Main General Construction Sweden AB
559168-72891 (7)
Årsredovisning
Main General Construction Sweden AB
Organisationsnummer:
559168-7289
Räkenskapsår:
2019-09-01 -
2020-08-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2020-11-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Main General Construction Sweden AB
559168-72892 (7)
| Allmänt om verksamheten |
| Bolaget skall bedriva byggnads- och markentreprenad samt därmed förenlig verksamhet. |
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
|
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2020-08-31 | 2019-08-31 | | |
| Nettoomsättning (kr) | | 1 822 123 | 147 400 | | |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | 234 670 | 61 187 | | |
| Soliditet (%) | | 46,9 | 51,5 | | |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | | 47 408 | 97 408 |
| Balanseras i ny räkning | | 47 408 | -47 408 | |
| Årets resultat | | | 184 442 | 184 442 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 47 408 | 184 442 | 281 850 |
Main General Construction Sweden AB
559168-72893 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 47 408 | | | |
| Årets resultat | | 184 442 | | | |
| Summa | | 231 850 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Utdelning | | 200 000 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 31 850 | | | |
| Summa | | 231 850 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Main General Construction Sweden AB
559168-72894 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2019-09-01 | 2018-08-22 |
| | | 1 | 2020-08-31 | 2019-08-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 1 822 123 | 147 400 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 1 822 123 | 147 400 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Råvaror och förnödenheter | | | | -5 137 | -842 |
| Övriga externa kostnader | | | | -487 497 | -77 139 |
| Personalkostnader | | | 2 | -1 081 181 | 0 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar | | | | -13 333 | -8 232 |
| Övriga rörelsekostnader | | | | -305 | 0 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -1 587 453 | -86 213 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 234 670 | 61 187 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Summa finansiella poster | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 234 670 | 61 187 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 234 670 | 61 187 |
| | | | | |
| Skatt på årets resultat | | | | -50 228 | -13 779 |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 184 442 | 47 408 |
Main General Construction Sweden AB
559168-72895 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2020-08-31 | 2019-08-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Inventarier, verktyg och installationer | | | 3 | 159 267 | 36 668 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 159 267 | 36 668 |
| | | | | |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 159 267 | 36 668 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Kundfordringar | | | | 189 738 | 84 000 |
| Övriga fordringar | | | | 125 147 | 4 941 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | | | | 0 | 63 400 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 314 885 | 152 341 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 127 007 | 176 |
| Summa kassa och bank | | | | 127 007 | 176 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 441 892 | 152 517 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 601 159 | 189 185 |
Main General Construction Sweden AB
559168-72896 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2020-08-31 | 2019-08-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 47 408 | 0 |
| Årets resultat | | | | 184 442 | 47 408 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 231 850 | 47 408 |
| Summa eget kapital | | | | 281 850 | 97 408 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | | | |
| Övriga skulder till kreditinstitut | | | | 95 097 | 0 |
| Övriga skulder | | | | 23 874 | 76 947 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 118 971 | 76 947 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Leverantörsskulder | | | | 65 969 | 10 104 |
| Skatteskulder | | | | 64 007 | 13 779 |
| Övriga skulder | | | | 70 362 | -9 053 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 200 338 | 14 830 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 601 159 | 189 185 |
| | | | | |
Main General Construction Sweden AB
559168-72897 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
|
| Avskrivning | | | | | |
| Tillämpade avskrivningstider: | | | | | |
| Inventarier, verktyg och installationer | | 5 | år | | |
| | | | | |
| Not 2. Medelantal anställda | | | | | |
| | | | 2019-09-01 -2020-08-31 | 2018-08-22 -2019-08-31 |
| Medelantal anställda | | | | 2 | 2 |
| Not 3. Inventarier, verktyg och installationer | | | | | |
| | | | 2020-08-31 | 2019-08-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 44 900 | |
| Inköp | | | | 135 932 | 44 900 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 180 832 | 44 900 |
| | | | | |
| Ingående avskrivningar | | | | -8 232 | |
| Årets avskrivningar | | | | -13 333 | -8 232 |
| Utgående avskrivningar | | | | -21 565 | -8 232 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 159 267 | 36 668 |
|
| | | | | |