Start › Västmanlands län › Västerås
Axlar-Anders X Larsson Consulting AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 1 093 | 2 315 | 586 |
| Nettoomsättning | – | – | 0 | 1 093 | 2 315 | 586 |
| Rörelsekostnader | 303 | 315 | 361 | 661 | 1 056 | 109 |
| Övriga externa kostnader | 23 | 29 | 71 | 62 | 82 | 55 |
| Personalkostnader | 281 | 286 | 290 | 598 | 974 | 54 |
| Rörelseresultat | −303 | −315 | −361 | 432 | 1 259 | 477 |
| Finansiella poster | 1 | 15 | 111 | −150 | −7 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 0 | −13 | −14 | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 0 | −27 | −124 | 150 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | 0 | 0 | 0 | 7 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −302 | −300 | −250 | 282 | 1 253 | 477 |
| Bokslutsdispositioner | 296 | 301 | 314 | −113 | −318 | −121 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 296 | 301 | 314 | −113 | −318 | −121 |
| Resultat före skatt | −6 | 1 | 64 | 169 | 935 | 356 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 3 | 70 | 197 | 78 |
| Årets resultat | −6 | 1 | 61 | 98 | 738 | 278 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 014 | 1 302 | 1 786 | 2 276 | 2 579 | 1 701 |
| Anläggningstillgångar | 941 | 1 211 | 1 655 | 1 650 | 1 500 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 941 | 1 211 | 1 655 | 1 650 | 1 500 | 0 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 392 | 223 | 467 | 540 | 510 | 0 |
| Andra långfristiga fordringar | 549 | 988 | 1 188 | 1 109 | 990 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 74 | 92 | 131 | 627 | 1 079 | 1 701 |
| Kortfristiga fordringar | 8 | 11 | 11 | 69 | 571 | 394 |
| Kundfordringar | – | – | – | 0 | 294 | 239 |
| Övriga fordringar | 8 | 11 | 11 | 69 | 88 | 156 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | 0 | 190 | 0 |
| Kassa och bank | 65 | 80 | 120 | 558 | 507 | 1 307 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 014 | 1 302 | 1 786 | 2 276 | 2 579 | 1 701 |
| Eget kapital | 878 | 884 | 1 084 | 1 272 | 1 368 | 814 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 828 | 834 | 1 034 | 1 222 | 1 318 | 764 |
| Balanserat resultat | 834 | 834 | 972 | 1 124 | 579 | 486 |
| Årets resultat | −6 | 1 | 61 | 98 | 738 | 278 |
| Obeskattade reserver | 0 | 296 | 597 | 911 | 798 | 480 |
| Periodiseringsfonder | 0 | 296 | 597 | 911 | 798 | 480 |
| Kortfristiga skulder | 136 | 122 | 106 | 93 | 413 | 406 |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 1 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 3 | 3 | 0 | 143 | 230 |
| Övriga skulder | 48 | 36 | 27 | 25 | 212 | 153 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 88 | 82 | 75 | 67 | 58 | 23 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | 200 | 250 | 194 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 1 318 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 549 | 988 | 1 188 | 1 188 | 990 | 0 |
| Årets inköp | – | 0 | 0 | 198 | 990 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 439 | 200 | 0 | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | 0 | 0 | 79 | 0 | – |
| Årets nedskrivningar | – | – | – | 79 | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 392 | 223 | 494 | 612 | 510 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 169 | – | – | 102 | 510 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 271 | 118 | – | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 0 | 27 | 72 | 0 | – | – |
| Årets nedskrivningar | – | – | 0 | 72 | – | – | – |
| Återförda nedskrivningar | – | 0 | – | 102 | 510 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- MÄSENVÄGEN 51, 724 82 VÄSTERÅS
- Registrerat
- 2018-08-10
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Bedriva konsulttjänster (timmar) inom tillverkningsindustrin (främst inom järnväg, transportsektorn), i form av företagsledning, projektledning, anbud och försäljningsansvarig samt affärsutveckling.
Bankgironummer
- 5289-2593
- Axlar-Anders X Larsson Consulting
kontrollerat 2026-10-17
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Västerås
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-29
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver konsulttjänster inom tillverkningsindustrin i form av företagsledning, projektledning, anbud och försäljningsansvar samt affärsutveckling. Företaget har sitt säte i Västerås .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Under året har verksamheten varit begränsad och inga konsultuppdrag har bedrivits.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.