Idun Hydropower AB
559157-48181 (12)
Årsredovisning
Idun Hydropower AB
Organisationsnummer: 559157-4818
Räkenskapsår:
2021-01-01 -
2021-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Kassaflödesanalys |
7
|
|
Noter |
8
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Stockholm
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2022-02-22.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Idun Hydropower AB
559157-48182 (12)
| Viktiga förhållanden och väsentliga händelser |
| Verksamhetens art och inriktning |
Bolaget ska äga och förvalta bolag samt därmed förenlig verksamhet.
Bolaget äger 100% av aktierna och är moderföretag till Turab, Turbin- och Regulatorservice AB (org.nr. 556114-8643).
Företaget har sitt säte i Stockholm.
|
| Uppgift om ägare som har mer än tio procent av antalet andelar eller röster i företaget |
| Idun Industrier AB (publ) (org.nr. 556924-7009) äger 92% av aktierna i bolaget. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2021-01-01 -2021-12-31 | 2020-01-01 -2020-12-31 | 2019-01-01 -2019-12-31 | 2018-04-30 -2018-12-31 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | -177 | -293 | -363 | 5 394 |
| Balansomslutning (tkr) | | 38 412 | 39 595 | 37 289 | 36 378 |
| Soliditet (%) | | 86,4 | 69,5 | 61,9 | 59,8 |
| Nyckeltalsdefinitioner |
Nettoomsättning Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar.
Resultat efter finansiella poster Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter.
Balansomslutning Företagets samlade tillgångar.
Soliditet (%) Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av balansomslutning. |
Idun Hydropower AB
559157-48183 (12)
Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 26 956 231 | 397 011 | 27 403 242 |
| Balanseras i ny räkning | | 397 011 | -397 011 | 0 |
| Erhållna aktieägartillskott | | 5 340 444 | | 5 340 444 |
| Årets resultat | | | 235 142 | 235 142 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 32 693 686 | 235 142 | 32 978 828 |
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 32 693 686 | | | |
| Årets resultat | | 235 142 | | | |
| Summa | | 32 928 828 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Förslag till utdelning | | | | | |
| Annan utdelning | | 2 000 000 | | | |
| Summa utdelning | | 2 000 000 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 30 928 828 | | | |
| Summa | | 32 928 828 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Idun Hydropower AB
559157-48184 (12)
Resultaträkning | | | | moderföretagets resultaträkning | |
| | | Not | 2021-01-01 | 2020-01-01 |
| | | 1 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| | | 2 | | |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -3 552 | -3 050 |
| Personalkostnader | | | 3 | 0 | 0 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -3 552 | -3 050 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -3 552 | -3 050 |
| | | | | |
| Resultat från finansiella poster | | | | | |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | 4 | -173 429 | -290 121 |
| Summa resultat från finansiella poster | | | | -173 429 | -290 121 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | -176 981 | -293 171 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 7 300 000 | 8 485 000 |
| Lämnade koncernbidrag | | | | -6 726 000 | -7 514 880 |
| Förändring av periodiseringsfonder | | | 5 | -100 049 | -169 237 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 473 951 | 800 883 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 296 970 | 507 712 |
| Skatt på årets resultat | | | 6 | -61 828 | -108 650 |
| Övriga skatter | | | | 0 | -2 051 |
| Årets resultat | | | | 235 142 | 397 011 |
Idun Hydropower AB
559157-48185 (12)
Balansräkning | | | | moderföretagets balansräkning | |
| | | Not | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i koncernföretag | | | 7 | 32 500 000 | 32 500 000 |
| Uppskjuten skattefordran | | | 8 | 52 798 | 52 798 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 32 552 798 | 32 552 798 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 32 552 798 | 32 552 798 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Fordringar hos koncernföretag | | | | 5 565 000 | 6 485 000 |
| Övriga fordringar | | | | 6 | 0 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 5 565 006 | 6 485 000 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 294 528 | 557 021 |
| Summa kassa och bank | | | | 294 528 | 557 021 |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 5 859 534 | 7 042 021 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 38 412 332 | 39 594 819 |
Idun Hydropower AB
559157-48186 (12)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | 9 | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | 10 | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 32 693 686 | 26 956 231 |
