Genomsyn

Start › Värmlands län › Karlstad

Ortoskliniken Karlstad AB

559182-2944AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-01-01 – 2025-12-31

Omsättning 2025
2,3 mkr
Resultat efter fin. poster 2025
476 tkr
Årets resultat 2025
375 tkr
Eget kapital 2025
587 tkr

Utveckling7 räkenskapsår

20252025: 2,3 mkr2,3 mkr20242024: 2,0 mkr2,0 mkr20232023: 1,9 mkr1,9 mkr20222022: 1,9 mkr1,9 mkr20212021: 1,6 mkr1,6 mkr20202020: 1,1 mkr1,1 mkr20192019: 1,1 mkr1,1 mkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post202520242023202220212020
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 2 2621 9671 9421 9451 6271 315
Nettoomsättning 2 2621 9671 9421 9451 6271 150
Övriga rörelseintäkter ––––0166
Rörelsekostnader 1 7861 7041 6941 6761 283993
Handelsvaror 329261272253212129
Övriga externa kostnader 461447520507388270
Personalkostnader 985984891908675586
Av- och nedskrivningar 111210888
Rörelseresultat 476264249270343323
Finansiella poster 155−1−10
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 1550––
Räntekostnader och liknande resultatposter 0–0110
Resultat efter finansiella poster 476269254269342323
Bokslutsdispositioner 2−1−8050
Förändring av överavskrivningar 2−1−8050
Resultat före skatt 478267245269346323
Skatt på årets resultat 1045854627771
Årets resultat 375209192207269252

BalansräkningBelopp i tkr

Post202520242023202220212020
TILLGÅNGAR 820851819865970719
Anläggningstillgångar 31425491725
Materiella anläggningstillgångar 31425491725
Maskiner och andra tekniska anläggningar 00191725
Inventarier, verktyg och installationer 314253–––
Omsättningstillgångar 789810765856953694
Varulager m.m. 11011411212211811
Råvaror och förnödenheter 11011411212211811
Kortfristiga fordringar 1714385118108117
Kundfordringar 14261952334
Övriga fordringar 0344029––
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 383263875113
Kassa och bank 663552568615726566
EGET KAPITAL OCH SKULDER 820851819865970719
Eget kapital 587512603642725455
Bundet eget kapital 505050505050
Aktiekapital 505050505050
Fritt eget kapital 537462553592675405
Balanserat resultat 162253362385405153
Årets resultat 375209192207269252
Obeskattade reserver 91110226
Ackumulerade överavskrivningar 91110226
Kortfristiga skulder 223328205222244258
Leverantörsskulder 2411572434912
Skatteskulder 91–038168
Övriga skulder 17819912116614454
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 131313131324

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post202520242023202220212020
Styrelsens förslag 300300300230290–
Medel att disponera ––––675–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Kommentar till vinstdispositionen

Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.

Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Kommentar till vinstdispositionen

Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.

Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Kommentar till vinstdispositionen

Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.

Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Kommentar till vinstdispositionen

Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.

Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

2021

Kommentar till vinstdispositionen

Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.

Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Händelser efter balansdagen

Spridningen av coronaviruset har efter balansdagen haft en negativ påverkan på företagets verksamhet. På grund av osäkerheten kring framtida politiska beslut och människors och företags beteende går det i dagsläget inte att kvantifiera virusspridningens påverkan på verksamheten.

Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut

Öppna årsredovisningen för 2021

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Inventarier, verktyg och installationer

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-31
Anskaffningsvärde 5555550
Årets inköp 00550
Ackumulerade avskrivningar 241320
Årets avskrivningar 111120

Maskiner och andra tekniska anläggningar

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-312020-12-31
Anskaffningsvärde 414141414141
Ackumulerade avskrivningar 414140322415
Årets avskrivningar –1888–

Om bolaget

Adress
FREDRIKSDALSGATAN 1, 653 49 KARLSTAD
Registrerat
2018-11-28
Bransch
Tillverkning av medicinska och dentala instrument och tillbehör

Verksamhet enligt registret

Konsultarbete inom ortopedteknik. Försäljning och tillverkning av ortopedtekniska hjälpmedel. Föreläsning och utbildning inom ortopedteknik.

Bankgironummer

5318-3042
ORTOSKLINIKEN AB
kontrollerat 2026-10-17

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Säte
Karlstad
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-04-17
Programvara
Wolters Kluwer Capego

Allmänt om verksamheten

Allmänt om verksamheten Bolaget tillverkar och säljer produkter inom ortopedteknik. Bolaget jobbar även med konsultverksamhet inom ortopedteknik och håller föreläsningar om fot- och belastningsrelaterade skador. De viktigaste produkterna man jobbar med är individuellt tillverkade fotinlägg som produceras i egen regi. Bolaget har bedrivit sin verksamhet i hyrda lokaler hos Klarälvskliniken i Färjestad BK Center tom 251217. From februari 2026 bedrivs verksamheten i Solaklinikens lokaler i Karlstad. Företaget tog under 2021 över verksamheten efter Färjestad Ortopedteknik. Kvarstående samarbete finns med med KMTI där bolaget tidigare bedrev sin verksamhet. Man har även samarbete med en del av Värmlands läns företagshälsovårder, såsom Hälsolänken, HelhetsHälsa för företag. Flera stora företag samt försäkringsbolag är också kunder till Ortoskliniken. Företaget har sitt säte i Karlstad .

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
202510 kB Öppna
202410 kB Öppna
20239 kB Öppna
20229 kB Öppna
20219 kB Öppna