Idun Profile AB
559179-60801 (12)
Årsredovisning
Idun Profile AB
Organisationsnummer: 559179-6080
Räkenskapsår:
2021-01-01 -
2021-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Kassaflödesanalys |
7
|
|
Noter |
8
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Stockholm
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2022-03-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Idun Profile AB
559179-60802 (12)
| Viktiga förhållanden och väsentliga händelser |
| Verksamhetens art och inriktning |
Bolaget ska äga och förvalta bolag samt därmed förenlig verksamhet.
Bolaget äger 100% av aktierna och är moderföretag till PJ Kroon Aktiebolag (org.nr. 556487-8717).
Företaget har sitt säte i Stockholm.
|
| Uppgift om ägare som har mer än tio procent av antalet andelar eller röster i företaget |
| Idun Industrier AB (publ) (org.nr. 556924-7009) äger 92% av aktierna i bolaget. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2021-01-01 -2021-12-31 | 2020-01-01 -2020-12-31 | 2018-11-12 -2019-12-31 | - |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | -634 | 3 340 | -773 | |
| Balansomslutning (tkr) | | 56 514 | 58 661 | 58 851 | |
| Soliditet (%) | | 68,3 | 59,9 | 50,9 | |
| Nyckeltalsdefinitioner |
Nettoomsättning Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar.
Resultat efter finansiella poster Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter.
Balansomslutning Företagets samlade tillgångar.
Soliditet (%) Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av balansomslutning. |
Idun Profile AB
559179-60803 (12)
Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 29 901 620 | 4 888 051 | 34 839 671 |
| Balanseras i ny räkning | | 4 888 051 | -4 888 051 | 0 |
| Erhållna aktieägartillskott | | 2 310 540 | | 2 310 540 |
| Årets resultat | | | 864 070 | 864 070 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 37 100 210 | 864 070 | 38 014 280 |
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 37 100 210 | | | |
| Årets resultat | | 864 070 | | | |
| Summa | | 37 964 280 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 37 964 280 | | | |
| Summa | | 37 964 280 | | | |
| | | | | |
Idun Profile AB
559179-60804 (12)
Resultaträkning | | | | moderföretagets resultaträkning | |
| | | Not | 2021-01-01 | 2020-01-01 |
| | | 1 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| | | 2 | | |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -3 052 | -3 050 |
| Personalkostnader | | | 3 | 0 | 0 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -3 052 | -3 050 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -3 052 | -3 050 |
| | | | | |
| Resultat från finansiella poster | | | | | |
| Resultat från andelar i koncernföretag | | | 4 | 0 | 3 993 279 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | 5 | -631 101 | -650 504 |
| Summa resultat från finansiella poster | | | | -631 101 | 3 342 775 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | -634 153 | 3 339 725 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 5 000 000 | 2 171 400 |
| Lämnade koncernbidrag | | | | -2 910 000 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | | | 6 | -365 746 | -379 461 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 1 724 254 | 1 791 939 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 1 090 101 | 5 131 664 |
| Skatt på årets resultat | | | 7 | -226 031 | -243 613 |
| Årets resultat | | | | 864 070 | 4 888 051 |
Idun Profile AB
559179-60805 (12)
Balansräkning | | | | moderföretagets balansräkning | |
| | | Not | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i koncernföretag | | | 8 | 55 802 650 | 55 802 650 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 55 802 650 | 55 802 650 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 55 802 650 | 55 802 650 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Fordringar hos koncernföretag | | | | 704 679 | 2 849 797 |
| Övriga fordringar | | | | 27 | 0 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 704 706 | 2 849 797 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 6 525 | 9 052 |
| Summa kassa och bank | | | | 6 525 | 9 052 |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 711 231 | 2 858 849 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 56 513 881 | 58 661 499 |
Idun Profile AB
559179-60806 (12)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | 9 | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | 10 | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 37 100 210 | 29 901 620 |
| Årets resultat | | | | 864 070 | 4 888 051 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 37 964 280 | 34 789 671 |
| Summa eget kapital | | | | 38 014 280 | 34 839 671 |
| | | | | |
| Obeskattade reserver | | | | | |
| Periodiseringsfonder | | | 11 | 745 207 | 379 461 |
