Genomsyn

Start › Skåne län › Klagstorp

AnKans källa AB

559167-3990AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2024-10-01 – 2025-09-30

Omsättning 2025
2,1 mkr
Resultat efter fin. poster 2025
59 tkr
Årets resultat 2025
46 tkr
Eget kapital 2025
500 tkr

Utveckling7 räkenskapsår

20252025: 2,1 mkr2,1 mkr20242024: 2,4 mkr2,4 mkr20232023: 2,2 mkr2,2 mkr20222022: 2,2 mkr2,2 mkr20212021: 2,0 mkr2,0 mkr20202020: 1,6 mkr1,6 mkr20192019: 1,8 mkr1,8 mkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post2025202420232022202120202019
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 2 0622 3682 1962 3162 1951 5831 830
Nettoomsättning 2 0622 3682 1872 2322 0171 5611 830
Övriga rörelseintäkter –0984179230
Rörelsekostnader 2 0042 3472 1342 2591 5641 6681 356
Handelsvaror 496566532588522377569
Övriga externa kostnader 7469836436985461 049669
Personalkostnader 754790952965489235113
Av- och nedskrivningar 8888876
Rörelseresultat 58216257631−84474
Finansiella poster 1200−1––
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 120––––
Räntekostnader och liknande resultatposter 0000102
Resultat efter finansiella poster 59236157630−84472
Bokslutsdispositioner ––––0115−115
Förändring av periodiseringsfonder ––––0115−115
Resultat före skatt 5923615763031357
Skatt på årets resultat 1351413136878
Årets resultat 4618484449323278

BalansräkningBelopp i tkr

Post2025202420232022202120202019
TILLGÅNGAR 6646946697931 075750780
Anläggningstillgångar 106114122130138126133
Materiella anläggningstillgångar 106114122130138126133
Förbättringsutgifter på annans fastighet 106114122130138126133
Omsättningstillgångar 558580547663937625647
Kortfristiga fordringar 4106103250324
Kundfordringar 415234020
Övriga fordringar 09081200304
Kassa och bank 554474444638937592644
EGET KAPITAL OCH SKULDER 6646946697931 075750780
Eget kapital 500554536589845351328
Bundet eget kapital 50505050505050
Aktiekapital 50505050505050
Fritt eget kapital 450504486539795301278
Balanserat resultat 4044864394953012780
Årets resultat 4618484449323278
Obeskattade reserver –––––0115
Periodiseringsfonder –––––0115
Kortfristiga skulder 164140133204230399337
Leverantörsskulder 21192324422220
Skatteskulder 30–0878678
Övriga skulder 99819917089282197
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 41411010111041

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post2025202420232022202120202019
Styrelsens förslag 50100–100300––
Medel att disponera ––––795301–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Kommentar till vinstdispositionen

Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.

Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Kommentar till vinstdispositionen

Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.

Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Kommentar till vinstdispositionen

Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.

Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

2021

Kommentar till vinstdispositionen

Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.

Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2021

2020

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2020

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Förbättringsutgifter på annans fastighet

Post2025-09-302024-09-302023-09-302022-09-302021-09-302020-09-302019-09-30
Anskaffningsvärde 158158158158158138138
Årets inköp ––––20–138
Ackumulerade avskrivningar 5244362820126
Årets avskrivningar 8888876

Om bolaget

Adress
HÅLEHÖGSVÄGEN 66-0, 231 99 KLAGSTORP
Registrerat
2018-08-07
Bransch
Hotellverksamhet utan restaurangrörelse

Verksamhet enligt registret

Hotell-, cafe- kurs- och konferensverksamhet.

Bankgironummer

5287-3544
Ankans källa AB
kontrollerat 2026-10-17

Jobbannonser

Källa: Arbetsförmedlingens annonsdata via JobTech Dev · uppdaterad 2026-10-25

Annonser totalt
1
Aktiva nu
0
Första annonsen
2022-09-07
Senaste annonsen
2022-09-07

Annonser per år

År2022
Annonser1

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Säte
Ystad
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-01-22
Programvara
Wolters Kluwer Capego

Allmänt om verksamheten

Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver hotellverksamhet på Hotell Bäckagården i Ystad. Företaget har sitt säte i Ystad .

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
20259 kB Öppna
20249 kB Öppna
20238 kB Öppna
20229 kB Öppna
20218 kB Öppna
20208 kB Öppna