1(6)
| Årsredovisning |
EriQA AB |
559163-3929 |
Styrelsen avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2023-01-01 – 2023-12-31. |
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor(sek). |
| Innehåll |
Sida |
| - Förvaltningsberättelse |
2 |
| - Resultaträkning |
3 |
| - Balansräkning |
4 |
| - Noter |
6 |
| - Underskrifter |
6 |
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma
2024-03-20.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
VERKSAMHETEN
Allmänt om verksamheten
Företaget ska verka inom konsultverksamhet med fokus på kvalitets-säkring, krav och test inom IT och därmed förenlig
verksamhet.
Företaget har sitt säte i Stockholm.
FLERÅRSÖVERSIKT
Beloppen i flerårsöversikten är angivna i tusental kronor om inte annat anges.
|
2301-2312 |
2201-2212 |
2101-2112 |
2001-2012 |
| Nettoomsättning
|
1 365
|
1 589
|
1 633
|
1 690
|
| Resultat efter finansiella poster
|
263
|
504
|
622
|
694
|
| Soliditet %
|
75
|
68
|
67
|
54
|
FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL
|
|
Aktiekapital |
Balanserat resultat |
Årets resultat |
Totalt |
| - Belopp vid årets ingång |
50 000
|
431 432
|
294 794
|
776 226
|
| Resultatdisposition enligt bolagsstämman |
|
| - Utdelning |
|
-195 000
|
|
-195 000
|
| - Balanseras i ny räkning |
|
294 794
|
-294 794
|
0
|
| - Årets resultat |
|
|
205 602
|
205 602
|
| - Belopp vid årets utgång |
50 000
|
531 226
|
205 602
|
786 828
|
RESULTATDISPOSITION
Till årsstämmans förfogande står följande medel:
| Balanserat resultat |
531 226
|
| Årets resultat |
205 602
|
| Summa |
736 828
|
Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:
| Utdelning |
205 000
|
| Balanseras i ny räkning |
531 828
|
| Summa |
736 828
|
NOTER
|
Not1Redovisningsprinciper
| |
|
Enligt BFNAR 2016:10
Årsredovisningen har upprättats enligt årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag (K2).
|
Not2Medelantalet anställda
|
2023-12-31
|
2022-12-31
|
|
| Medelantalet anställda |
1
|
1
|
|
Not3Periodiseringsfonder
|
2023-12-31
|
2022-12-31
|
|
| Specifikation av periodiseringsfonder |
| Beskattningsår 2018 |
124 000
|
124 000
|
| Beskattningsår 2019 |
177 000
|
177 000
|
| Beskattningsår 2020 |
177 000
|
177 000
|
| Beskattningsår 2021 |
157 000
|
157 000
|
| Beskattningsår 2022 |
129 000
|
- |
| Redovisat värde |
764 000
|
635 000
|