2024-01-01 2024-12-31 se-mem-base:SprakSvenskaMember se-mem-base:LandSverigeMember se-mem-base:BeloppsformatNormalformMember se-mem-base:ValutaSvenskaKronorMember se-mem-base:FinansiellRapportStyrelsenAvgerArsredovisningMember 559181-08992024-01-012024-12-31 559181-08992023-01-012023-12-31 559181-08992022-01-012022-12-31 559181-08992021-01-012021-12-31 559181-08992024-12-31 559181-08992023-12-31 559181-08992022-12-31 559181-08992021-12-31 iso4217:SEK xbrli:pure se-k2-type:AntalAnstallda xbrli:shares

 

 

 

 

 

 

 

 








 

Årsredovisning

 

för

 

Stenhus Malung Mobyarna 5:9 AB

 

559181-0899

 

 

 

Räkenskapsåret

 

2024

 

 

 

 

 

 

 

 

Fastställelseintyg

 

Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2025-04-25.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att
originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.

 

 

 

Stenhus Malung Mobyarna 5:9 AB

Org.nr 559181-0899

2 (8)

 

 

 

 

 

Styrelsen för Stenhus Malung Mobyarna 5:9 AB avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2024.

 

 

Årsredovisningen är upprättad i svenska kronor, SEK. Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp
i hela kronor (kr). Uppgifter inom parentes avser föregående år.

 

 

Förvaltningsberättelse

 

 

Verksamheten

 

Allmänt om verksamheten

Bolaget har till föremål för sin verksamhet att äga och förvalta fastigheter.

Bolaget äger och förvaltar fastigheten Mobyarna 5:9 i Malung.

 

Bolaget är ett helägt dotterbolag till Stenhus Fastigheter 1 TopCo 3 AB AB, org. nr. 559379-2921, med
säte i Stockholm.

Stenhus Fastigheter i Norden AB (publ), org. nr. 559269-9507 med säte i Stockholm är moderbolaget i
koncernen och upprättar koncernredovisning

Företaget har sitt säte i Stockholm.

 

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Moderbolaget har utfört namnbyte från Maxfastigheter 1 AB till Stenhus Fastigheter 1 TopCo 3 AB

under räkenskapsåret.

Styrelsen och ledande befattningshavare följer löpande det rådande inflation- och ränteläget för att
säkerställa att det inte påverkar utvecklingen i föetagets verksamhet, ställning och resultet.

 

 

Flerårsöversikt (Tkr)

2024

2023

2022

2021

 

Nettoomsättning

3 204

3 007

2 716

2 639

 

Resultat efter finansiella poster

709

636

1 474

1 208

 

Soliditet (%)

13

11

47

31

 

 

 

 

 

 

 

För definitioner av nyckeltal, se Not 1 Redovisningsprinciper.

 

Förändringar i eget kapital

 

Aktie-

Balanserat

Årets

Totalt

 

kapital

resultat

resultat

 

Belopp vid årets ingång

50 000

7 123 329

-4 128 038

3 045 291

Disposition enligt beslut
av årsstämman:

 

 

 

 

Balanseras i ny räkning

 

-4 128 038

4 128 038

0

Årets resultat

 

 

471 322

471 322

Belopp vid årets utgång

50 000

2 995 291

471 322

3 516 613

 

 

 

 

 

Stenhus Malung Mobyarna 5:9 AB

Org.nr 559181-0899

3 (8)

 

 

 

 

 

 

 

Resultatdisposition

Styrelsen föreslår att till förfogande stående vinstmedel (kronor):

 

balanserad vinst   2 995 291
årets vinst   471 322
  3 466 613

 

disponeras så att

i ny räkning överföres   3 466 613
  3 466 613

 

Företagets resultat och ställning i övrigt framgår av efterföljande resultat- och balansräkning med noter.

 

Stenhus Malung Mobyarna 5:9 AB

Org.nr 559181-0899

 

 

4 (8)

 

 

 

 

 

 

Resultaträkning

Not

1

2024-01-01

-2024-12-31

2023-01-01

-2023-12-31

 

 

 

Rörelseintäkter, lagerförändringar m. m.

 

 

 

 

 

Nettoomsättning

 

3 203 774

 

3 007 130

 

Övriga rörelseintäkter

 

527

 

16 975

 

Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.

 

3 204 301

 

3 024 105

 

 

 

 

 

 

 

Rörelsekostnader

 

 

 

 

 

Fastighetskostnader

 

-142 680

 

-144 440

 

Övriga externa kostnader

 

-324 774

 

-301 614

 

Avskrivningar av materiella anläggningstillgångar

 

-797 381

 

-740 530

 

Summa rörelsekostnader

 

-1 264 836

 

-1 186 584

 

Rörelseresultat

 

1 939 465

 

1 837 521

 

 

 

 

 

 

 

Finansiella poster

 

 

 

 

 

Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter

 

0

 

574

 

Räntekostnader och liknande resultatposter

2

-1 230 908

 

-1 202 220

 

Summa finansiella poster

 

-1 230 908

 

-1 201 646

 

Resultat efter finansiella poster

 

708 557

 

635 875

 

 

 

 

 

 

 

Resultat före skatt

 

708 557

 

635 875

 

 

 

 

 

 

 

Skatter

 

 

 

 

 

Skatt på årets resultat

 

-237 235

 

-214 403

 

Årets resultat

 

471 322

 

421 472

 

Stenhus Malung Mobyarna 5:9 AB

Org.nr 559181-0899

 