| Årets resultat | | | | 235 142 | 397 011 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 32 928 828 | 27 353 242 |
| Summa eget kapital | | | | 32 978 828 | 27 403 242 |
| | | | | |
| Obeskattade reserver | | | | | |
| Periodiseringsfonder | | | 11 | 269 286 | 169 237 |
| Summa obeskattade reserver | | | | 269 286 | 169 237 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | | | |
| Övriga skulder till kreditinstitut | | | | 0 | 4 875 000 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 0 | 4 875 000 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Övriga skulder till kreditinstitut | | | | 0 | 3 250 000 |
| Skulder till koncernföretag | | | | 4 993 740 | 3 608 184 |
| Aktuella skatteskulder | | | | 170 478 | 287 935 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | 12 | 0 | 1 221 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 5 164 218 | 7 147 340 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 13 | 38 412 332 | 39 594 819 |
| | | | | |
Idun Hydropower AB
559157-48187 (12)
Kassaflödesanalys | | | | | |
| | | Not | 2021-01-01 | 2020-01-01 |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Den löpande verksamheten | | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -3 552 | -3 050 |
| Erlagd ränta | | | | -173 429 | -290 121 |
| Betald inkomstskatt | | | | -179 285 | -2 051 |
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital | | | | -356 266 | -295 222 |
| | | | | |
| Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital | | | | | |
| Ökning/minskning av rörelsefordringar | | | | 919 994 | -1 859 057 |
| Ökning/minskning av rörelseskulder | | | | 1 384 335 | 974 233 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | | | | 1 948 063 | -1 180 046 |
| | | | | |
| Investeringsverksamheten | | | | | |
| Avyttring/amortering av finansiella anläggningstillgångar | | | | 0 | 2 051 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | | | | 0 | 2 051 |
| | | | | |
| Finansieringsverksamheten | | | | | |
| Erhållna tillskott | | | | 5 340 444 | 5 906 696 |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 7 300 000 | 8 485 000 |
| Lämnade koncernbidrag | | | | -6 726 000 | -7 514 880 |
| Amortering av skuld | | | | -8 125 000 | -3 250 000 |
| Utbetald utdelning | | | | 0 | -2 000 000 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | | | | -2 210 556 | 1 626 816 |
| | | | | |
| Årets kassaflöde | | | | -262 493 | 448 821 |
| Likvida medel vid årets början | | | | 557 021 | 108 200 |
| Likvida medel vid årets slut | | | 14 | 294 528 | 557 021 |
Idun Hydropower AB
559157-48188 (12)
Noter | | | | | | | |
| | | | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | | | |
| Redovisnings- och värderingsprinciper |
| Årsredovisningen upprättas med tillämpning av årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna råd BFNAR 2012:1 Årsredovisning och koncernredovisning (K3). |
| Intäkter |
Intäkter har tagits upp till verkligt värde av vad som erhållits eller kommer att erhållas och redovisas i den omfattning det är sannolikt att de ekonomiska fördelarna kommer att tillgodogöras bolaget och intäkterna kan beräknas på ett tillförlitligt sätt.
Ersättning i form av ränta, royalty eller utdelning redovisas som intäkt när det är sannolikt att företaget kommer att få de ekonomiska fördelar som är förknippade med transaktionen och när inkomsten kan beräknas på ett tillförlitligt sätt.
Ränta redovisas som intäkt enligt den så kallade effektivräntemetoden. Royalty periodiseras i enlighet upplysningar med den aktuella överenskommelsens ekonomiska innebörd. Utdelning redovisas företagets rätt till betalning är säkerställd. |
| Andelar i koncernföretag, intresseföretag, gemensamt styrda företag och företag som det finns ägarintresse i |
| Andelar i dotterföretag redovisas i enlighet med kapitel 9 BFNAR 2012:1 (4 kap. 3 § första stycket Årsredovisningslagen). Aktieägartillskott redovisas enligt kapitel 6 BFNAR 2012:1. Lämnade aktieägartillskott redovisas som en ökning av andelens redovisade värde. Återbetalning av lämnat tillskott redovisas som en minskning av andelens redovisade värde. Nedskrivning av värdet på andelar i dotterföretag sker enligt 4 kap. 5 § första, andra och fjärde styckena Årsredovisningslagen via resultat räkningen om det kan antas att värdenegången är bestående. |
| Koncernbidrag och aktieägartillskott |
| Erhållna och lämnade koncernbidrag redovisas som bokslutsdisposition. |
| Kassaflödesanalys |
| Kassaflödesanalysen har upprättats enligt den indirekta metoden. |
Idun Hydropower AB
559157-48189 (12)
| Not 2. Uppgift om moderföretag och koncernredovisning | | | | | | | |
| Moderföretag i den största koncernense-mem-base:ForetagTypModerforetagIStorstaKoncernenMember | | | | | | | |
