Dannemorahem AB
559174-72731 (10)
Årsredovisning
Dannemorahem AB
Organisationsnummer: 559174-7273
Räkenskapsår:
2023-10-01 -
2024-09-30
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Örebro
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2025-03-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Dannemorahem AB
559174-72732 (10)
| Viktiga förhållanden och väsentliga händelser |
| Verksamhetens art och inriktning |
Inflyttning i åtta studentbostäder kommer att ske under 2025. Detta har påverkat bolagets värde, då åtta enrumslägenheter med 352 kvm uthyrningsbar yta tillkommer.
|
| Viktiga förändringar i verksamheten |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Viktiga externa faktorer som påverkat företagets ställning och resultat |
| Höjda energipriser och räntehöjningar har påverkat fastighetsbranschen. |
| Uppgift om ägare som har mer än tio procent av antalet andelar eller röster i företaget |
| Bolaget ägs till 100% av sitt moderbolag. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2023-10-01 -2024-09-30 | 2022-10-01 -2023-09-30 | 2021-10-01 -2022-09-30 | 2020-10-01 -2021-09-30 |
| Nettoomsättning (kr) | | 0 | 0 | 2 849 584 | 2 804 080 |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | 235 299 | 373 303 | 814 209 | 1 230 888 |
| Balansomslutning (kr) | | 24 410 130 | 23 466 963 | 25 739 663 | 42 188 062 |
| Soliditet (%) | | 16,7 | 16,2 | 15,0 | 7,6 |
Förändringar i eget kapital | | | | | |
| Aktie- kapital | Uppskrivn.- fond | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 1 577 864 | 1 698 669 | -57 226 | 3 269 307 |
| Balanseras i ny räkning | | | -57 226 | 57 226 | 0 |
| Erhållna aktieägartillskott | | | 117 165 | | 117 165 |
| Årets resultat | | | | 139 945 | 139 945 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 1 577 864 | 1 758 608 | 139 945 | 3 526 417 |
Dannemorahem AB
559174-72733 (10)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 1 758 608 | | | |
| Årets resultat | | 139 945 | | | |
| Summa | | 1 898 553 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 1 898 553 | | | |
| Summa | | 1 898 553 | | | |
| | | | | |
Dannemorahem AB
559174-72734 (10)
Resultaträkning | | | | moderföretagets resultaträkning | |
| | | Not | 2023-10-01 | 2022-10-01 |
| | | 1 | 2024-09-30 | 2023-09-30 |
| | | | | |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 0 | 0 |
| HyresintäkterANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORT | | | | 3 131 707 | 3 035 333 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | | | | 40 000 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | | | | 0 | 119 798 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 3 171 707 | 3 155 131 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| FastighetskostnaderANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORT | | | | -1 432 703 | -1 739 691 |
| Övriga externa kostnader | | | | -105 484 | -119 245 |
| Personalkostnader | | | 2 | -96 829 | -57 284 |
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar | | | | -297 044 | -297 044 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -1 932 060 | -2 213 264 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 1 239 647 | 941 867 |
| | | | | |
| Resultat från finansiella poster | | | | | |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | 3 | 0 | 4 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | 4 | -1 004 348 | -568 568 |
| Summa resultat från finansiella poster | | | | -1 004 348 | -568 564 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 235 299 | 373 303 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Lämnade koncernbidrag | | | | -191 866 | -313 364 |
| Förändring av periodiseringsfonder | | | 5 | 0 | 0 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | -191 866 | -313 364 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 43 433 | 59 939 |
| Övriga skatter | | | | 96 512 | 0 |
| Årets resultat | | | | 139 945 | 59 939 |
Dannemorahem AB
559174-72735 (10)
Balansräkning | | | | moderföretagets balansräkning | |
