Dryckeskompaniet i Vellinge AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 692 | 583 | 675 | 500 | 490 | 549 | 498 |
| Nettoomsättning | 687 | 581 | 771 | 455 | 447 | 573 | 446 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | 0 | −3 | −99 | 44 | 37 | −24 | 52 |
| Övriga rörelseintäkter | 5 | 5 | 3 | 1 | 6 | – | – |
| Rörelsekostnader | 602 | 539 | 585 | 481 | 441 | 505 | 422 |
| Råvaror och förnödenheter | – | 0 | 2 | −1 | – | – | – |
| Handelsvaror | 446 | 423 | 478 | 372 | 374 | 246 | 397 |
| Övriga externa kostnader | 155 | 116 | 104 | 108 | 66 | 115 | 25 |
| Personalkostnader | 2 | 0 | 2 | – | 0 | 144 | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | – | 0 | 2 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 90 | 44 | 90 | 19 | 49 | 45 | 75 |
| Finansiella poster | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | −1 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 90 | 43 | 90 | 19 | 49 | 45 | 75 |
| Resultat före skatt | 90 | 43 | 90 | 19 | 49 | 45 | 75 |
| Skatt på årets resultat | 18 | 8 | 19 | 2 | 10 | 10 | 17 |
| Årets resultat | 72 | 36 | 72 | 17 | 39 | 35 | 59 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 618 | 439 | 401 | 322 | 313 | 288 | 225 |
| Omsättningstillgångar | 618 | 439 | 401 | 322 | 313 | 288 | 225 |
| Varulager m.m. | 51 | 7 | 10 | 109 | 65 | 28 | 52 |
| Färdiga varor och handelsvaror | 51 | 7 | 10 | 109 | 65 | 28 | 52 |
| Kortfristiga fordringar | 231 | 87 | 91 | 99 | 30 | 27 | 55 |
| Kundfordringar | 219 | 79 | 90 | 86 | 29 | 26 | 55 |
| Övriga fordringar | 11 | 9 | 0 | 14 | 0 | 0 | 0 |
| Kassa och bank | 336 | 345 | 300 | 113 | 218 | 234 | 117 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 618 | 439 | 401 | 322 | 313 | 288 | 225 |
| Eget kapital | 378 | 306 | 271 | 199 | 182 | 144 | 109 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 328 | 256 | 221 | 149 | 132 | 94 | 59 |
| Balanserat resultat | 256 | 221 | 149 | 132 | 94 | 59 | – |
| Årets resultat | 72 | 36 | 72 | 17 | 39 | 35 | 59 |
| Kortfristiga skulder | 240 | 133 | 130 | 123 | 131 | 145 | 116 |
| Leverantörsskulder | 92 | −1 | 10 | 8 | 26 | 7 | 40 |
| Skatteskulder | – | 0 | 1 | 0 | 4 | 24 | 15 |
| Övriga skulder | 144 | 131 | 116 | 112 | 98 | 111 | 59 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | 149 | 132 | 94 | 59 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30%...[Kommentera]
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- GREVIEGATAN 35, 235 33 VELLINGE
- Registrerat
- 2018-11-14
- Bransch
- Partihandel med drycker
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska direkt och indirekt bedriva import och export av handel med alkoholdrycker och andra drycker samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5331-8473
- Dryckeskompaniet i Vellinge
kontrollerat 2026-10-17
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-24
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget ska direkt och indirekt bedriva import och export av handel med alkoholdrycker och andra drycker samt därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Vellinge.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.