| Summa obeskattade reserver | | | | 745 207 | 379 461 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | | | |
| Övriga skulder till kreditinstitut | | | | 7 600 000 | 15 200 000 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 7 600 000 | 15 200 000 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Övriga skulder till kreditinstitut | | | | 7 600 000 | 7 600 000 |
| Skulder till koncernföretag | | | | 2 082 460 | 0 |
| Aktuella skatteskulder | | | | 469 644 | 638 941 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | 12 | 2 290 | 3 426 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 10 154 394 | 8 242 367 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 13 | 56 513 881 | 58 661 499 |
| | | | | |
Idun Profile AB
559179-60807 (12)
Kassaflödesanalys | | | | | |
| | | Not | 2021-01-01 | 2020-01-01 |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Den löpande verksamheten | | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -3 052 | -3 050 |
| Erhållen utdelning | | | | 0 | 5 700 000 |
| Erlagd ränta | | | | -631 101 | -650 504 |
| Betald inkomstskatt | | | | -395 328 | 0 |
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital | | | | -1 029 481 | 5 046 446 |
| | | | | |
| Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital | | | | | |
| Ökning/minskning av rörelsefordringar | | | | 2 145 091 | -279 679 |
| Ökning/minskning av rörelseskulder | | | | 2 081 324 | -5 700 886 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | | | | 3 196 934 | -934 119 |
| | | | | |
| Investeringsverksamheten | | | | | |
| Lämnade kapitaltillskott | | | | 0 | -1 706 721 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | | | | 0 | -1 706 721 |
| | | | | |
| Finansieringsverksamheten | | | | | |
| Erhållna tillskott | | | | 2 310 540 | 0 |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 5 000 000 | 2 171 400 |
| Lämnade koncernbidrag | | | | -2 910 000 | 0 |
| Amortering av skuld | | | | -7 600 000 | 0 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | | | | -3 199 460 | 2 171 400 |
| | | | | |
| Årets kassaflöde | | | | -2 526 | -469 440 |
| Likvida medel vid årets början | | | | 9 052 | 478 492 |
| Likvida medel vid årets slut | | | 14 | 6 526 | 9 052 |
Idun Profile AB
559179-60808 (12)
Noter | | | | | | | |
| | | | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | | | |
| Redovisnings- och värderingsprinciper |
| Årsredovisningen upprättas med tillämpning av årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna råd BFNAR 2012:1 Årsredovisning och koncernredovisning (K3). |
| Intäkter |
Intäkter har tagits upp till verkligt värde av vad som erhållits eller kommer att erhållas och redovisas i den omfattning det är sannolikt att de ekonomiska fördelarna kommer att tillgodogöras bolaget och intäkterna kan beräknas på ett tillförlitligt sätt.
Ersättning i form av ränta, royalty eller utdelning redovisas som intäkt när det är sannolikt att företaget kommer att få de ekonomiska fördelar som är förknippade med transaktionen och när inkomsten kan beräknas på ett tillförlitligt sätt.
Ränta redovisas som intäkt enligt den så kallade effektivräntemetoden. Royalty periodiseras i enlighet upplysningar med den aktuella överenskommelsens ekonomiska innebörd. Utdelning redovisas företagets rätt till betalning är säkerställd. |
| Andelar i koncernföretag, intresseföretag, gemensamt styrda företag och företag som det finns ägarintresse i |
| Andelar i dotterföretag redovisas i enlighet med kapitel 9 BFNAR 2012:1 (4 kap. 3 § första stycket Årsredovisningslagen). Aktieägartillskott redovisas enligt kapitel 6 BFNAR 2012:1. Lämnade aktieägartillskott redovisas som en ökning av andelens redovisade värde. Återbetalning av lämnat tillskott redovisas som en minskning av andelens redovisade värde. Nedskrivning av värdet på andelar i dotterföretag sker enligt 4 kap. 5 § första, andra och fjärde styckena Årsredovisningslagen via resultat räkningen om det kan antas att värdenegången är bestående. |
| Koncernbidrag och aktieägartillskott |
| Erhållna och lämnade koncernbidrag redovisas som bokslutsdisposition. |
| Kassaflödesanalys |
| Kassaflödesanalysen har upprättats enligt den indirekta metoden. |
Idun Profile AB
559179-60809 (12)
| Not 2. Uppgift om moderföretag och koncernredovisning | | | | | | | |
| Moderföretag i den största koncernense-mem-base:ForetagTypModerforetagIStorstaKoncernenMember | | | | | | | |
| Namn | Idun Industrier AB (publ) | | | | | | |
| Organisationsnummer | 556924-7009 | | | | | | |
| Säte | Stockholm | | | | | | |
| | | | | | | |
| Närmaste moderföretag som upprättar koncernredovisningse-mem-base:ForetagTypModerforetagNarmasteUpprattarKoncernredovisningMember | | | | | | | |
| Namn | Idun Industrier AB (publ) | | | | | | |
| Organisationsnummer | 556924-7009 | | | | | | |
| Säte | Stockholm | | | | | | |
