Andervass Holding AB
559170-62871 (7)
Årsredovisning
Andervass Holding AB
Organisationsnummer:
559170-6287
Räkenskapsår:
2019-01-01 -
2019-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2020-06-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Andervass Holding AB
559170-62872 (7)
| Allmänt om verksamheten |
| Föremålet för bolagets verksamhet är att förvalta, köpa och sälja aktier och andra värdehandlingar. |
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
|
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2019-12-31 | 2018-12-31 | | |
| Nettoomsättning (tkr) | | 0 | 0 | | |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | 224 | 193 | | |
| Soliditet (%) | | 100,0 | 96,0 | | |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | | 192 928 | 242 928 |
| Utdelning | | | -135 000 | -135 000 |
| Balanseras i ny räkning | | 57 928 | -57 928 | |
| Årets resultat | | | 223 946 | 223 946 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 57 928 | 223 946 | 331 874 |
Andervass Holding AB
559170-62873 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 57 928 | | | |
| Årets resultat | | 223 946 | | | |
| Summa | | 281 874 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Utdelning | | 205 000 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 76 874 | | | |
| Summa | | 281 874 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Andervass Holding AB
559170-62874 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2019-01-01 | 2018-09-07 |
| | | 1 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -1 054 | -3 322 |
| Personalkostnader | | | 2 | 0 | 0 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -1 054 | -3 322 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -1 054 | -3 322 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag | | | | 225 000 | 196 250 |
| Summa finansiella poster | | | | 225 000 | 196 250 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 223 946 | 192 928 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 223 946 | 192 928 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 223 946 | 192 928 |
Andervass Holding AB
559170-62875 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | | | | 6 250 | 6 250 |
| Andra långfristiga fordringar | | | | 100 000 | 100 000 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 106 250 | 106 250 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 106 250 | 106 250 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Övriga fordringar | | | | 225 000 | 0 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 225 000 | 0 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 624 | 146 678 |
| Summa kassa och bank | | | | 624 | 146 678 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 225 624 | 146 678 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 331 874 | 252 928 |
Andervass Holding AB
559170-62876 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 57 928 | 0 |
| Årets resultat | | | | 223 946 | 192 928 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 281 874 | 192 928 |
| Summa eget kapital | | | | 331 874 | 242 928 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Övriga skulder | | | | 0 | 10 000 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 0 | 10 000 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 331 874 | 252 928 |
| | | | | |
Andervass Holding AB
559170-62877 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
|
| Not 2. Medelantal anställda | | | | | |
| | | | 2019-01-01 -2019-12-31 | 2018-09-07 -2018-12-31 |
| Medelantal anställda | | | | 0 | 0 |