Urbanica Holding 3 AB
559161-81021 (8)
Årsredovisning
Urbanica Holding 3 AB
Organisationsnummer: 559161-8102
Räkenskapsår:
2024-05-01 -
2025-04-30
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Uppsala
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2025-09-16.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Urbanica Holding 3 AB
559161-81022 (8)
| Viktiga förhållanden och väsentliga händelser |
| Verksamhetens art och inriktning |
| Företaget ska äga och förvalta fast och lös egendom. |
| Uppgift om ägare som har mer än tio procent av antalet andelar eller röster i företaget |
| Bolaget är ett helägt dotterbolag till Urbanica AB org nr 556638-0878. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | | 2024-05-01 -2025-04-30 | 2023-05-01 -2024-04-30 | 2022-05-01 -2023-04-30 | 2021-05-01 -2022-04-30 |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | 2 748 017 | 76 543 597 | 115 906 870 | 10 473 515 |
| Balansomslutning (kr) | | 51 458 644 | 76 016 377 | 129 865 908 | 10 511 160 |
| Soliditet (%) | | 100,0 | 100,0 | 89,6 | 99,9 |
Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 58 030 | 75 875 597 | 75 983 627 |
| Balanseras i ny räkning | | 51 375 597 | -51 375 597 | 0 |
| Utdelning | | | -24 500 000 | -24 500 000 |
| Årets resultat | | | -34 983 | -34 983 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 51 433 627 | -34 983 | 51 448 644 |
Urbanica Holding 3 AB
559161-81023 (8)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 51 433 627 | | | |
| Årets resultat | | -34 983 | | | |
| Summa | | 51 398 644 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Förslag till utdelning | | | | | |
| Utdelning | | 47 975 000 | | | |
| Summa utdelning | | 47 975 000 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 3 423 644 | | | |
| Summa | | 51 398 644 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Urbanica Holding 3 AB
559161-81024 (8)
Resultaträkning | | | | moderföretagets resultaträkning | |
| | | Not | 2024-05-01 | 2023-05-01 |
| | | 1 | 2025-04-30 | 2024-04-30 |
| | | | | |
| Rörelsens intäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 0 | 0 |
| Summa rörelsens intäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsens kostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -36 748 | -265 308 |
| Summa rörelsens kostnader | | | | -36 748 | -265 308 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -36 748 | -265 308 |
| | | | | |
| Resultat från finansiella poster | | | | | |
| Resultat från andelar i koncernföretag | | | | 0 | 76 115 303 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | | 2 784 765 | 693 602 |
| Summa resultat från finansiella poster | | | | 2 784 765 | 76 808 905 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 2 748 017 | 76 543 597 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Lämnade koncernbidrag | | | | -2 783 000 | -668 000 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | -2 783 000 | -668 000 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | -34 983 | 75 875 597 |
| Årets resultat | | | | -34 983 | 75 875 597 |
Urbanica Holding 3 AB
559161-81025 (8)
Balansräkning | | | | moderföretagets balansräkning | |
| | | Not | 2025-04-30 | 2024-04-30 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i koncernföretag | | | 2 | 3 381 705 | 50 000 |
| Fordringar hos koncernföretag | | | 3 | 50 000 | 0 |
| Andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag | | | 4 | 0 | 61 705 |
| Andra långfristiga fordringar | | | | 0 | 50 000 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 3 431 705 | 161 705 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 3 431 705 | 161 705 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Fordringar hos koncernföretag | | | | 47 975 033 | 23 128 969 |
| Övriga fordringar | | | | 0 | 52 674 739 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 47 975 033 | 75 803 708 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 51 906 | 50 964 |
| Summa kassa och bank | | | | 51 906 | 50 964 |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 48 026 939 | 75 854 672 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 51 458 644 | 76 016 377 |
Urbanica Holding 3 AB
559161-81026 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2025-04-30 | 2024-04-30 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 51 433 627 | 58 030 |
| Årets resultat | | | | -34 983 | 75 875 597 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 51 398 644 | 75 933 627 |
| Summa eget kapital | | | | 51 448 644 | 75 983 627 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Leverantörsskulder | | | | 0 | 22 750 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 10 000 | 10 000 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 10 000 | 32 750 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 51 458 644 | 76 016 377 |
| | | | | |
Urbanica Holding 3 AB
559161-81027 (8)
Noter | | | | | | | |
| | | | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | | | |
| Redovisnings- och värderingsprinciper |
| Årsredovisningen upprättas med tillämpning av årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna råd BFNAR 2012:1 Årsredovisning och koncernredovisning (K3). |
| Andelar i koncernföretag, intresseföretag, gemensamt styrda företag och företag som det finns ägarintresse i |
| Bolaget är moderbolag, men med stöd av ÅRL 7 kap 3 § upprättas inte någon koncernredovisning. Övergripande koncernredovisning upprättas av Urbanica AB, org nr 556638-0878, med säte i Uppsala. |
| Not 2. Andelar i koncernföretag | | | | | |
| | | | 2025-04-30 | 2024-04-30 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 50 000 | 100 000 |
| Inköp | | | | 3 250 000 | 0 |
| Försäljningar | | | | 0 | -50 000 |
| Lämnade aktieägartillskott | | | | 20 000 | 0 |
| Omklassificeringar | | | | 61 705 | 0 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 3 381 705 | 50 000 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 3 381 705 | 50 000 |
| | | | | |
| Företagets namn | Org.nr. | Säte | Antal andelar | Eget kapital (tkr) | Årets resultat (tkr) | Kapital- andel (%) | Rösträtts- andel (%) | Redovisat värde (tkr) |
| Fullerö Business Park 1 AB | 559198-2151 | Uppsala | 100 | 28 | -1 | 100,0 | 100,0 | 50 |
| Fullerö Business Park 2 | 559198-2169 | Uppsala | 65 | 31 | -21 | 65,0 | 65,0 | 3 332 |
| | | | | | | | |
| Not 3. Fordringar hos koncernföretag | | | | | |
| | | | 2025-04-30 | 2024-04-30 |
| Omklassificeringar | | | | 50 000 | 0 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 50 000 | 0 |
| | | | | |
Urbanica Holding 3 AB
559161-81028 (8)
| Not 4. Andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag | | | | | |
| | | | 2025-04-30 | 2024-04-30 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 61 705 | 41 705 |
| Inköp | | | | 0 | 20 000 |
| Omklassificeringar | | | | -61 705 | 0 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 0 | 61 705 |
| | | | | |