Start › Dalarnas län › Falun
Valter Albornoz Vårdtjänst AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 557 | 1 579 | 2 090 | 2 029 | 1 433 | 1 865 |
| Nettoomsättning | 0 | 557 | 1 579 | 2 005 | 1 885 | 1 417 | 1 865 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 85 | 144 | 16 | 0 |
| Rörelsekostnader | 17 | 313 | 1 576 | 1 452 | 1 237 | 1 129 | 558 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 25 | 181 | 4 | 46 | 0 |
| Handelsvaror | 0 | 4 | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 17 | 123 | 340 | 254 | 240 | 162 | 79 |
| Personalkostnader | 0 | 186 | 1 211 | 1 016 | 993 | 920 | 479 |
| Rörelseresultat | −17 | 243 | 2 | 638 | 791 | 304 | 1 307 |
| Finansiella poster | −1 721 | −1 | −1 | −1 | −3 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 5 | 0 | – | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 1 721 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 6 | 1 | 1 | 3 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −1 738 | 242 | 2 | 638 | 789 | 304 | 1 307 |
| Bokslutsdispositioner | 491 | 180 | 15 | −160 | −199 | 0 | −327 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 491 | 180 | 15 | −160 | −199 | 0 | −327 |
| Resultat före skatt | −1 247 | 422 | 17 | 478 | 590 | 304 | 980 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 93 | 6 | 99 | 128 | 65 | 216 |
| Årets resultat | −1 247 | 329 | 10 | 379 | 462 | 239 | 764 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 83 | 1 755 | 1 884 | 2 013 | 1 847 | 1 430 | 1 526 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 9 | 9 | 9 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 9 | 9 | 9 | – | – | – |
| Andelar i koncernföretag | 0 | 9 | 9 | 9 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 83 | 1 745 | 1 875 | 2 004 | 1 847 | 1 430 | 1 526 |
| Kortfristiga fordringar | 18 | 1 744 | 1 551 | 1 115 | 159 | 1 | 0 |
| Fordringar hos koncernföretag | 0 | 1 721 | 1 406 | 1 005 | – | – | – |
| Övriga fordringar | 18 | 23 | 6 | 110 | 23 | 1 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | 0 | 138 | 0 | 136 | – | – |
| Kassa och bank | 65 | 1 | 325 | 889 | 1 688 | 1 429 | 1 526 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 83 | 1 755 | 1 884 | 2 013 | 1 847 | 1 430 | 1 526 |
| Eget kapital | −64 | 1 183 | 854 | 1 144 | 1 065 | 603 | 814 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | −114 | 1 133 | 804 | 1 094 | 1 015 | 553 | 764 |
| Överkursfond | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 1 133 | 804 | 794 | 715 | 553 | 314 | 0 |
| Årets resultat | −1 247 | 329 | 10 | 379 | 462 | 239 | 764 |
| Obeskattade reserver | 0 | 491 | 671 | 686 | 526 | 327 | 327 |
| Periodiseringsfonder | 0 | 491 | 671 | 686 | 526 | 327 | 327 |
| Långfristiga skulder | – | 0 | 201 | 0 | 13 | 135 | 0 |
| Övriga skulder | – | 0 | 201 | 0 | 13 | 135 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 147 | 81 | 159 | 184 | 244 | 365 | 384 |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 6 | 0 | 0 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 0 | 0 | 42 | 0 | 263 | 206 |
| Övriga skulder | 135 | 68 | 142 | 108 | 229 | 92 | 179 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 12 | 12 | 11 | 33 | 15 | 11 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | 0 | 300 | 300 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 1 094 | 1 015 | 553 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen varierar mellan räkenskapåren med mer än 30% då företaget inte har haft aktiv verksamhet under året.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen varierar mellan räkenskapåren med mer än 30% då företaget inte har arbetat mer än några månader i början av året.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Spridningen av coronaviruset har efter balansdagen ej haft en negativ påverkan på företagets verksamhet. På grund av osäkerheten kring framtida politiska beslut och människors och företags beteende är det i dagsläget svårt att kvantifiera virusspridningens påverkan på verksamheten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Spridningen av coronaviruset har efter balansdagen haft en negativ påverkan på företagets verksamhet. På grund av osäkerheten kring framtida politiska beslut och människors och företags beteende är det i dagsläget svårt att kvantifiera virusspridningens påverkan på verksamheten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 9 | 9 | 9 | 9 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | 9 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- BOX 292, 791 27 FALUN
- Registrerat
- 2018-06-26
- Bransch
- Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, på sjukhus
Verksamhet enligt registret
Läkarbemanning och vårdtjänster. Utvinning inom medicin och konsulttjänster inom medicin och sjukvård.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-01-29
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Företaget har tidigare bedrivit läkarbemanning vårdtjänster, utvinning inom medicin och konsulttjänster medicin och sjukvård samt därmed förenlig verksamhet men har under året inte varit aktivt. Företaget har sitt säte i Falun .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Bolagets aktiekapital är förbrukat och styrelsen föreslår att bolaget likvideras.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.