1(8)
| Årsredovisning |
Cande AB |
559167-3800 |
Styrelsen avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2025-08-01 – 2026-07-31. |
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor(sek). |
| Innehåll |
Sida |
| - Förvaltningsberättelse |
2 |
| - Resultaträkning |
4 |
| - Balansräkning |
5 |
| - Noter |
7 |
| - Underskrifter |
7 |
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma
2026-10-26.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
VERKSAMHETEN
Allmänt om verksamheten
Företaget levererar tjänster, programvara och utrustning inom området informations- och kommunikationsteknik.
Företaget har sitt säte i Nacka.
FLERÅRSÖVERSIKT
Beloppen i flerårsöversikten är angivna i tusental kronor om inte annat anges.
|
2508-2607 |
2408-2507 |
2308-2407 |
2208-2307 |
| Nettoomsättning
|
6 231
|
5 487
|
5 469
|
2 794
|
| Resultat efter finansiella poster
|
1 029
|
1 296
|
1 167
|
774
|
| Soliditet %
|
63
|
61
|
59
|
70
|
FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL
|
|
Aktiekapital |
Balanserat resultat |
Årets resultat |
Totalt |
| - Belopp vid årets ingång |
50 000
|
2 268 429
|
711 814
|
3 030 243
|
| Resultatdisposition enligt bolagsstämman |
|
| - Utdelning |
|
-300 000
|
|
-300 000
|
| - Balanseras i ny räkning |
|
711 814
|
-711 814
|
0
|
| - Årets resultat |
|
|
596 286
|
596 286
|
| - Belopp vid årets utgång |
50 000
|
2 680 243
|
596 286
|
3 326 529
|
RESULTATDISPOSITION
Till årsstämmans förfogande står följande medel:
| Balanserat resultat |
2 680 243
|
| Årets resultat |
596 286
|
| Summa |
3 276 529
|
Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:
| Utdelning |
300 000
|
| Balanseras i ny räkning |
2 976 529
|
| Summa |
3 276 529
|
Med hänvisning till ovanstående och vad som i övrigt kommit till styrelsens kännedom är
det styrelsens bedömning att utdelningen är försvarbar (enligt ABL 17 kap 3 §) med tanke
på de krav som verksamhetens art och omfattning samt risker ställer på storleken av
bolagets egna kapital, konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
NOTER
|
Not1Redovisningsprinciper
| |
|
Enligt BFNAR 2016:10
Årsredovisningen har upprättats enligt årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag (K2).
Materiella anläggningstillgångar
Nedan finns nyttjandeperioderna angivna för företagets materiella anläggningstillgångar.
|
|
År |
|
Inventarier, verktyg och installationer
|
|
5
|
|
Not2Medelantalet anställda
|
2026-07-31
|
2025-07-31
|
|
| Medelantalet anställda |
1
|
1
|
|
Not3Inventarier, verktyg och installationer
|
2026-07-31
|
2025-07-31
|
|
| Ingående anskaffningsvärden |
153 121
|
153 121
|
| Utgående anskaffningsvärden |
153 121
|
153 121
|
|
| Ingående avskrivningar |
-91 873
|
-61 249
|
| Förändringar av avskrivningar |
| Årets avskrivningar |
-30 624
|
-30 624
|
| Utgående avskrivningar |
-122 497
|
-91 873
|
|
| Redovisat värde |
30 624
|
61 248
|
|
Not4Andra långfristiga fordringar
|
2026-07-31
|
2025-07-31
|
|
| Ingående anskaffningsvärden |
1 052 156
|
685 000
|
| Förändringar av anskaffningsvärden |
| Tillkommande fordringar |
180 000
|
367 156
|
| Utgående anskaffningsvärden |
1 232 156
|
1 052 156
|
|
| Redovisat värde |
1 232 156
|
1 052 156
|
|
Not5Ställda säkerheter
|
2026-07-31
|
2025-07-31
|
|
| Andra ställda säkerheter |
1 224 156
|
1 044 156
|
|
| Summa ställda säkerheter |
1 224 156
|
1 044 156
|