Holding Stories AB
559159-26871 (7)
Årsredovisning
Holding Stories AB
Organisationsnummer:
559159-2687
Räkenskapsår:
2024-01-01 -
2024-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Stockholm
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2025-05-27.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Holding Stories AB
559159-26872 (7)
| Allmänt om verksamheten |
Bolagets verksamhet är framförallt att förvalta aktier i andra bolag och därmed förenlig verksamhet. Bolaget har sitt säte i Stockholm.
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Bolaget har inte haft någon omsättning under 2024 då verksamheten främst fokuserat på att förvalta aktier i andra bolag. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2024-01-01 -2024-12-31 | 2023-01-01 -2023-12-31 | 2022-01-01 -2022-12-31 | - |
| Nettoomsättning (kr) | | 0 | 138 601 | 1 291 508 | |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | -24 700 | 78 | 502 732 | |
| Soliditet (%) | | 89,6 | 78,4 | 60,7 | |
| Nyckeltalsdefinitioner |
Nettoomsättning Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar.
Resultat efter finansiella poster Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter.
Soliditet (%) Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av balansomslutning. |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 54 241 | -144 | 104 097 |
| Balanseras i ny räkning | | -144 | 144 | 0 |
| Årets resultat | | | -1 574 | -1 574 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 54 097 | -1 574 | 102 523 |
Holding Stories AB
559159-26873 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 54 097 | | | |
| Årets resultat | | -1 574 | | | |
| Medel att disponera | | 52 523 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 52 523 | | | |
| Summa | | 52 523 | | | |
| | | | | |
Företagets resultat och ställning i övrigt framgår av efterföljande resultat- och balansräkning med tilläggsupplysningar.
|
| | | | | |
Holding Stories AB
559159-26874 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2024-01-01 | 2023-01-01 |
| | | 1 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 0 | 138 601 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 138 601 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -18 101 | -21 236 |
| Personalkostnader | | | 2 | 0 | -110 393 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar | | | | -8 334 | -8 334 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -26 435 | -139 963 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -26 435 | -1 362 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | | 1 735 | 1 440 |
| Summa finansiella poster | | | | 1 735 | 1 440 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | -24 700 | 78 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Förändring av periodiseringsfonder | | | | 23 126 | 0 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 23 126 | 0 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | -1 574 | 78 |
| | | | | |
| Skatt på årets resultat | | | | 0 | -222 |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | -1 574 | -144 |
Holding Stories AB
559159-26875 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Inventarier, verktyg och installationer | | | 3 | 16 670 | 25 004 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 16 670 | 25 004 |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag | | | 4 | 31 225 | 31 225 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 31 225 | 31 225 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 47 895 | 56 229 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Övriga fordringar | | | | 66 965 | 93 023 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 66 965 | 93 023 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 91 060 | 111 499 |
| Summa kassa och bank | | | | 91 060 | 111 499 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 158 025 | 204 522 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 205 920 | 260 751 |
Holding Stories AB
559159-26876 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 54 097 | 54 241 |
| Årets resultat | | | | -1 574 | -144 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 52 523 | 54 097 |
| Summa eget kapital | | | | 102 523 | 104 097 |
| | | | | |
| Obeskattade reserver | | | | | |
| Periodiseringsfonder | | | | 103 175 | 126 301 |
| Summa obeskattade reserver | | | | 103 175 | 126 301 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Skatteskulder | | | | 222 | 222 |
| Övriga skulder | | | | 0 | 30 131 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 222 | 30 353 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 205 920 | 260 751 |
| | | | | |
Holding Stories AB
559159-26877 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Avskrivning | | | | | |
| Tillämpade avskrivningstider: | | | | | |
| Inventarier, verktyg och installationer | | | | 5 | år |
| | | | | |
| Not 2. Medelantal anställda | | | | | |
| | | | 2024-01-01 2024-12-31 | 2023-01-01 2023-12-31 |
| Medelantal anställda | | | | 0 | 1 |
| | | | | |
| Not 3. Inventarier, verktyg och installationer | | | | | |
| | | | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 41 672 | 41 672 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 41 672 | 41 672 |
| | | | | |
| Ingående avskrivningar | | | | -16 668 | -8 334 |
| Årets avskrivningar | | | | -8 334 | -8 334 |
| Utgående avskrivningar | | | | -25 002 | -16 668 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 16 670 | 25 004 |
| Not 4. Andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag | | | | | |
| | | | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 31 225 | 24 500 |
| Inköp | | | | 0 | 6 725 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 31 225 | 31 225 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 31 225 | 31 225 |