1(8)
| Årsredovisning |
Cande AB |
559167-3800 |
Styrelsen avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2024-08-01 – 2025-07-31. |
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor(sek). |
| Innehåll |
Sida |
| - Förvaltningsberättelse |
2 |
| - Resultaträkning |
4 |
| - Balansräkning |
5 |
| - Noter |
7 |
| - Underskrifter |
7 |
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma
2025-09-09.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
VERKSAMHETEN
Allmänt om verksamheten
Företaget levererar tjänster, programvara och utrustning inom området informations- och kommunikationsteknik.
Företaget har sitt säte i Nacka.
FLERÅRSÖVERSIKT
Beloppen i flerårsöversikten är angivna i tusental kronor om inte annat anges.
|
2408-2507 |
2308-2407 |
2208-2307 |
2108-2207 |
| Nettoomsättning
|
5 487
|
5 469
|
2 794
|
2 253
|
| Resultat efter finansiella poster
|
1 296
|
1 167
|
774
|
815
|
| Soliditet %
|
61
|
59
|
70
|
69
|
FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL
|
|
Aktiekapital |
Balanserat resultat |
Årets resultat |
Totalt |
| - Belopp vid årets ingång |
50 000
|
1 890 878
|
627 551
|
2 568 429
|
| Resultatdisposition enligt bolagsstämman |
|
| - Utdelning |
|
-250 000
|
|
-250 000
|
| - Balanseras i ny räkning |
|
627 551
|
-627 551
|
0
|
| - Årets resultat |
|
|
711 814
|
711 814
|
| - Belopp vid årets utgång |
50 000
|
2 268 429
|
711 814
|
3 030 243
|
RESULTATDISPOSITION
Till årsstämmans förfogande står följande medel:
| Balanserat resultat |
2 268 429
|
| Årets resultat |
711 814
|
| Summa |
2 980 243
|
Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:
| Utdelning |
300 000
|
| Balanseras i ny räkning |
2 680 243
|
| Summa |
2 980 243
|
Med hänvisning till ovanstående och vad som i övrigt kommit till styrelsens kännedom är
det styrelsens bedömning att utdelningen är försvarbar (enligt ABL 17 kap 3 §) med tanke
på de krav som verksamhetens art och omfattning samt risker ställer på storleken av
bolagets egna kapital, konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
NOTER
|
Not1Redovisningsprinciper
| |
|
Enligt BFNAR 2016:10
Årsredovisningen har upprättats enligt årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag (K2).
Materiella anläggningstillgångar
Nedan finns nyttjandeperioderna angivna för företagets materiella anläggningstillgångar.
|
|
År |
|
Inventarier, verktyg och installationer
|
|
5
|
|
Not2Medelantalet anställda
|
2025-07-31
|
2024-07-31
|
|
| Medelantalet anställda |
1
|
1
|
|
Not3Inventarier, verktyg och installationer
|
2025-07-31
|
2024-07-31
|
|
| Ingående anskaffningsvärden |
153 121
|
153 121
|
| Förändringar av anskaffningsvärden |
| Inköp |
- |
0
|
| Utgående anskaffningsvärden |
153 121
|
153 121
|
|
| Ingående avskrivningar |
-61 249
|
-30 625
|
| Förändringar av avskrivningar |
| Årets avskrivningar |
-30 624
|
-30 624
|
| Utgående avskrivningar |
-91 873
|
-61 249
|
|
| Redovisat värde |
61 248
|
91 872
|
|
Not4Andra långfristiga fordringar
|
2025-07-31
|
2024-07-31
|
|
| Ingående anskaffningsvärden |
685 000
|
505 000
|
| Förändringar av anskaffningsvärden |
| Tillkommande fordringar |
367 156
|
180 000
|
| Utgående anskaffningsvärden |
1 052 156
|
685 000
|
|
| Redovisat värde |
1 052 156
|
685 000
|
|
Not5Ställda säkerheter
|
2025-07-31
|
2024-07-31
|
|
| Andra ställda säkerheter |
1 044 156
|
685 000
|
|
| Summa ställda säkerheter |
1 044 156
|
685 000
|