SoCoSi Invest AB
559170-56281 (8)
Årsredovisning
SoCoSi Invest AB
Organisationsnummer:
559170-5628
Räkenskapsår:
2024-01-01 -
2024-12-31
Styrelsen och verkställande direktören avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Stockholm
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2025-06-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
SoCoSi Invest AB
559170-56282 (8)
| Allmänt om verksamheten |
Företagets verksamhet är att äga och förvalta bolag, fastigheter och värdepapper samt handel med personbilar. Företaget har sitt säte i Stockholm. |
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2024-01-01 -2024-12-31 | 2023-01-01 -2023-12-31 | 2022-01-01 -2022-12-31 | - |
| Nettoomsättning (tkr) | | 419 | 0 | 494 | |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | -25 | 13 850 | -788 | |
| Soliditet (%) | | 99,1 | 99,5 | 99,7 | |
| Nyckeltalsdefinitioner |
Nettoomsättning Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar.
Resultat efter finansiella poster Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter.
Soliditet (%) Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av balansomslutning. |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 910 656 | 13 850 154 | 14 810 810 |
| Återbetalning av aktieägartillskott | | -57 000 | | -57 000 |
| Balanseras i ny räkning | | 13 850 154 | -13 850 154 | 0 |
| Årets resultat | | | -24 890 | -24 890 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 14 703 810 | -24 890 | 14 728 920 |
| Villkorade aktieägartillskott uppgår per balansdagen till 0 (57 000). |
|
SoCoSi Invest AB
559170-56283 (8)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 14 703 810 | | | |
| Årets resultat | | -24 890 | | | |
| Medel att disponera | | 14 678 920 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Förslag till utdelning | | | | | |
| Utdelning | | 200 000 | | | |
| Summa utdelning | | 200 000 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 14 478 920 | | | |
| Summa | | 14 678 920 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
SoCoSi Invest AB
559170-56284 (8)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2024-01-01 | 2023-01-01 |
| | | 1 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 418 950 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | | | | 50 000 | 0 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 468 950 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -416 308 | -206 531 |
| Personalkostnader | | | 2 | -24 861 | -96 838 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar | | | | -22 491 | -18 064 |
| Övriga rörelsekostnader | | | | -30 495 | 0 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -494 155 | -321 433 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -25 205 | -321 433 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | | 0 | 14 172 823 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | | 538 | -21 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | -223 | -1 215 |
| Summa finansiella poster | | | | 315 | 14 171 587 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | -24 890 | 13 850 154 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | -24 890 | 13 850 154 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | -24 890 | 13 850 154 |
SoCoSi Invest AB
559170-56285 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Inventarier, verktyg och installationer | | | 3 | 92 352 | 61 718 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 92 352 | 61 718 |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i koncernföretag | | | 4 | 14 695 079 | 14 695 079 |
| Andra långfristiga fordringar | | | 5 | 29 000 | 0 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 14 724 079 | 14 695 079 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 14 816 431 | 14 756 797 |
| | | | | |
| Varulager m.m. | | | | | |
| Råvaror och förnödenheter | | | | 0 | 85 495 |
| Summa varulager m.m. | | | | 0 | 85 495 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Övriga fordringar | | | | 7 298 | 23 590 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 7 298 | 23 590 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 33 919 | 17 029 |
| Summa kassa och bank | | | | 33 919 | 17 029 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 41 217 | 126 114 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 14 857 648 | 14 882 911 |
SoCoSi Invest AB
559170-56286 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 14 703 810 | 910 656 |
| Årets resultat | | | | -24 890 | 13 850 154 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 14 678 920 | 14 760 810 |
| Summa eget kapital | | | | 14 728 920 | 14 810 810 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Leverantörsskulder | | | | 40 287 | 17 025 |
| Övriga skulder | | | | 88 441 | 55 076 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 128 728 | 72 101 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 14 857 648 | 14 882 911 |
| | | | | |
SoCoSi Invest AB
559170-56287 (8)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Avskrivning | | | | | |
| Tillämpade avskrivningstider: | | | | | |
| Inventarier, verktyg och installationer | | | | 5 | år |
| | | | | |
| Not 2. Medelantal anställda | | | | | |
| | | | 2024-01-01 -2024-12-31 | 2023-01-01 -2023-12-31 |
| Medelantal anställda | | | | 1 | 1 |
| | | | | |
| Not 3. Inventarier, verktyg och installationer | | | | | |
| | | | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 90 319 | 90 319 |
| Inköp | | | | 53 125 | 0 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 143 444 | 90 319 |
| | | | | |
| Ingående avskrivningar | | | | -28 601 | -10 537 |
| Årets avskrivningar | | | | -22 491 | -18 064 |
| Utgående avskrivningar | | | | -51 092 | -28 601 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 92 352 | 61 718 |
| Not 4. Andelar i koncernföretag | | | | | |
| | | | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 14 695 079 | 522 256 |
| Inköp | | | | 0 | 14 695 079 |
| Försäljningar | | | | 0 | -522 256 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 14 695 079 | 14 695 079 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 14 695 079 | 14 695 079 |
SoCoSi Invest AB
559170-56288 (8)
| Not 5. Andra långfristiga fordringar | | | | | |
| | | | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Tillkommande fordringar | | | | 29 000 | 0 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 29 000 | 0 |
| | | | | |