| | | | | | | |
| Moderföretagse-mem-base:ForetagTypModerforetagMember | | | | | | | |
| Namn | Idun Industrier AB (publ) | | | | | | |
| Organisationsnummer | 556924-7009 | | | | | | |
| Säte | Stockholm | | | | | | |
| | | | | | | |
| Moderföretaget upprättar inte koncernredovisning |
| Företaget är ett moderföretag, men med hänvisning till undantagsreglerna i årsredovisningslagen 7 kap 3§ upprättas ingen koncernredovisning. |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Medelantalet anställda | | | | | |
| Medelantalet anställda | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Bolaget har inte haft några anställda och några löner har ej utbetalats. |
| Not 4. Resultat från andelar i koncernföretag exkl. nedskrivningar | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Utdelning | | | | 0 | 5 700 000 |
| Resultatandelar | | | | 0 | -1 706 721 |
| Summa | | | | 0 | 3 993 279 |
| | | | | |
| Resultatandelar avser nedskrivning av lämnat aktieägartillskott. |
| Not 5. Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
Räntekostnader och liknande resultatposter avseende finansiella skulder till andra företag än koncernföretag | | | | -631 101 | -650 504 |
| Summa | | | | -631 101 | -650 504 |
| | | | | |
Idun Profile AB
559179-608010 (12)
| Not 6. Förändring av periodiseringsfonder | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Avsättning till periodiseringsfond | | | | -365 746 | -379 461 |
| Summa | | | | -365 746 | -379 461 |
| | | | | |
| | | | | |
| Not 7. Skatt på årets resultat | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Aktuell skatt | | | | 226 031 | 243 613 |
| Summa | | | | 226 031 | 243 613 |
| | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Avstämning av effektiv skattesats | | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 1 090 101 | 5 131 664 |
| Gällande skattesats (%) | | | | 20,6 | 21,4 |
| Skatt enligt gällande skattesats | | | | 224 561 | 1 098 176 |
Väsentlig post som har påverkat sambandet mellan räkenskapsårets skattekostnad/intäkt | | | | | |
| Ej avdragsgilla kostnader | | | | 1 080 | 365 237 |
| Ej skattepliktiga intäkter | | | | 0 | -1 219 800 |
| Schablonintäkt periodiseringsfonder | | | | 390 | 0 |
| Redovisad effektiv skatt | | | | 226 031 | 243 613 |
| Redovisad effektiv skatt i procent (%) | | | | 20,7 | 4,7 |
| | | | | |
Idun Profile AB
559179-608011 (12)
| Not 8. Andelar i koncernföretag | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 57 509 371 | 55 802 650 |
| Lämnade aktieägartillskott | | | | 0 | 1 706 721 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 57 509 371 | 57 509 371 |
| | | | | |
| Ingående nedskrivningar | | | | -1 706 721 | 0 |
| Årets nedskrivningar | | | | 0 | -1 706 721 |
| Utgående nedskrivningar | | | | -1 706 721 | -1 706 721 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 55 802 650 | 55 802 650 |
| | | | | |
| Org.nr. | Säte | Antal andelar | Eget kapital (tkr) | Årets resultat (tkr) | Kapital- andel (%) | Rösträtts- andel (%) | Redovisat värde (tkr) |
| PJ Kroon Aktiebolag | 556487-8717 | Värnamo | 1 000 | 10 581 | 83 | 100,0 | 100,0 | 55 803 |
| | | | | | | | |
| Not 9. Förslag till resultatdisposition | | | | | |
| | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 37 100 210 | | | |
| Årets resultat | | 864 070 | | | |
| Summa | | 37 964 280 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 37 964 280 | | | |
| Summa | | 37 964 280 | | | |
| | | | | |
| Not 10. Upplysningar om aktiekapital m.m. | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Aktier | | | | | |
| Kvotvärde per aktieslag | | | | 0,50 | 0,50 |
| Antal aktier | | | | 100 000 | 100 000 |
| | | | | |
Idun Profile AB
559179-608012 (12)
| Not 11. Periodiseringsfonder | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Periodiseringsfond 2020 | | | | 379 461 | 379 461 |
| Periodiseringsfond 2021 | | | | 365 746 | 0 |
| Summa | | | | 745 207 | 379 461 |
| | | | | |
| Not 12. Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Upplupna räntekostnader | | | | 2 290 | 3 426 |
| Summa | | | | 2 290 | 3 426 |
| | | | | |
| Not 13. Ställda säkerheter och eventualförpliktelser | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Ställda säkerheter för företagets egen räkning | | | | | |
| För egna skulder och avsättningar | | | | | |
| Aktier i dotterbolagse-mem-base:StalldaSakerheterAktierDotterbolagMember | | | | 55 802 650 | 55 802 650 |
| | | | | |
| Avser säkerhet i aktier i dotterbolaget för förvärvskredit om 15 200 000 kronor (22 800 000 kronor per 2020-12-31). |
| Summa ställda säkerheter | | | | 55 802 650 | 55 802 650 |
| | | | | |
| Not 14. Sammansättning av likvida medel | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Disponibla tillgodohavanden hos banker och andra kreditinstitut | | | | 6 526 | 9 052 |
| | | | | |