Förvaltningsberättelse
Styrelsen för Casa Halmstad Fanan 24 AB, 559170-4118, avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2020-09-01 - 2021-08-31.
Verksamheten
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Eslöv kommun registrerades år 2018 genom en fission (delning) av Gunnarsson & Nilssons Fastigheter AB, fd org nr 556433-3200. Bolaget bedriver sedan dess fastighetsförvaltning.
Flerårsöversikt
| Nettoomsättning |
809 943 |
625 347 |
770 555 |
| Resultat efter finansiella poster |
440 710 |
390 473 |
733 554 |
| Soliditet % |
53 |
43 |
37 |
Förändringar i eget kapital
| Belopp vid årets ingång |
50 000 |
600 728 |
229 809 |
| Balanseras i ny räkning |
|
229 809 |
-229 809 |
| Årets resultat |
|
|
565 101 |
| Belopp vid årets utgång |
50 000 |
830 537 |
565 101 |
Resultatdisposition
Till årsstämmans förfogande står följande medel:
| Balanserat resultat |
830 537 |
| Årets resultat |
565 101 |
| Summa |
1 395 638 |
Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:
| Utdelning |
1 200 000 |
| Utdelning |
1 200 000 |
| Balanseras i ny räkning |
195 638 |
| Summa |
1 395 638 |
Noter
Belopp i kr om inget annat anges.
Not 1 Redovisningsprinciper
Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna råd (BFNAR 2016:10) om årsredovisning i mindre företag.
Avskrivning
Avskrivningar enligt plan baseras på ursprungliga anskaffningsvärden och beräknad nyttjandeperiod.
Följande avskrivningstider tillämpas:
Materiella anläggningstillgångar
Not 2 Byggnader och mark
| Ingående anskaffningsvärden |
3 632 524 |
3 632 524 |
| Utgående anskaffningsvärden |
3 632 524 |
3 632 524 |
| Ingående avskrivningar |
-3 415 049 |
-3 415 049 |
| Utgående avskrivningar |
-3 415 049 |
-3 415 049 |
| Redovisat värde |
217 475 |
217 475 |
Not 3 Ställda säkerheter
| Fastighetsinteckningar |
1 200 000 |
1 200 000 |
| Summa ställda säkerheter |
1 200 000 |
1 200 000 |