 

5 (8)

 

 

 

 

 

 

Balansräkning

Not

1

2024-12-31

2023-12-31

 

 

 

TILLGÅNGAR

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anläggningstillgångar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Materiella anläggningstillgångar

 

 

 

 

 

Byggnader och mark

3

25 989 346

 

26 786 727

 

Summa materiella anläggningstillgångar

 

25 989 346

 

26 786 727

 

 

 

 

 

 

 

Summa anläggningstillgångar

 

25 989 346

 

26 786 727

 

 

 

 

 

 

 

Omsättningstillgångar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kortfristiga fordringar

 

 

 

 

 

Fordringar hos koncernföretag

 

119 941

 

0

 

Övriga fordringar

 

0

 

218 642

 

Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter

 

7 569

 

9 285

 

Summa kortfristiga fordringar

 

127 510

 

227 927

 

 

 

 

 

 

 

Kassa och bank

 

 

 

 

 

Kassa och bank

 

1 860

 

998 005

 

Summa kassa och bank

 

1 860

 

998 005

 

Summa omsättningstillgångar

 

129 370

 

1 225 932

 

 

 

 

 

 

 

SUMMA TILLGÅNGAR

 

26 118 716

 

28 012 659

 

 

 

 

 

 

 

Stenhus Malung Mobyarna 5:9 AB

Org.nr 559181-0899

 

 

6 (8)

 

 

 

 

 

 

Balansräkning

Not

1

2024-12-31

2023-12-31

 

 

EGET KAPITAL OCH SKULDER

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Eget kapital

 

 

 

 

 

Bundet eget kapital

 

 

 

 

 

Aktiekapital

 

50 000

 

50 000

 

Summa bundet eget kapital

 

50 000

 

50 000

 

 

 

 

 

 

 

Fritt eget kapital

 

 

 

 

 

Balanserat resultat

 

2 995 291

 

2 573 818

 

Årets resultat

 

471 322

 

421 472

 

Summa fritt eget kapital

 

3 466 613

 

2 995 290

 

Summa eget kapital

 

3 516 613

 

3 045 290

 

 

 

 

 

 

 

Långfristiga skulder

4

 

 

 

 

Övriga skulder till kreditinstitut

 

21 257 500

 

21 587 500

 

Summa långfristiga skulder

 

21 257 500

 

21 587 500

 

 

 

 

 

 

 

Kortfristiga skulder

 

 

 

 

 

Övriga skulder till kreditinstitut

 

330 000

 

330 000

 

Skulder till koncernföretag

 

0

 

2 044 746

 

Skatteskulder

 

459 489

 

432 213

 

Övriga skulder

 

121 663

 

115 387

 

Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter

 

433 451

 

457 523

 

Summa kortfristiga skulder

 

1 344 603

 

3 379 869

 

 

 

 

 

 

 

SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER

 

26 118 716

 

28 012 659

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stenhus Malung Mobyarna 5:9 AB

Org.nr 559181-0899

7 (8)

 

 

 

 

 

Noter

 

Not 1 Redovisningsprinciper

 

Allmänna upplysningar

Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna
råd (BFNAR 2016:10) om årsredovisning i mindre företag.

 

Avskrivning

Tillämpade avskrivningstider:

 

Materiella anläggningstillgångar

Byggnader

33 år

 

 

 

 

Nyckeltalsdefinitioner

Nettoomsättning
Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar.

Resultat efter finansiella poster
Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter.

Soliditet (%)
Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av
balansomslutning.

 

 

Not 2 Räntekostnader och liknande resultatposter

 

2024

2023

 

 

 

 

 

Räntekostnader, koncern

0

756 213

 

Räntekostnader, övrigt

1 230 908

446 007

 

 

1 230 908

1 202 220

 

 

 

 

 

 

Not 3 Byggnader och mark

 

2024-12-31

2023-12-31

 

 

 

 

 

Ingående anskaffningsvärden

28 490 750

15 450 774

 

Inköp

0

13 039 976

 

Utgående ackumulerade anskaffningsvärden

28 490 750

28 490 750

 

 

 

 

 

Ingående avskrivningar

-1 704 023

-963 493

 

Årets avskrivningar

-797 381

-740 530

 

Utgående ackumulerade avskrivningar

-2 501 404

-1 704 023

 

 

 

 

 

Utgående redovisat värde

25 989 346

26 786 727

 

 

 

 

 

Stenhus Malung Mobyarna 5:9 AB

Org.nr 559181-0899

8 (8)

 

 

 

 

 

 

Not 4 Långfristiga skulder

 

2024-12-31

2023-12-31

 

 

 

 

 

Skuld som ska betalas senare än fem år efter balansdagen

0

0

 

 

0

0

 

 

 

 

 

 

Not 5 Ställda säkerheter

 

2024-12-31

2023-12-31

 

 

 

 

 

Fastighetsinteckning

22 000 000

22 000 000

 

 

22 000 000

22 000 000

 

 

 

 

 

 

Not 6 Väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut

Bolaget har efter räkenskapsårets slut bytt ägare från Stenhus Fastigheter 1 TopCo 3 AB, org.nr.
559379-2921 till Stenhus Fastigheter 3 TopCo 1 AB (tidigare namn Stenhus Burlöv Tågarp Holding
AB), org.nr 559263-6780.

 

 

 

 

 

 

 

 

Vår revisionsberättelse har lämnats 2025-04-25

 

Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB