Basebery AB
559179-39471 (7)
Årsredovisning
Basebery AB
Organisationsnummer:
559179-3947
Räkenskapsår:
2021-01-01 -
2021-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2022-01-12.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Basebery AB
559179-39472 (7)
| Allmänt om verksamheten |
| Bolaget skall bedriva datakonsultverksamhet och reklambyrå, äga och förvalta aktier samt bedriva därmed förenlig verksamhet. Bolagets säte är Stockholm. |
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2021-01-01 -2021-12-31 | 2020-01-01 -2020-12-31 | 2018-11-12 -2019-12-31 | - |
| Nettoomsättning (kr) | | 2 029 677 | 2 068 798 | 1 765 197 | |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | 1 076 285 | 1 080 213 | 1 241 210 | |
| Soliditet (%) | | 74,0 | 60,8 | 69,5 | |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 267 011 | 635 409 | 952 420 |
| Utdelning | | -150 000 | | -150 000 |
| Balanseras i ny räkning | | 635 409 | -635 409 | 0 |
| Årets resultat | | | 638 690 | 638 690 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 752 420 | 638 690 | 1 441 110 |
Basebery AB
559179-39473 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 752 420 | | | |
| Årets resultat | | 638 690 | | | |
| Summa | | 1 391 110 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Utdelning | | 330 000 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 1 061 110 | | | |
| Summa | | 1 391 110 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Basebery AB
559179-39474 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2021-01-01 | 2020-01-01 |
| | | 1 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 2 029 677 | 2 068 798 |
| Övriga rörelseintäkter | | | | 7 920 | 2 880 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 2 037 597 | 2 071 678 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -82 886 | -85 423 |
| Personalkostnader | | | 2 | -875 805 | -906 042 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -958 691 | -991 465 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 1 078 906 | 1 080 213 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | -2 621 | 0 |
| Summa finansiella poster | | | | -2 621 | 0 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 1 076 285 | 1 080 213 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Förändring av periodiseringsfonder | | | | -270 455 | -270 893 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | -270 455 | -270 893 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 805 830 | 809 320 |
| | | | | |
| Skatt på årets resultat | | | | -167 140 | -173 911 |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 638 690 | 635 409 |
Basebery AB
559179-39475 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | | | 3 | 20 000 | 0 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 20 000 | 0 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 20 000 | 0 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Kundfordringar | | | | 265 800 | 226 800 |
| Övriga fordringar | | | | 19 | 2 420 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | | | | 154 800 | 146 880 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 420 619 | 376 100 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 2 423 846 | 1 942 998 |
| Summa kassa och bank | | | | 2 423 846 | 1 942 998 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 2 844 465 | 2 319 098 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 2 864 465 | 2 319 098 |
Basebery AB
559179-39476 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 752 420 | 267 011 |
| Årets resultat | | | | 638 690 | 635 409 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 1 391 110 | 902 420 |
| Summa eget kapital | | | | 1 441 110 | 952 420 |
| | | | | |
| Obeskattade reserver | | | | | |
| Periodiseringsfonder | | | | 853 348 | 582 893 |
| Summa obeskattade reserver | | | | 853 348 | 582 893 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Leverantörsskulder | | | | 0 | 1 875 |
| Skatteskulder | | | | 142 596 | 380 118 |
| Övriga skulder | | | | 417 411 | 391 792 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 10 000 | 10 000 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 570 007 | 783 785 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 2 864 465 | 2 319 098 |
| | | | | |
Basebery AB
559179-39477 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Tjänste- och entreprenaduppdrag |
| Företaget intäktsredovisar tjänsteuppdrag/entreprenaduppdrag på löpande räkning genom att inkomsten redovisas som intäkt i takt med att arbetet utförs och material levereras eller förbrukas.
Företaget intäktsredovisar tjänsteuppdrag/entreprenaduppdrag till fast pris enligt huvudregeln i BFNAR 2016:10, s.k. "successiv vinstavräkning". Färdigställandegraden beräknas som per balansdagen nedlagda utgifter i förhållande till totalt beräknade utgifter för att fullgöra uppdraget.
Företaget intäktsredovisar tjänsteuppdrag/entreprenaduppdrag till fast pris enligt alternativregeln i BFNAR 2016:10. Detta innebär att inkomsten redovisas som intäkt när arbetet väsentligen är fullgjort. |
| Not 2. Medelantal anställda | | | | | |
| | | | 2021-01-01 - 2021-12-31 | 2020-01-01 - 2020-12-31 |
| Medelantal anställda | | | | 2 | 2 |
| | | | | |
| Not 3. Andra långfristiga värdepappersinnehav | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Inköp | | | | 20 000 | 0 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 20 000 | 0 |
| | | | | |
| Not 0. Ändamålsbestämda medel | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |