Genomsyn

Start › Södermanlands län › Trosa

Sörmlandskustens EL & Entreprenad AB

559170-9034AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2024-09-01 – 2025-08-31

Omsättning 2025
2,0 mkr
Resultat efter fin. poster 2025
170 tkr
Årets resultat 2025
134 tkr
Eget kapital 2025
341 tkr

Utveckling7 räkenskapsår

20252025: 2,0 mkr2,0 mkr20242024: 2,7 mkr2,7 mkr20232023: 2,9 mkr2,9 mkr20222022: 2,5 mkr2,5 mkr20212021: 3,1 mkr3,1 mkr20202020: 1,8 mkr1,8 mkr20192019: 1,2 mkr1,2 mkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post2025202420232022202120202019
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 2 0412 6672 9272 5202 9941 9371 230
Nettoomsättning 2 0412 6672 9272 4923 0971 8341 230
Övriga rörelseintäkter 00––00–
Rörelsekostnader 1 8722 6542 6642 4982 5361 8011 082
Råvaror och förnödenheter 7321 4401 6341 5061 3911 042348
Övriga externa kostnader 2493521851712175085
Personalkostnader 785765769748881708639
Av- och nedskrivningar 1069676744719
Rörelseresultat 1691426321458136148
Finansiella poster 100000–
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 110000–
Räntekostnader och liknande resultatposter 00000––
Resultat efter finansiella poster 1701426221457136148
Bokslutsdispositioner 01100134−152−46−47
Förändring av periodiseringsfonder 0110071−110−35−36
Förändring av överavskrivningar ––063−42−11−11
Resultat före skatt 17012426215530690101
Skatt på årets resultat 36285721762426
Årets resultat 134962051342306775

BalansräkningBelopp i tkr

Post2025202420232022202120202019
TILLGÅNGAR 589793726723884422496
Anläggningstillgångar 2451982942382724758
Materiella anläggningstillgångar 2451982942382724758
Inventarier, verktyg och installationer 168941642382724758
Övriga materiella anläggningstillgångar 77103130––––
Omsättningstillgångar 344596432485612375439
Kortfristiga fordringar 111220234164249161308
Kundfordringar 7214020811922247308
Upparbetad men ej fakturerad intäkt 0150280103–
Övriga fordringar 396525142711–
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter –004–––
Kassa och bank 232376198321364214130
EGET KAPITAL OCH SKULDER 589793726723884422496
Eget kapital 341357361256322142125
Bundet eget kapital 50505050505050
Aktiekapital 50505050505050
Fritt eget kapital 2913073112062729275
Balanserat resultat 157211106724225–
Årets resultat 134962051342306775
Obeskattade reserver 001101102449247
Periodiseringsfonder 001101101817136
Ackumulerade överavskrivningar –––0632111
Kortfristiga skulder 248436254357318188324
Förskott från kunder 0––––––
Leverantörsskulder 243242886617247281
Skatteskulder 771457895927
Övriga skulder −2179152233578216
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 08–––––

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post2025202420232022202120202019
Styrelsens förslag ––1001002005050
Medel att disponera –––2062729275

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

2021

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Nettoomsättningen avviker med mer än 30% och förklaras av bättre etablering på marknaden och ökad förtroende av bolagets befintliga och nya kunder

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2021

2020

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

omsättningstillväxt förklaras av ett fortsatt stort efterfrågan för tjänster som bolaget tillhandahåller.

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2020

2019

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2019

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Inventarier, verktyg och installationer

Post2025-08-312024-08-312023-08-312022-08-312021-08-312020-08-312019-08-31
Anskaffningsvärde 4943693693693295767
Årets inköp 154–040272–67
Försäljningar och utrangeringar 29––––10–
Ackumulerade avskrivningar 32627520513258109
Årets avskrivningar 807085744759
Återförda avskrivningar 29–110–4–
Ackumulerade nedskrivningar –000–––

Övriga materiella anläggningstillgångar

Post2025-08-312024-08-312023-08-31
Anskaffningsvärde 132132132
Ackumulerade avskrivningar 55292
Årets avskrivningar 2626–

Om bolaget

Adress
STRÖMMINGSBERGET 20, 619 31 TROSA
Registrerat
2018-09-10
Bransch
Elinstallationer

Verksamhet enligt registret

Bolaget ska bedriva Fastighet och industri EL-service, anlägga solcellsanläggningar, fastighetsservice, bygg och måleri arbeten och därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

5303-9194
Sörmlandskustens ElochEnreprenad AB
kontrollerat 2026-10-17

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2025-09-25
Programvara
Fortnox Bokslut & Skatt

Allmänt om verksamheten

Bolaget bedriver Fastighet och industri El-service, anlägga solcellsanläggningar, fastighetsservice, bygg och måleri arbeten och därmed förenlig verksamhet.Bolaget har sitt säte i Trosa kommun.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
2025156 kB Öppna
2024156 kB Öppna
202344 kB Öppna
2022241 kB Öppna
2021241 kB Öppna
2020241 kB Öppna
2019239 kB Öppna