| | | Not | 2024-09-30 | 2023-09-30 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Byggnader och mark | | | 6 | 23 519 435 | 23 425 485 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | | | 7 | 800 000 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | | | 8 | 0 | 21 650 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 24 319 435 | 23 447 135 |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Fordringar hos koncernföretag | | | 9 | 0 | 0 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 0 | 0 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 24 319 435 | 23 447 135 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Övriga fordringar | | | | 90 620 | 19 802 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 90 620 | 19 802 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 75 | 26 |
| Summa kassa och bank | | | | 75 | 26 |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 90 695 | 19 828 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 24 410 130 | 23 466 963 |
Dannemorahem AB
559174-72736 (10)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2024-09-30 | 2023-09-30 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Uppskrivningsfond | | | | 1 577 864 | 1 577 864 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 1 627 864 | 1 627 864 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 1 758 608 | 1 698 669 |
| Årets resultat | | | | 139 945 | -57 226 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 1 898 553 | 1 641 443 |
| Summa eget kapital | | | | 3 526 417 | 3 269 307 |
| | | | | |
| Obeskattade reserver | | | | | |
| Periodiseringsfonder | | | 10 | 680 901 | 680 901 |
| Summa obeskattade reserver | | | | 680 901 | 680 901 |
| | | | | |
| Avsättningar | | | | | |
| Uppskjuten skatteskuld | | | | 429 596 | 429 596 |
| Summa avsättningar | | | | 429 596 | 429 596 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | 11 | | |
| Skulder till koncernföretag | | | | 2 379 012 | 2 058 389 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 2 379 012 | 2 058 389 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Övriga skulder till kreditinstitut | | | | 15 466 870 | 15 615 183 |
| Skulder till koncernföretag | | | | -1 757 763 | 0 |
| Aktuella skatteskulder | | | | 21 197 | 307 119 |
| Övriga skulder | | | | 733 766 | 736 643 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 2 930 134 | 369 825 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 17 394 204 | 17 028 770 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 12 | 24 410 130 | 23 466 963 |
| | | | | |
Dannemorahem AB
559174-72737 (10)
Noter | | | | | | | |
| | | | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | | | |
| Redovisnings- och värderingsprinciper |
| Årsredovisningen upprättas med tillämpning av årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna råd BFNAR 2012:1 Årsredovisning och koncernredovisning (K3). |
| Redovisningsprinciper materiella anläggningstillgångar |
| Materiella anläggningstillgångar har delats upp på betydande komponenter när komponenterna har väsentligt olika nyttjandeperioder. |
| - Redovisningsprinciper för avskrivningar materiella anläggningstillgångar |
| Avskrivningsbart belopp utgörs av anskaffningsvärdet med avdrag för beräknat restvärde om detta bedöms vara väsentligt. Avskrivning sker linjärt över den förväntade nyttjandeperioden. |
| - Tillämpade avskrivningstider: | | | | | | | |
| Byggnader | | 75 | år | | | | |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | | 5-15 | år | | | | |
| Markanläggning | | 50 | år | | | | |
| Stomme 200 år, Tak 50 år, Fasad 30 år, Interiör 30 år, Värmekälla 25 år, Markanläggning 50 år |
| Koncernbidrag och aktieägartillskott |
| Erhållna och lämnade koncernbidrag redovisas som bokslutsdisposition. |
| | | | 2024-09-30 | 2023-09-30 |
| Medelantal anställda | | | | 1 | 1 |
| | | | | |
| Not 3. Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter exkl. nedskrivningar | | | | | |
| | | | 2024-09-30 | 2023-09-30 |
| Ränteintäkter avseende andra företag än koncernföretag | | | | 0 | 4 |
