2018-07-09 2019-12-31 sv SE NORMALFORM SEK 559165-30182018-07-092019-12-31 559165-30182019-12-31 iso4217:SEK xbrli:pure se-k2-type:AntalAnstallda

 

 

 

 

 

 

 

 








 

Årsredovisning

 

för

 

Winnervalley AB

 

559165-3018

 

 

 

Räkenskapsåret

 

2018–07–09 – 2019–12–31

 

 

 

 

 

 

 

 

Fastställelseintyg

 

Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2020-06-28.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att
originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.

 

 

 

Winnervalley AB

Org.nr 559165-3018

1 (7)

 

 

 

 

 

Styrelsen för Winnervalley AB avger följande årsredovisning för räkenskapsåret
2018–07–09 – 2019–12–31, vilket är företagets första verksamhetsår.

 

 

Årsredovisningen är upprättad i svenska kronor, SEK. Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp
i hela kronor (kr). Uppgifter inom parentes avser föregående år.

 

 

Förvaltningsberättelse

 

 

Verksamheten

 

Allmänt om verksamheten

 

Bolagets verksamhet är konsultverksamhet inom fastighetsbranschen. Bolagets verksamhet är även att
förvalta och äga värdepapper på kort och lång sikt.

 

Företaget har sitt säte i LERUM.

 

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

 

Detta är bolagets första räkenskapsår och är förlängt till att omfatta tiden 2018-07-09--2019-12-31

 

 

Flerårsöversikt (Tkr)

2018/19

 

 

 

 

 

(18 mån)

 

 

 

 

Nettoomsättning

1 127

 

 

 

 

Resultat efter finansiella poster

726

 

 

 

 

Soliditet (%)

58

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

För definitioner av nyckeltal, se Not 1 Redovisningsprinciper.

 

 

Förändring av eget kapital

 

Aktie-

Årets

Totalt

 

kapital

resultat

 

Nybildning

51 000

 

51 000

Årets resultat

 

415 840

415 840

Belopp vid årets utgång

51 000

415 840

466 840

 

 

 

 

Winnervalley AB

Org.nr 559165-3018

2 (7)

 

 

 

 

 

Resultatdisposition

Styrelsen föreslår att till förfogande stående vinstmedel (kronor):

 

årets vinst   415 840

 

disponeras så att

till aktieägare utdelas (345 kronor per aktie)   175 950
i ny räkning överföres   239 890
  415 840

 

Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.

 

Styrelsen anser att förslaget är förenligt med försiktighetsregeln i 17 kap. 3 § aktiebolagslagen enligt
följande redogörelse: Styrelsens uppfattning är att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till de krav
verksamhetens art, omfattning och risk ställer på storleken på det egna kapitalet, bolagets
konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.

 

Företagets resultat och ställning i övrigt framgår av efterföljande resultat- och balansräkning med noter.

 

Winnervalley AB

Org.nr 559165-3018

 

 

3 (7)

 

 

 

 

 

 

Resultaträkning

Not

1

2018-07-09

-2019-12-31

(18 mån)

 

 

 

Rörelseintäkter, lagerförändringar m. m.

 

 

 

 

 

Nettoomsättning

 

1 126 625

 

 

 

Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.

 

1 126 625

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rörelsekostnader

 

 

 

 

 

Handelsvaror

 

-1 725

 

 

 

Övriga externa kostnader

 

-158 743

 

 

 

Personalkostnader

2

-240 358

 

 

 

Av- och nedskrivningar av materiella och
immateriella anläggningstillgångar

 

-16

 

 

 

Summa rörelsekostnader

 

-400 842

 

 

 

Rörelseresultat

 

725 783

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Resultat efter finansiella poster

 

725 783

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bokslutsdispositioner

 

 

 

 

 

Förändring av periodiseringsfonder

 

-178 965

 

 

 

Förändring av överavskrivningar

 

-12 863

 

 

 

Summa bokslutsdispositioner

 

-191 828

 

 

 

Resultat före skatt

 

533 955

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skatter

 

 

 

 

 

Skatt på årets resultat

 

-118 115

 

 

 

Årets resultat

 

415 840

 

 

 

Winnervalley AB

Org.nr 559165-3018

 

 

4 (7)

 

 

 

 

 

 

Balansräkning

Not

1

2019-12-31

 

 

 

TILLGÅNGAR

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anläggningstillgångar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Materiella anläggningstillgångar

 

 

 

 

 

Inventarier, verktyg och installationer

3

28 944

 

 

 

Summa materiella anläggningstillgångar

 

28 944

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Summa anläggningstillgångar

 

28 944

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Omsättningstillgångar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kortfristiga fordringar

 

 

 

 

 

Kundfordringar

 

399 516

 

 

 

Övriga fordringar

 

411

 

 

 

Summa kortfristiga fordringar

 

399 927

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kassa och bank

 

 

 

 

 

Kassa och bank

 

637 269

 

 

 

Summa kassa och bank

 

637 269

 

 

 

Summa omsättningstillgångar

 

1 037 196

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SUMMA TILLGÅNGAR

 

1 066 140

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Winnervalley AB

Org.nr 559165-3018

 

 

5 (7)

 

 

 

 

 

 

Balansräkning

Not

1

2019-12-31

 

 

EGET KAPITAL OCH SKULDER

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Eget kapital

 

 

 

 

 

Bundet eget kapital

 

 

 

 

 

Aktiekapital

 

51 000

 

 

 

Summa bundet eget kapital

 

51 000

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fritt eget kapital

 

 

 

 

 

Årets resultat

 

415 840

 

 

 

Summa fritt eget kapital

 

415 840

 

 

 

Summa eget kapital

 

466 840

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obeskattade reserver

 

 

 

 

 

Periodiseringsfonder

 

178 965

 

 

 

Ackumulerade överavskrivningar

 

12 863

 

 

 

Summa obeskattade reserver

 

191 828

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kortfristiga skulder

 

 

 

 

 

Leverantörsskulder

 

37 259

 

 

 

Skatteskulder

 

118 115

 

 

 

Övriga skulder

 

252 098

 

 

 

Summa kortfristiga skulder

 

407 472

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER

 

1 066 140

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Winnervalley AB

Org.nr 559165-3018

6 (7)

 

 

 

 

 

Noter

 

Not 1 Redovisningsprinciper

 

Allmänna upplysningar

Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna
råd (BFNAR 2016:10) om årsredovisning i mindre företag.

 

Årsredovisningen upprättas för första gången i enlighet med Bokföringsnämndens allmänna råd (BFNAR
2016:10) om årsredovisning i mindre företag, vilket kan innebära en bristande jämförbarhet mellan
räkenskapsåret och det närmast föregående räkenskapsåret.

 

Avskrivning

Tillämpade avskrivningstider:

 

Inventarier, verktyg och installationer

5 år

 

 

 

 

Nyckeltalsdefinitioner

Nettoomsättning
Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar.

Resultat efter finansiella poster
Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter.

Soliditet (%)
Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av
balansomslutning.

 

Not 2 Medelantalet anställda

 

2018-07-09

 

 

-2019-12-31

 

 

 

 

Medelantalet anställda

1

 

 

 

 

Winnervalley AB

Org.nr 559165-3018

7 (7)

 

 

 

 

 

 

Not 3 Inventarier, verktyg och installationer

 

2019-12-31

 

 

 

 

Inköp

28 960

 

Utgående ackumulerade anskaffningsvärden

28 960

 

 

 

 

Årets avskrivningar

-16

 

Utgående ackumulerade avskrivningar

-16

 

 

 

 

Utgående redovisat värde

28 944