Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma2022-03-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
2 (7)
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
VERKSAMHETEN
Allmänt om verksamheten
Företaget skall huvudsakligen tillhandahålla ledning och rådgivning inom IT. Därtill kommer bolaget också att
tillhandahålla tillämpningssupport, hosting och utbildning samt bedriva försäljning av programvarulicenser.
Westernacher Sweden uppnådde för 2021 i stort sett samma intäktsnivå som 2020, med en marginell minskning av runt
1,5 %. Vi var fortsatt lönsamma med en vinst före skatt på cirka 6,3 %. Vi har under året investerat i affärsutveckling och
framgångsrikt avslutat viktiga projekt. För 2022 förväntas intäkter på ungefär samma nivå som 2021.
Under 2021 etablerade Westernacher Group ett dotterbolag i Finland, varför intäkter genererade i Finland och som
tidigare kontrakterats genom Westernacher Sweden nu fortsättningsvis kommer att redovisas i Westernacher Finland.
Detta skifte kan eventuellt kompenseras genom tillväxt i Sverige, vilket dock ännu inte helt säkrats. Fortsatt lönsamhet
förväntas för Westernacher Sweden samtidigt som affärsutveckling och team build-up utökas.
Företaget har sitt säte i Stockholms län, Stockholms stad.
Detta är bolagets tredje verksamhetsår.
FLERÅRSÖVERSIKT
Beloppen i flerårsöversikten är angivna i tusental kronor om inte annat anges.
2101-2112
2001-2012
1809-1912
Nettoomsättning
65 862
66 896
9 808
Resultat efter finansiella poster
4 157
6 464
20
Soliditet %
21
17
3
FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL
Aktiekapital
Balanserat resultat
Årets resultat
Totalt
- Belopp vid årets ingång
100 000
14 643
5 082 155
5 196 798
Resultatdisposition enligt bolagsstämman
- Utdelning
-3 000 000
-3 000 000
- Balanseras i ny räkning
5 082 155
-5 082 155
0
- Årets resultat
3 270 057
3 270 057
- Belopp vid årets utgång
100 000
2 096 798
3 270 057
5 466 855
3 (7)
RESULTATDISPOSITION
Till årsstämmans förfogande står följande medel:
Balanserat resultat
2 096 798
Årets resultat
3 270 057
Summa
5 366 855
Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:
Utdelning
1 900 000
Balanseras i ny räkning
3 466 855
Summa
5 366 855
Med hänvisning till ovanstående och vad som i övrigt kommit till styrelsens kännedom är
det styrelsens bedömning att utdelningen är försvarbar (enligt ABL 17 kap 3 §) med tanke
på de krav som verksamhetens art och omfattning samt risker ställer på storleken av
bolagets egna kapital, konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
Årsredovisningen har upprättats enligt årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag (K2).
Not2Upplysning om moderföretag
Bolaget är ett helägt dotterbolag till Westernacher Consulting AG, reg.nr HRB 707587, Heidelberg, Tyskland, som också
upprättar koncernredovisning för den företagsgrupp vari bolaget ingår.