Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma2022-04-26.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
2 (8)
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
VERKSAMHETEN
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver verksamhet inom schakt, bygg- och anläggningsarbete och därmed förenlig verksamhet.
Reparationer av entreprenadmaskiner. Uthyrning av personal.
Företaget har sitt säte i Haninge.
Väsentliga händelser under räkenskapsåret
Under mars månad 2020 utbröt en Coronapandemi i Sverige som fortsatt under 2021, vilket orsakade en stor
inbromsning i ekonomi. Detta har inte påverkat bolaget nämnvärt under räkenskapsåret.
FLERÅRSÖVERSIKT
Beloppen i flerårsöversikten är angivna i tusental kronor om inte annat anges.
2101-2112
2001-2012
1808-1912
Nettoomsättning
2 178
2 250
3 480
Resultat efter finansiella poster
274
206
830
Soliditet %
47
73
58
FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL
Aktiekapital
Balanserat resultat
Årets resultat
Totalt
- Belopp vid årets ingång
50 000
646 030
160 577
856 607
Resultatdisposition enligt bolagsstämman
- Balanseras i ny räkning
160 577
-160 577
0
- Årets resultat
215 039
215 039
- Belopp vid årets utgång
50 000
806 607
215 039
1 071 646
3 (8)
RESULTATDISPOSITION
Till årsstämmans förfogande står följande medel:
Balanserat resultat
806 607
Årets resultat
215 039
Summa
1 021 646
Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:
Utdelning
50 000
Balanseras i ny räkning
971 646
Summa
1 021 646
Med hänvisning till ovanstående och vad som i övrigt kommit till styrelsens kännedom är
det styrelsens bedömning att utdelningen är försvarbar (enligt ABL 17 kap 3 §) med tanke
på de krav som verksamhetens art och omfattning samt risker ställer på storleken av
bolagets egna kapital, konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
Årsredovisningen har upprättats enligt årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag (K2).
Materiella anläggningstillgångar
Nedan finns nyttjandeperioderna angivna för företagets materiella anläggningstillgångar.
År
Inventarier, verktyg och installationer
5
Tjänste- och entreprenaduppdrag
Företaget redovisar intäkter från uppdrag på löpande räkning.
Nyckeltalsdefinitioner
Nedan definieras nyckeltalen i förvaltningsberättelsens flerårsöversikt.
Soliditet = Justerat eget kapital / Totalt kapital
Kommentar: Justerat eget kapital beräknas som eget kapital plus 79,4 % av obeskattade reserver.
Not2Medelantalet anställda
2021-12-31
2020-12-31
Medelantalet anställda
1
1
Not3Inventarier, verktyg och installationer
2021-12-31
2020-12-31
Ingående anskaffningsvärden
628 501
404 801
Förändringar av anskaffningsvärden
Inköp
1 380 000
223 700
Utgående anskaffningsvärden
2 008 501
628 501
Ingående avskrivningar
-155 052
-49 884
Förändringar av avskrivningar
Årets avskrivningar
-196 779
-105 168
Utgående avskrivningar
-351 831
-155 052
Redovisat värde
1 656 670
473 449
Not4Väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut
Under våren 2020 drabbades Sverige och världen av en Coronapandemi. I och med detta har flera begränsningar
meddelats från myndighetshåll för att försöka begränsa smittan, vilket till viss del har påverkat möjligheten att bedriva
verksamheten.
Det är vid tiden för denna årsredovisnings avlämnande fortfarande oklart hur långvarig denna påverkan kommer att bli
och i vilken utsträckning den kommer att drabba JAP Schakt ABs verksamhet och ekonomi på sikt.
Styrelsen följer aktivt utvecklingen och myndigheters rekommendationer med hänsyn till den pågående
Coronapandemin och agerar proaktivt för att hantera eventuella händelser som kan tänkas påverka verksamheten. I
nuvarande situation bedömer styrelsen att verksamheten kommer att kunna fortsätta som tidigare.