| Summa | | | | 0 | 4 |
| | | | | |
Dannemorahem AB
559174-72738 (10)
| Not 4. Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2024-09-30 | 2023-09-30 |
Räntekostnader och liknande resultatposter som avser skulder till koncernföretag | | | | -10 000 | -7 500 |
Räntekostnader och liknande resultatposter avseende finansiella skulder till andra företag än koncernföretag | | | | -994 348 | -561 068 |
| Summa | | | | -1 004 348 | -568 568 |
| | | | | |
| Not 5. Förändring av periodiseringsfonder | | | | | |
| | | | 2024-09-30 | 2023-09-30 |
| Summa | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| | | | | |
| Not 6. Byggnader och mark | | | | | |
| | | | 2024-09-30 | 2023-09-30 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 22 574 000 | 21 549 878 |
| Inköp | | | | 369 344 | 1 024 122 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 22 943 344 | 22 574 000 |
| | | | | |
| Ingående avskrivningar | | | | -1 155 975 | -880 581 |
| Årets avskrivningar | | | | -275 394 | -275 394 |
| Utgående avskrivningar | | | | -1 431 369 | -1 155 975 |
| | | | | |
| Ingående uppskrivningar | | | | 2 007 460 | 2 007 460 |
| Utgående uppskrivningar | | | | 2 007 460 | 2 007 460 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 23 519 435 | 23 425 485 |
| | | | | |
| Förvaltningsfastigheter | | | | | |
| Redovisat värde | | | | 23 500 000 | 23 400 000 |
| Verkligt värde | | | | 37 100 000 | 39 100 000 |
| | | | | |
Värderingar har gjorts internt enligt normal avkastningsbaserad metod, där avkastningskrav hämtats från marknaden. Det avkastningskrav som använts i värdering är i genomsnitt 5,75%.
|
Dannemorahem AB
559174-72739 (10)
| Not 7. Maskiner och andra tekniska anläggningar | | | | | |
| | | | 2024-09-30 | 2023-09-30 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 800 000 | 0 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 800 000 | 0 |
| | | | | |
| | | | | |
| Not 8. Inventarier, verktyg och installationer | | | | | |
| | | | 2024-09-30 | 2023-09-30 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 86 600 | 86 600 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 86 600 | 86 600 |
| | | | | |
| Ingående avskrivningar | | | | -64 950 | -43 300 |
| Årets avskrivningar | | | | -21 650 | -21 650 |
| Utgående avskrivningar | | | | -86 600 | -64 950 |
| | | | | |
| Not 9. Fordringar hos koncernföretag | | | | | |
| | | | 2024-09-30 | 2023-09-30 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 0 | 3 000 000 |
| Reglerade fordringar | | | | 0 | -3 000 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Not 10. Periodiseringsfonder | | | | | |
| | | | 2024-09-30 | 2023-09-30 |
| 2019-20 | | | | 191 799 | 191 799 |
| 2020-21 | | | | 307 962 | 307 962 |
| 2021-22 | | | | 181 140 | 181 140 |
| Summa | | | | 680 901 | 680 901 |
| | | | | |
Dannemorahem AB
559174-727310 (10)
| Not 11. Långfristiga skulder som förfaller till betalning | | | | | |
| | | | 2024-09-30 | 2023-09-30 |
| Belopp som förfaller senare än fem år efter balansdagen | | | | | |
| Reversskuld till moderbolag | | | | 2 000 000 | 1 500 000 |
| | | | | |
| Emedan bolagets banklån skall villkorsändras inom ett år från räkenskapsårets slut föreligger en skyldighet att redovisa dessa i sin helhet som kortfristiga, även om det inte föreligger några förhållanden som talar för att lånen inte skulle komma att förlängas. |
| Not 12. Ställda säkerheter och eventualförpliktelser | | | | | |
| | | | 2024-09-30 | 2023-09-30 |
| Ställda säkerheter för företagets egen räkning | | | | | |
| För egna skulder och avsättningar | | | | | |
| Fastighetsinteckningarse-mem-base:StalldaSakerheterFastighetsinteckningarMember | | | | 21 000 000 | 21 000 000 |
| | | | | |
| Ställda säkerheter till förmån för andra | | | | | |
| Fastighetsinteckningarse-mem-base:StalldaSakerheterFastighetsinteckningarMember | | | | 2 000 000 | 2 000 000 |
| | | | | |
| Säkerheter ställda för f d moderbolags räkning. |
| Summa ställda säkerheter | | | | 23 000 000 | 23 000 000 |
| | | | | |