Tectinno AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 46 | 2 285 | 4 012 | 7 951 | 8 016 | 8 321 | 158 |
| Nettoomsättning | 46 | 2 208 | 4 012 | 8 056 | 8 016 | 8 321 | 158 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | – | – | 0 | −105 | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 77 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 430 | 2 229 | 1 499 | 7 767 | 7 101 | 7 486 | 148 |
| Råvaror och förnödenheter | 53 | 1 197 | 583 | 6 004 | 5 691 | 6 651 | 72 |
| Övriga externa kostnader | 165 | 295 | 301 | 583 | 848 | 784 | 76 |
| Personalkostnader | 197 | 722 | 595 | 1 161 | 558 | 51 | – |
| Av- och nedskrivningar | 7 | 15 | 20 | 20 | 5 | 1 | – |
| Övriga rörelsekostnader | 8 | 0 | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | −383 | 56 | 2 514 | 183 | 915 | 834 | 10 |
| Finansiella poster | −15 | 4 | 2 | −9 | −20 | −36 | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 2 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 15 | −2 | −2 | 9 | 20 | 36 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −399 | 60 | 2 515 | 175 | 895 | 798 | 10 |
| Bokslutsdispositioner | 349 | 0 | −632 | −51 | −225 | −199 | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | 349 | 0 | −632 | −51 | −225 | −199 | – |
| Resultat före skatt | −50 | 60 | 1 883 | 123 | 670 | 599 | 10 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 19 | 391 | 32 | 144 | 128 | 2 |
| Årets resultat | −50 | 41 | 1 492 | 92 | 526 | 471 | 8 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 5 583 | 6 133 | 4 493 | 3 950 | 8 806 | 7 666 | 160 |
| Anläggningstillgångar | 5 311 | 5 562 | 3 588 | 1 975 | 117 | 91 | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 5 311 | 5 562 | 3 588 | 1 975 | 117 | 91 | – |
| Byggnader och mark | 5 170 | 5 170 | 3 506 | 1 873 | 31 | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 88 | 338 | 82 | 102 | 86 | 91 | – |
| Pågående nyanläggningar och förskott | 54 | 54 | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 272 | 571 | 905 | 1 975 | 8 688 | 7 575 | 160 |
| Varulager m.m. | 31 | 39 | 17 | 7 | 730 | 1 180 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 31 | 39 | 17 | 7 | 730 | 1 180 | – |
| Kortfristiga fordringar | 91 | 341 | 373 | 520 | 7 281 | 65 | 78 |
| Kundfordringar | 0 | 301 | 325 | 260 | 7 200 | – | – |
| Övriga fordringar | 79 | 28 | 7 | 231 | 52 | 14 | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 13 | 13 | 42 | 29 | 29 | 52 | 78 |
| Kassa och bank | 150 | 192 | 515 | 1 449 | 677 | 6 329 | 82 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 5 583 | 6 133 | 4 493 | 3 950 | 8 806 | 7 666 | 160 |
| Eget kapital | 2 430 | 2 480 | 2 638 | 1 146 | 1 055 | 529 | 58 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | 0 | – |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | 0 | – |
| Reservfond | – | – | – | – | – | 0 | – |
| Fritt eget kapital | 2 380 | 2 430 | 2 588 | 1 096 | 1 005 | 479 | 8 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | 0 | – |
| Balanserat resultat | 2 430 | 2 388 | 1 096 | 1 005 | 479 | 8 | 0 |
| Årets resultat | −50 | 41 | 1 492 | 92 | 526 | 471 | 8 |
| Obeskattade reserver | 759 | 1 108 | 1 108 | 475 | 424 | 199 | – |
| Periodiseringsfonder | 759 | 1 108 | 1 108 | 475 | 424 | 199 | – |
| Långfristiga skulder | 0 | 313 | – | 0 | 5 300 | 5 300 | – |
| Övriga skulder | 0 | 313 | – | 0 | 5 300 | 5 300 | – |
| Kortfristiga skulder | 2 395 | 2 233 | 747 | 2 329 | 2 027 | 1 638 | 102 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | – | 0 | 360 | 281 | – |
| Leverantörsskulder | – | – | 138 | 609 | 609 | 251 | – |
| Skatteskulder | 0 | 368 | 255 | 40 | 273 | 131 | 2 |
| Övriga skulder | 2 354 | 1 733 | 257 | 406 | 349 | 219 | 100 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 41 | 131 | 97 | 1 273 | 436 | 756 | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | 200 | – | – | – | – |
| Annan föreslagen utdelning | – | – | 200 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 1 096 | 1 005 | 479 | 8 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Tectinno AB för räkenskapsåret 2024-08-01 -- 2025-07-31. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Tectinno ABs finansiella ställning per den 31 juli 2025 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Tectinno AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2025-07-31 | 2024-07-31 | 2023-07-31 | 2022-07-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 5 170 | 5 170 | 3 506 | 1 873 |
| Årets inköp | – | 1 664 | 145 | 1 873 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-07-31 | 2024-07-31 | 2023-07-31 | 2022-07-31 | 2021-07-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 127 | 377 | 127 | 127 | 92 |
| Årets inköp | – | 286 | – | 35 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 250 | 35 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 39 | 39 | 45 | 25 | 5 |
| Årets avskrivningar | 7 | 15 | 20 | 20 | – |
| Återförda avskrivningar | 6 | 21 | – | – | – |
Pågående nyanläggningar och förskott
| Post | 2025-07-31 | 2024-07-31 | 2023-07-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 54 | 54 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- LUNTVÄGEN 4 A, 226 49 LUND
- Registrerat
- 2018-06-19
- Bransch
- Byggande av bostadshus och andra byggnader
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva byggnadsverksamhet ,projektering, försäljning , och nybyggnation av privatbostadshus och villor samt därtill närstående verksamhet .Konsultverksamhet inom byggnads branch. Utveckling av nya byggtekniks material.
Bankgironummer
- 5790-5259
- Tectinno AB
kontrollerat 2026-10-17 - 583-8123
- TECTINNO AB
kontrollerat 2026-10-17
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Ja (2025-11-10)
- Årsstämma
- 2025-11-10
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Lund registrerades år 2018 och bedriver byggnadsverksamhet ,projektering, försäljning, nybyggnation av privatbostadshus och villor samt därtill närstående verksamhet som Konsultverksamhet inom byggnads branch. Utveckling av nya byggtekniks material. Företagets omsättning har sjunkit på grund av den svaga världsekonomin, vilket har lett till en svag byggmarknad i Sverige.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.