Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma2024-04-23.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
2 (8)
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
VERKSAMHETEN
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver verksamhet inom schakt, bygg- och anläggningsarbete och därmed förenlig verksamhet.
Reparationer av entreprenadmaskiner. Uthyrning av personal.
Företaget har sitt säte i Borlänge.
Väsentliga händelser under räkenskapsåret
Bolaget ser för närvarande inte några väsentliga långsiktiga effekter på dess operativa drift och finansiella ställning och
förväntas påverkas i likadan utsträckning som övriga företag i samhället vad gäller de generella prisförändringar som
finns inom främst energisektorn.
FLERÅRSÖVERSIKT
2301-2312
2201-2212
2101-2112
2001-2012
Nettoomsättning
2 422 169
2 416 897
2 178 000
2 250 000
Resultat efter finansiella poster
292 291
551 256
274 000
206 000
Soliditet %
68
53
47
73
FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL
Aktiekapital
Balanserat resultat
Årets resultat
Totalt
- Belopp vid årets ingång
50 000
921 647
490 322
1 461 969
Resultatdisposition enligt bolagsstämman
- Utdelning
-100 000
-100 000
- Balanseras i ny räkning
490 322
-490 322
0
- Årets resultat
229 183
229 183
- Belopp vid årets utgång
50 000
1 311 969
229 183
1 591 152
3 (8)
RESULTATDISPOSITION
Till årsstämmans förfogande står följande medel:
Balanserat resultat
1 311 969
Årets resultat
229 183
Summa
1 541 152
Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:
Utdelning
150 000
Balanseras i ny räkning
1 391 152
Summa
1 541 152
Med hänvisning till ovanstående och vad som i övrigt kommit till styrelsens kännedom är
det styrelsens bedömning att utdelningen är försvarbar (enligt ABL 17 kap 3 §) med tanke
på de krav som verksamhetens art och omfattning samt risker ställer på storleken av
bolagets egna kapital, konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
Årsredovisningen har upprättats enligt årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag (K2).
Materiella anläggningstillgångar
Nedan finns nyttjandeperioderna angivna för företagets materiella anläggningstillgångar.
År
Inventarier, verktyg och installationer
5
Tjänste- och entreprenaduppdrag
Företaget redovisar intäkter från uppdrag på löpande räkning.
Nyckeltalsdefinitioner
Nedan definieras nyckeltalen i förvaltningsberättelsens flerårsöversikt.
Soliditet = Justerat eget kapital / Totalt kapital
Kommentar: Justerat eget kapital beräknas som eget kapital plus 79,4 % av obeskattade reserver.
Not2Medelantalet anställda
2023-12-31
2022-12-31
Medelantalet anställda
1
1
Not3Inventarier, verktyg och installationer
2023-12-31
2022-12-31
Ingående anskaffningsvärden
2 572 777
2 008 501
Förändringar av anskaffningsvärden
Inköp
-
614 276
Försäljningar/utrangeringar
-
-50 000
Utgående anskaffningsvärden
2 572 777
2 572 777
Ingående avskrivningar
-754 708
-351 831
Förändringar av avskrivningar
Försäljningar/utrangeringar
-
26 219
Årets avskrivningar
-514 555
-429 096
Utgående avskrivningar
-1 269 263
-754 708
Redovisat värde
1 303 514
1 818 069
Not4Eventualförpliktelser
2023-12-31
2022-12-31
Eventualförpliktelser
1 164 394
1 551 523
Not5Väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut
Inga väsentliga händelser efter räkenskapårets slut, men följer utvecklingen i samhället med inbromsning av byggandet
då vi jobbar i huvudsak inom byggbranschen.