Eva-Lenas budfirma Aktiebolag
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 133 | 66 | 72 | 439 | 721 | 306 | 175 | 92 |
| Nettoomsättning | 133 | 66 | 72 | 439 | 721 | 306 | 175 | 92 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 87 | 84 | 130 | 224 | 543 | 193 | 121 | 101 |
| Handelsvaror | – | – | 0 | 4 | 0 | 2 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 87 | 78 | 94 | 214 | 349 | 151 | 93 | 85 |
| Personalkostnader | 0 | 7 | 36 | −10 | 178 | 23 | 11 | – |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 1 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 |
| Rörelseresultat | 46 | −18 | −58 | 214 | 178 | 113 | 54 | −9 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | 0 | −1 | −2 | −3 | −3 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 1 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 3 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | 46 | −18 | −58 | 214 | 177 | 111 | 51 | −12 |
| Resultat före skatt | 46 | −18 | −58 | 214 | 177 | 111 | 51 | −12 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 44 | 36 | 24 | 8 | – |
| Årets resultat | 46 | −18 | −58 | 170 | 140 | 87 | 43 | −12 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 533 | 468 | 528 | 632 | 556 | 317 | 222 | 190 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 1 | 17 | 33 | 49 | 66 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 1 | 17 | 33 | 49 | 66 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 0 | 1 | 17 | 33 | 49 | 66 |
| Omsättningstillgångar | 533 | 468 | 528 | 631 | 539 | 284 | 172 | 124 |
| Kortfristiga fordringar | 20 | 10 | 45 | 49 | 85 | 69 | 24 | 28 |
| Kundfordringar | 20 | 10 | 18 | 17 | 68 | 46 | 0 | 15 |
| Övriga fordringar | – | 0 | 26 | 31 | 17 | 19 | 20 | 9 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | – | 0 | 4 | 4 | 4 |
| Kassa och bank | 513 | 458 | 484 | 583 | 454 | 215 | 148 | 96 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 533 | 468 | 528 | 632 | 556 | 317 | 222 | 190 |
| Eget kapital | 448 | 402 | 420 | 478 | 308 | 168 | 81 | 38 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 398 | 352 | 370 | 428 | 258 | 118 | 31 | −12 |
| Balanserat resultat | 352 | 370 | 428 | 258 | 118 | 31 | −12 | – |
| Årets resultat | 46 | −18 | −58 | 170 | 140 | 87 | 43 | −12 |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | 0 | 26 | 46 | 66 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | – | – | 0 | 26 | 46 | 66 |
| Kortfristiga skulder | 84 | 66 | 109 | 154 | 248 | 124 | 95 | 87 |
| Leverantörsskulder | 5 | 4 | 0 | 3 | 4 | 1 | 7 | 6 |
| Skatteskulder | – | 0 | 44 | 81 | 60 | 32 | 8 | – |
| Övriga skulder | 80 | 62 | 64 | 72 | 80 | 91 | 80 | 81 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | 0 | 0 | −2 | 104 | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 258 | 118 | 31 | −12 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% pga fler uppdrag i verksamheten.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% pga mindre antal uppdrag.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% pga minskat antal körningar.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% pga ökade leveransuppdrag och högre intäkter per uppdrag.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% eftersom bolaget har fått fler körningar under pandemin då renoveringar av bostäder har ökat.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% och beror främst på att detta bokslutet gäller 12 månader, till skillnad mot första bokslutet 20190531 med ett förkortat bokslutsår.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-05-31 | 2025-05-31 | 2024-05-31 | 2023-05-31 | 2022-05-31 | 2021-05-31 | 2020-05-31 | 2019-05-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 82 | 82 | 82 | 82 | 82 | 82 | 82 | 82 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | – | – | 82 |
| Ackumulerade avskrivningar | 82 | 82 | 82 | 81 | 65 | 48 | 32 | 16 |
| Årets avskrivningar | – | – | 1 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 |
Om bolaget
- Adress
- ÖVRE VÄSTERSJÖVÄGEN 354, 266 97 HJÄRNARP
- Registrerat
- 2018-06-13
- Bransch
- Vägtransport, godstrafik
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska bedriva transportverksamhet.
Bankgironummer
- 5287-2744
- Eva-Lenas Budfirma
kontrollerat 2026-10-17
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-08-26
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver verksamhet inom transportverksamhet. Företaget har sitt säte i Ängelholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.