året har Bolaget erhållit en utdelning från sitt dotterbolag Pomoline AB på 75 MSEK. 70,2 MSEK av dessa har erhållits som en sakutdelning i form av Pomolines aktier (780 000 st) i Vendus Sweden AB. Pomoline har sedan i slutet av året sålts för likvidation. Bolaget har vidare delat ut, via en blandad sak- och kontantutdelning, 265,2 MSEK till sina stamaktieägare. Sakutdelningen bestod av 93% av de 780 000 st aktier som erhållits från Pomoline, resterande 7% stannade inom Bolaget som även köpt 150 000 st nya aktier i Vendus Sweden AB.
Källfält: se-gen-base:OvrigaViktigaForhallandenVasentligaHandelser
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för MEL & ME Fastighet AB för räkenskapsåret 2023 . Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av MEL & ME Fastighet AB s finansiella ställning per den 31 december 2023 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Vi är oberoende i förhållande till MEL & ME Fastighet AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2022
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten Bolaget har direkt eller indirekt, genom hel- eller delägda bolag, förvärvat, förvaltat, ägt och avyttrat fast egendom och värdepapper.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Övriga viktiga förhållanden
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Under första kvartalet 2022 sålde Mel & Me Fastighet AB, nedan kallat Bolaget, samtliga sina aktier i V Real Estate AB(559218-2124) till Vendus Bidco AB(559347-5568), ett bolag uppsatt av Carnegie Investment Bank. Tillträdet genomfördes 8 mars 2022 efter en framgångsrik emission där Vendus Sweden AB(559352-0165), moderbolag till Vendus Bidco AB, säkrade 700 miljoner kr i kapital. Den befintliga finansieringen från Swedbank, Sparbankerna och Proventus Capital Partners följde med in i dotterbolaget V Real Estate AB. Totalt såldes samtliga 37 fastigheter till ett sammanlagt fastighetsvärde om 1 993 miljoner kr, vilket medförde en betydande kapitalvinst för Bolaget. Bolaget har återinvesterat betydande belopp i Vendus Sweden AB genom direkt investering och indirekt investering genom sitt nystartade helägda dotterbolag Pomoline AB och är alltjämt största ägare i Venandi Livs-portöljen och i Vendus Sweden AB. I och med försäljningen av dotterbolaget V Real Estate AB så upprättar Bolaget per 2022-12-31 inte koncernredovisning i enlighet med IFRS. Under året har Bolaget fört över 83 500 000 kr så som ovillkorat aktieägartillskott till dotterbolaget Pomoline AB. Bolaget har även erhållit en anteciperad utdelning på 75 000 000 kr från Pomoline AB. 70 200 000 kr av dessa har erhållits som en sakutdelning i form av 780 000 aktier i Vendus Sweden AB.
Källfält: se-gen-base:OvrigaViktigaForhallandenVasentligaHandelser
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för MEL & ME Fastighet AB för räkenskapsåret 2022 . Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av MEL & ME Fastighet AB s finansiella ställning per den 31 december 2022 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Vi är oberoende i förhållande till MEL & ME Fastighet AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 83 525 | 80 035 | 80 035 |
| Årets inköp | – | 0 | 25 | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 83 525 | 80 035 | 0 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 0 | 82 831 | 0 | 0 |
| Årets nedskrivningar | – | 0 | 82 831 | 0 | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 94 426 | 94 426 | 94 426 | 88 000 | 0 | 0 |
| Årets inköp | – | 0 | 9 000 | 88 000 | – | – |
| Omklassificeringar | – | 0 | 70 200 | 0 | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 30 597 | 31 643 | 0 | 8 800 | 0 | – |
| Årets nedskrivningar | 0 | 31 643 | 0 | 8 800 | 0 | – |
| Återförda nedskrivningar | – | – | 9 000 | 88 000 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- BOX 1062, 101 39 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2018-12-18
- Bransch
- Annan fastighetsförmedling och fastighetsförvaltning på uppdrag
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska ha till föremål för sin verksamhet att direkt eller indirekt, genom hel- eller delägda bolag, förvärva, förvalta, förädla, äga och avyttra fast egendom och värdepapper samt bedriva annan därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K3
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Ja (2026-03-23)
- Revisionsfirma
- Ernst & Young Aktiebolag
- Årsstämma
- 2026-04-22
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
V Real Estate AB så upprättar Bolaget per
Visa källuppgift
ndirekt investering genom sitt nystartade helägda dotterbolag Pomoline AB och är alltjämt största ägare i Venandi Livs-portöljen och i Vendus Sweden AB. I och med försäljningen av dotterbolaget V Real Estate AB så upprättar Bolaget per 2022-12-31 inte koncernredovisning i enlighet med IFRS. Under året har Bolaget fört över 83 500 000 kr så som ovillkorat aktieägartillskott till dotterbolaget Pomoline AB. Bolaget har äve