Start › Stockholms län › Järfalla
Björnbergs Fabrik AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 742 | 1 444 | 1 832 | 1 703 | 1 720 | 1 716 | 1 623 |
| Nettoomsättning | 1 742 | 1 444 | 1 641 | 1 700 | 1 719 | 1 690 | 1 599 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 191 | 3 | 1 | 26 | 24 |
| Rörelsekostnader | 1 827 | 1 656 | 1 732 | 1 080 | 942 | 868 | 997 |
| Råvaror och förnödenheter | – | 0 | 5 | – | – | – | – |
| Handelsvaror | 0 | 3 | 0 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 247 | 185 | 350 | 294 | 119 | 219 | 247 |
| Personalkostnader | 1 581 | 1 467 | 1 373 | 780 | 817 | 648 | 751 |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 4 | 6 | 6 | 1 | – |
| Rörelseresultat | −85 | −211 | 100 | 624 | 778 | 849 | 626 |
| Finansiella poster | 27 | 22 | 1 | −1 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 27 | 19 | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 3 | 1 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −58 | −190 | 101 | 623 | 778 | 849 | 625 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 6 | 0 | 3 | −9 | – |
| Förändring av överavskrivningar | – | 0 | 6 | 0 | 3 | −9 | – |
| Resultat före skatt | −58 | −190 | 106 | 623 | 781 | 840 | 625 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 25 | 130 | 161 | 181 | 140 |
| Årets resultat | −58 | −190 | 81 | 492 | 620 | 659 | 486 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 721 | 1 141 | 1 545 | 1 671 | 1 433 | 1 141 | 898 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 288 | 600 | 18 | 24 | 31 | – |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 18 | 24 | 31 | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | – | 0 | 18 | 24 | 31 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 288 | 600 | – | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 0 | 288 | 600 | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 721 | 853 | 945 | 1 653 | 1 409 | 1 110 | 898 |
| Varulager m.m. | 2 | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 352 | 495 | 502 | 492 | 176 | 493 | 345 |
| Kundfordringar | 209 | 214 | 230 | 402 | 168 | 362 | 298 |
| Övriga fordringar | 0 | 123 | 139 | 84 | 0 | 127 | 6 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 143 | 158 | 133 | 6 | 8 | 4 | 41 |
| Kassa och bank | 367 | 357 | 444 | 1 161 | 1 233 | 617 | 553 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 721 | 1 141 | 1 545 | 1 671 | 1 433 | 1 141 | 898 |
| Eget kapital | 525 | 893 | 1 343 | 1 457 | 1 152 | 761 | 536 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 475 | 843 | 1 293 | 1 407 | 1 102 | 711 | 486 |
| Balanserat resultat | 534 | 1 032 | 1 212 | 915 | 483 | 52 | – |
| Årets resultat | −58 | −190 | 81 | 492 | 620 | 659 | 486 |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 6 | 6 | 9 | – |
| Ackumulerade överavskrivningar | – | – | 0 | 6 | 6 | 9 | – |
| Kortfristiga skulder | 196 | 248 | 202 | 208 | 275 | 370 | 363 |
| Leverantörsskulder | 5 | 80 | 26 | 20 | 55 | 8 | 101 |
| Skatteskulder | 19 | 0 | 25 | 0 | 100 | 211 | 119 |
| Övriga skulder | 172 | 168 | 151 | 158 | 120 | 152 | 142 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | 0 | 30 | 0 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 322 | 309 | 261 | 195 | 188 | 184 | 434 |
| Medel att disponera | – | – | – | 1 407 | 1 102 | 711 | 486 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Spridningen av coronaviruset förväntas inte påverka utvecklingen av företagets verksamhet, ställning och resultat.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Med anledning av Covid-19 som inträffade i början av år 2020 kan företaget komma att påverkas negativt. Ägaren bedömer risken att företaget påverkas negativt som liten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 288 | 600 | 600 |
| Försäljningar och utrangeringar | 288 | 312 | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 31 | 31 | 31 |
| Årets inköp | – | – | – | 31 |
| Försäljningar och utrangeringar | 31 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | – | 6 | 6 | 1 |
| Årets avskrivningar | – | 6 | 6 | 1 |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | 7 | 7 | 1 |
Om bolaget
- Adress
- HÄGGVÄGEN 28 B, 175 64 JÄRFÄLLA
- Registrerat
- 2018-08-30
- Bransch
- Datakonsultverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom IT och data samt därtill hörande verksamhet.
Bankgironummer
- 592-0970
- Björnbergs Fabrik AB
kontrollerat 2026-10-17
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-04-26
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget säljer konsulttjänster inom IT till huvudsakligen en och samma kund. Företaget har sitt säte i Järfälla.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.