Genomsyn

Start › Östergötlands län › Kisa

Torlamb Invest AB

559164-3597AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-01-01 – 2025-12-31

Omsättning 2025
68 tkr
Resultat efter fin. poster 2025
50 tkr
Årets resultat 2025
50 tkr
Eget kapital 2025
523 tkr

Utveckling7 räkenskapsår

20252025: 68 tkr68 tkr20242024: 523 tkr523 tkr20232023: 1,1 mkr1,1 mkr20222022: 861 tkr861 tkr20212021: 774 tkr774 tkr20202020: 739 tkr739 tkr20192019: 309 tkr309 tkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post202520242023202220212020
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 2085231 212861774739
Nettoomsättning 685231 051861774739
Övriga rörelseintäkter 1390161–––
Rörelsekostnader 145652920775733696
Råvaror och förnödenheter 1115185080
Övriga externa kostnader 4967197139196184
Personalkostnader 24491644549417361
Av- och nedskrivningar 718274707070
Rörelseresultat 63−129291854144
Finansiella poster −13−14325−10−11−12
Resultat från andelar i koncernföretag –0345–––
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 31010––
Räntekostnader och liknande resultatposter 162420101112
Resultat efter finansiella poster 50−143617762932
Resultat före skatt 50−143617762932
Skatt på årets resultat –0601377
Årets resultat 50−143557622225

BalansräkningBelopp i tkr

Post202520242023202220212020
TILLGÅNGAR 6929231 210483478542
Anläggningstillgångar 355615661168238293
Materiella anläggningstillgångar 0284366128198268
Inventarier, verktyg och installationer 0284366128198268
Finansiella anläggningstillgångar 355331295404025
Andelar i koncernföretag 164164164252525
Andra långfristiga fordringar 19116713115150
Omsättningstillgångar 337308549314240249
Kortfristiga fordringar 293078139112102
Kundfordringar 0180382156
Fordringar hos koncernföretag –07280800
Övriga fordringar 2967211147
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 07––––
Kassa och bank 308278471175128146
EGET KAPITAL OCH SKULDER 6929231 210483478542
Eget kapital 523573816259196174
Bundet eget kapital 505050505050
Aktiekapital 505050505050
Fritt eget kapital 473523766209146124
Balanserat resultat 42366620914612499
Årets resultat 50−143557622225
Avsättningar 66426–––
Långfristiga skulder 0251278162181205
Skulder till kreditinstitut 0251278162181205
Kortfristiga skulder 1035711062101162
Skulder till kreditinstitut 02626202020
Leverantörsskulder 0611030
Skatteskulder 0432–038
Övriga skulder 931231326892
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 101010101013
Ställda säkerheter 66326372–––
Äganderättsförbehåll –284366–––
Eventualförpliktelser 1 3831 583––––

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post202520242023202220212020
Styrelsens förslag 100100100–––
Medel att disponera ––––146–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Omsättningen har minskat jämfört med föregående år till följd av en planerad omstrukturering av verksamheten.

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Kommentar till vinstdispositionen

Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.

Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Kommentar till vinstdispositionen

Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.

Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Kommentar till vinstdispositionen

Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.

Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

2021

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2021

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Andelar i koncernföretag

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-312020-12-31
Anskaffningsvärde 164164164252525
Årets inköp ––164–––
Försäljningar och utrangeringar ––25–––

Andra långfristiga fordringar

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-312020-12-31
Anskaffningsvärde 19116714615150
Årets inköp 24211311515–

Inventarier, verktyg och installationer

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-312020-12-312019-12-31
Anskaffningsvärde 0411411350350350350
Årets inköp ––411––––
Försäljningar och utrangeringar 411–350––––
Ackumulerade avskrivningar 0127452221528212
Årets avskrivningar 718274707070–
Återförda avskrivningar 198–251––––

Om bolaget

Adress
NORRA BACKEN 3, 590 36 KISA
Registrerat
2018-07-02
Bransch
Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner

Verksamhet enligt registret

Bolaget ska ha till föremål för sin verksamhet att, direkt eller indirekt, äga och förvalta aktier och andelar i dotterbolag samt bedriva handel med noterade och onoterade värdepapper. Vidare ska bolaget bedriva därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

576-6183
Torlamb Byggkonsult AB
kontrollerat 2026-10-17

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-07-22
Programvara
Wolters Kluwer Capego

Allmänt om verksamheten

Allmänt om verksamheten Företaget med säte i Kinda kommun registrerades år 2018 och bedriver sedan dess verksamhet som konsult inom byggbranschen.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
202510 kB Öppna
202411 kB Öppna
202310 kB Öppna
20229 kB Öppna
20219 kB Öppna