Genomsyn

Start › Stockholms län › Stockholm

ALFA Fysioterapi AB

559182-7349AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-05-01 – 2026-04-30

Omsättning 2026
1,3 mkr
Resultat efter fin. poster 2026
217 tkr
Årets resultat 2026
294 tkr
Eget kapital 2026
356 tkr

Utveckling7 räkenskapsår

20262026: 1,3 mkr1,3 mkr20252025: 1,2 mkr1,2 mkr20242024: 1,3 mkr1,3 mkr20232023: 1,3 mkr1,3 mkr20222022: 1,3 mkr1,3 mkr20212021: 1,2 mkr1,2 mkr20202020: 896 tkr896 tkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post2026202520242023202220212020
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 1 3491 2441 2961 3091 2871 190896
Nettoomsättning 1 3491 2441 2961 3091 2871 190896
Rörelsekostnader 1 1321 0471 0491 028975909542
Handelsvaror ––02001
Övriga externa kostnader 289275291272266273131
Personalkostnader 843772758754708636410
Rörelseresultat 217197247281312281355
Finansiella poster 0−1−10−1−1−3
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 0––––––
Räntekostnader och liknande resultatposter 0110113
Resultat efter finansiella poster 217196246280311280352
Bokslutsdispositioner 1570−30−71−78−70−87
Förändring av periodiseringsfonder 1570−30−71−78−70−87
Resultat före skatt 374196216209233210265
Skatt på årets resultat 80424644484560
Årets resultat 294154169165185165205

BalansräkningBelopp i tkr

Post2026202520242023202220212020
TILLGÅNGAR 601624658672702607463
Anläggningstillgångar 361271271301415380–
Finansiella anläggningstillgångar 361271271301415380–
Andra långfristiga värdepappersinnehav 361271271301415380–
Omsättningstillgångar 239353387371287227463
Kortfristiga fordringar 1641361531681657724
Kundfordringar 1201061151079871–
Övriga fordringar 221119434865
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 2219191919019
Kassa och bank 76217234202122150439
EGET KAPITAL OCH SKULDER 601624658672702607463
Eget kapital 356242289319304270255
Bundet eget kapital 50505050505050
Aktiekapital 50505050505050
Fritt eget kapital 306192239269254220205
Balanserat resultat 1239691047055–
Årets resultat 294154169165185165205
Obeskattade reserver 17933633630623515787
Periodiseringsfonder 17933633630623515787
Långfristiga skulder –198129110569
Övriga skulder –198129110569
Kortfristiga skulder 65262534717552
Skatteskulder 260010263719
Övriga skulder 40262525453834

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post2026202520242023202220212020
Styrelsens förslag 300180200200150150150
Medel att disponera –––269254220205

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2026

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2026

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

2021

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2021

2020

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2020

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Andra långfristiga värdepappersinnehav

Post2026-04-302025-04-302024-04-302023-05-012023-04-302022-05-012022-04-302021-05-012021-04-302020-05-01
Anskaffningsvärde 3612712713013014154153803800
Årets inköp 900––0–35–380–
Försäljningar och utrangeringar –030–114–0–––

Om bolaget

Adress
LUXGATAN 9, 112 62 STOCKHOLM
Registrerat
2018-11-30
Bransch
Fysioterapeutisk verksamhet

Verksamhet enligt registret

Bolaget skall bedriva fysioterapi och därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

5289-6826
Alfa Fysioterapi AB
kontrollerat 2026-10-17

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026

Regelverk
K2
Säte
Företagets säte är Stockholm
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-09-07
Programvara
Hogia Audit med Bokslut

Allmänt om verksamheten

Bolaget skall bedriva fysioterapi och därmed förenlig verksamhet.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
202648 kB Öppna
202550 kB Öppna
202445 kB Öppna
202345 kB Öppna
202245 kB Öppna
202145 kB Öppna
202044 kB Öppna