Södergyllen Fastighets AB
559161-59001 (8)
Årsredovisning
Södergyllen Fastighets AB
Organisationsnummer:
559161-5900
Räkenskapsår:
2023-10-01 -
2024-09-30
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Stockholm
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2025-02-25.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Södergyllen Fastighets AB
559161-59002 (8)
| Allmänt om verksamheten |
Bolagets verksamhet är att förvalta fastigheten Gyllenstjärna 34 i Malmö. Bolagets förvaltning och administration har under räkenskapsåret ombesörjts av DEAS Asset Management Sweden AB.
Ägarförhållanden
Bolaget är ett helägt dotterbolag till Aberdeen Property Swedinvest Malmö III AB, org.nr.
55916 1-5892, som i sin tur är ett helägt dotterbolag till Aberdeen Property Nordic Finance Sweden
S.á.r.l., org.nr. B l22.626, med säte i Luxemburg.
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
Bolaget har under året gjort en nedskrivning av sin fastighet till marknadsvärdet.
|
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2023-10-01 -2024-09-30 | 2022-10-01 -2023-09-30 | 2021-10-01 -2022-09-30 | 2020-10-01 -2021-09-30 |
| Nettoomsättning (tkr) | | 4 762 | 6 532 | 5 065 | 5 244 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | -12 116 | 771 | -13 327 | -1 920 |
| Soliditet (%) | | 30,9 | 38,8 | 34,1 | 0,4 |
| Nyckeltalsdefinitioner |
Nettoomsättning Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar.
Resultat efter finansiella poster Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter.
Soliditet (%) Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av balansomslutning. |
Södergyllen Fastighets AB
559161-59003 (8)
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 100 000 | 39 500 218 | -18 150 | 39 582 068 |
| Balanseras i ny räkning | | -18 150 | 18 150 | 0 |
| Årets resultat | | | -12 133 157 | -12 133 157 |
| Belopp vid årets utgång | 100 000 | 39 482 068 | -12 133 157 | 27 448 911 |
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 39 482 068 | | | |
| Årets resultat | | -12 133 157 | | | |
| Medel att disponera | | 27 348 911 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 27 348 911 | | | |
| Summa | | 27 348 911 | | | |
| | | | | |
Södergyllen Fastighets AB
559161-59004 (8)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2023-10-01 | 2022-10-01 |
| | | 1 2 3 | 2024-09-30 | 2023-09-30 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 4 761 575 | 6 532 237 |
| Övriga rörelseintäkter | | | | 90 | 5 868 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 4 761 665 | 6 538 105 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -2 327 063 | -2 249 568 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar | | | | -12 535 440 | -1 435 440 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -14 862 503 | -3 685 008 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -10 100 838 | 2 853 097 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | | 78 262 | 1 568 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | 4 | -2 092 980 | -2 084 134 |
| Summa finansiella poster | | | | -2 014 718 | -2 082 566 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | -12 115 556 | 770 531 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Lämnade koncernbidrag | | | | 0 | -700 000 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 0 | -700 000 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | -12 115 556 | 70 531 |
| | | | | |
| Skatt på årets resultat | | | | -68 088 | -79 367 |
| Övriga skattekostnader | | | | 50 487 | -9 314 |
| | | | | |
| Årets resultat | | | 5 | -12 133 157 | -18 150 |
Södergyllen Fastighets AB
559161-59005 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2024-09-30 | 2023-09-30 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Byggnader och mark | | | 6 | 80 519 966 | 93 055 406 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 80 519 966 | 93 055 406 |
| | | | | |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 80 519 966 | 93 055 406 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Kundfordringar | | | | 209 714 | 189 060 |
| Fordringar hos koncernföretag | | | | 6 207 868 | 0 |
| Övriga fordringar | | | | 855 791 | 311 911 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | | | | 525 297 | 763 143 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 7 798 670 | 1 264 114 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 2 037 537 | 9 065 196 |
| Summa kassa och bank | | | | 2 037 537 | 9 065 196 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 9 836 207 | 10 329 310 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 90 356 173 | 103 384 716 |
Södergyllen Fastighets AB
559161-59006 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2024-09-30 | 2023-09-30 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 100 000 | 100 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 100 000 | 100 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 39 482 068 | 39 500 218 |
| Årets resultat | | | | -12 133 157 | -18 150 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 27 348 911 | 39 482 068 |
| Summa eget kapital | | | | 27 448 911 | 39 582 068 |
| | | | | |
| Obeskattade reserver | | | | | |
| Periodiseringsfonder | | | | 624 542 | 624 542 |
| Summa obeskattade reserver | | | | 624 542 | 624 542 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | 7 | | |
| Skulder till koncernföretag | | | | 60 000 000 | 60 500 000 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 60 000 000 | 60 500 000 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Leverantörsskulder | | | | 83 998 | 54 931 |
| Skulder till koncernföretag | | | | 800 000 | 700 000 |
| Skatteskulder | | | | 0 | 486 241 |
| Övriga skulder | | | | 97 788 | 410 626 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 1 300 934 | 1 026 308 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 2 282 720 | 2 678 106 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 8 | 90 356 173 | 103 384 716 |
| | | | | |
Södergyllen Fastighets AB
559161-59007 (8)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Avskrivning | | | | | |
| Tillämpade avskrivningstider: | | | | | |
| Byggnader | | | | 50 | år |
| | | | | |
| Not 2. Väsentliga händelser efter balansdagen |
Inga väsentliga händelser har skett efter räkenskapsårets slut.
|
| Not 3. Upplysning om moderföretag |
Bolaget är ett helägt dotterbolag till Aberdeen Property Swedinvest Malmö III AB, org.nr.
559161-5892, som i sin tur är ett helägt dotterbolag till Aberdeen Property Nordic Finance Sweden
S.á.r.L, org.nr. B 122.626, med säte i Luxemburg.
|
| Not 4. Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2023-10-01 - 2024-09-30 | 2022-10-01 - 2023-09-30 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter som avser skulder till koncernföretag | | | | 2 070 672 | 2 075 150 |
| Not 5. Övriga upplysningar till resultaträkningen |
Bolaget har ej haft några anställda under räkenskapsåret. Ersättningar till styrelsen har ej utgått.
|
Södergyllen Fastighets AB
559161-59008 (8)
| Not 6. Byggnader och mark | | | | | |
| | | | 2024-09-30 | 2023-09-30 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 130 155 298 | 130 155 298 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 130 155 298 | 130 155 298 |
| | | | | |
| Ingående avskrivningar | | | | -9 199 892 | -7 764 452 |
| Årets avskrivningar | | | | -1 435 440 | -1 435 440 |
| Utgående avskrivningar | | | | -10 635 332 | -9 199 892 |
| | | | | |
| Ingående nedskrivningar | | | | -27 900 000 | -27 900 000 |
| Årets nedskrivningar | | | | -11 100 000 | 0 |
| Utgående nedskrivningar | | | | -39 000 000 | -27 900 000 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 80 519 966 | 93 055 406 |
| Not 7. Långfristiga skulder | | | | | |
| | | | 2024-09-30 | 2023-09-30 |
| Långfristiga skulder som förfaller till betalning senare än fem år efter balansdagen | | | | 0 | 60 500 000 |
| Not 8. Ställda säkerheter och eventualförpliktelser | | | | | |
| | | | 2024-09-30 | 2023-09-30 |
| Ställda säkerheter | | | | | |
| Företagsinteckningar | | | | 48 000 000 | 48 000 000 |
| Summa ställda säkerheter | | | | 48 000 000 | 48 000 000 |