Genomsyn

Start › Skåne län › Skillinge

Ekdahl bygg & uthyrning AB

559186-1462AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-01-01 – 2025-12-31

Omsättning 2025
−1 kr
Resultat efter fin. poster 2025
−8 tkr
Årets resultat 2025
−8 tkr
Eget kapital 2025
196 tkr

Utveckling6 räkenskapsår

20252025: −1 kr−1 kr20242024: 445 tkr445 tkr20232023: 723 tkr723 tkr20222022: 695 tkr695 tkr20212021: 721 tkr721 tkr20202020: 712 tkr712 tkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post202520242023202220212020
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 0454723695721712
Nettoomsättning 0445723695721712
Övriga rörelseintäkter 09––––
Rörelsekostnader 8492655700621676
Handelsvaror 026361161
Övriga externa kostnader 8506666108125
Personalkostnader 0416577620502489
Av- och nedskrivningar –0108––
Rörelseresultat −8−3867−510036
Finansiella poster 000000
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 000–––
Räntekostnader och liknande resultatposter 000000
Resultat efter finansiella poster −8−3868−510036
Bokslutsdispositioner 01906−250
Förändring av periodiseringsfonder 01906−250
Resultat före skatt −8−196817536
Skatt på årets resultat –0140149
Årets resultat −8−195416127

BalansräkningBelopp i tkr

Post202520242023202220212020
TILLGÅNGAR 217207280226241171
Anläggningstillgångar 001222––
Materiella anläggningstillgångar 001222––
Inventarier, verktyg och installationer 001222––
Omsättningstillgångar 217207268205241171
Kortfristiga fordringar 0222896184102
Kundfordringar –0143716970
Övriga fordringar 0224254132
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter –0610740
Kassa och bank 216205401085769
EGET KAPITAL OCH SKULDER 217207280226241171
Eget kapital 196204223169168107
Bundet eget kapital 505050505050
Aktiekapital 505050505050
Fritt eget kapital 14615417311911857
Balanserat resultat 1541731191185730
Årets resultat −8−195416127
Obeskattade reserver –01919250
Periodiseringsfonder –01919250
Avsättningar ––––09
Kortfristiga skulder 21338384855
Leverantörsskulder –00–––
Skatteskulder 0−18−22206
Övriga skulder 161632312347
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 557552

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post202520242023202220212020
Medel att disponera ––––118–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

2021

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2021

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Inventarier, verktyg och installationer

Post2024-12-312023-12-312022-12-312021-12-31
Anskaffningsvärde 030300
Årets inköp ––300
Försäljningar och utrangeringar 30–––
Ackumulerade avskrivningar 01880
Årets avskrivningar 101080
Återförda avskrivningar 28–––

Om bolaget

Adress
SKILLINGE, 276 60 SKILLINGE
Registrerat
2018-12-17
Bransch
Byggnadssnickeriarbeten

Verksamhet enligt registret

Byggare och uthyrare av portabla toaletter, party tält, event- och festmaterial.

Bankgironummer

5341-9784
Ekdahl Bygg & Uthyrning AB
kontrollerat 2026-10-17

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-05-08
Programvara
Wolters Kluwer Capego

Allmänt om verksamheten

Allmänt om verksamheten Företaget bedriver uthyrning av tillhörigheter till olika festarrangemang, byggverksamhet samt nagelvård. Företaget har sitt säte i , Simrishamn kommun

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
20258 kB Öppna
20248 kB Öppna
20238 kB Öppna
20228 kB Öppna
20217 kB Öppna