| Namn | Idun Industrier AB (publ) | | | | | | |
| Organisationsnummer | 556924-7009 | | | | | | |
| Säte | Stockholm | | | | | | |
| | | | | | | |
| Närmaste moderföretag som upprättar koncernredovisningse-mem-base:ForetagTypModerforetagNarmasteUpprattarKoncernredovisningMember | | | | | | | |
| Namn | Idun Industrier AB (publ) | | | | | | |
| Organisationsnummer | 556924-7009 | | | | | | |
| Säte | Stockholm | | | | | | |
| | | | | | | |
| Moderföretagse-mem-base:ForetagTypModerforetagMember | | | | | | | |
| Namn | Idun Industrier AB (publ) | | | | | | |
| Organisationsnummer | 556924-7009 | | | | | | |
| Säte | Stockholm | | | | | | |
| | | | | | | |
| Moderföretaget upprättar inte koncernredovisning |
| Företaget är ett moderföretag, men med hänvisning till undantagsreglerna i årsredovisningslagen 7 kap 3§ upprättas ingen koncernredovisning. |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Medelantalet anställda | | | | | |
| Medelantalet anställda | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Bolaget har inte haft några anställda och några löner har ej utbetalats. |
| Not 4. Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
Räntekostnader och liknande resultatposter avseende finansiella skulder till andra företag än koncernföretag | | | | -173 429 | -290 121 |
| Summa | | | | -173 429 | -290 121 |
| | | | | |
| Not 5. Förändring av periodiseringsfonder | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Avsättning till periodiseringsfond | | | | -100 049 | -169 237 |
| Summa | | | | -100 049 | -169 237 |
| | | | | |
| | | | | |
Idun Hydropower AB
559157-481810 (12)
| Not 6. Skatt på årets resultat | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Aktuell skatt | | | | 61 828 | 108 650 |
| Summa | | | | 61 828 | 108 650 |
| | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Avstämning av effektiv skattesats | | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 296 970 | 507 712 |
| Gällande skattesats (%) | | | | 20,6 | 21,4 |
| Skatt enligt gällande skattesats | | | | 61 176 | 108 650 |
Väsentlig post som har påverkat sambandet mellan räkenskapsårets skattekostnad/intäkt | | | | | |
| Ej avdragsgilla kostnader | | | | 480 | 0 |
| Schablonintäkt periodiseringsfonder | | | | 172 | 0 |
| Redovisad effektiv skatt | | | | 61 828 | 108 650 |
| Redovisad effektiv skatt i procent (%) | | | | 20,8 | 21,4 |
| | | | | |
| Not 7. Andelar i koncernföretag | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 32 500 000 | 32 500 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 32 500 000 | 32 500 000 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 32 500 000 | 32 500 000 |
| | | | | |
| Org.nr. | Säte | Antal andelar | Eget kapital (tkr) | Årets resultat (tkr) | Kapital- andel (%) | Rösträtts- andel (%) | Redovisat värde (tkr) |
| Turab, Turbin- och Regulatorservice AB | 556114-8643 | Nässjö | 1 000 | 5 771 | 8 | 100,0 | 100,0 | 32 500 |
| | | | | | | | |
| Not 8. Uppskjuten skattefordran | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Specifikation uppskjuten skattefordran | | | | | |
| Skattemässiga underskottsavdrag | | | | | |
| Temporär skillnad | | | | 0 | 0 |
| Skattefordran | | | | 52 798 | 52 798 |
| | | | | |
| Summa specifikation uppskjuten skattefordran | | | | 52 798 | 52 798 |
| | | | | |
Idun Hydropower AB
559157-481811 (12)
| Not 9. Förslag till resultatdisposition | | | | | |
| | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 32 693 686 | | | |
| Årets resultat | | 235 142 | | | |
| Summa | | 32 928 828 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Förslag till utdelning | | | | | |
| Annan utdelning | | 2 000 000 | | | |
| Summa utdelning | | 2 000 000 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 30 928 828 | | | |
| Summa | | 32 928 828 | | | |
| | | | | |
| Not 10. Upplysningar om aktiekapital m.m. | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Aktier | | | | | |
| Kvotvärde per aktieslag | | | | 0,50 | 0,50 |
| Antal aktier | | | | 100 000 | 100 000 |
| | | | | |
| Not 11. Periodiseringsfonder | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Periodiseringsfond 2020 | | | | 169 237 | 169 237 |
| Periodiseringsfond 2021 | | | | 100 049 | 0 |
| Summa | | | | 269 286 | 169 237 |
| | | | | |
| Not 12. Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Upplupna räntekostnader | | | | 0 | 1 221 |
| Summa | | | | 0 | 1 221 |
| | | | | |
| Not 13. Ställda säkerheter och eventualförpliktelser | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Ställda säkerheter för företagets egen räkning | | | | | |
| För egna skulder och avsättningar | | | | | |
| Aktier i dotterbolagse-mem-base:StalldaSakerheterAktierDotterbolagMember | | | | 0 | 32 500 000 |
| | | | | |
| Avser säkerhet i aktier i dotterbolaget fg. år för förvärvskredit om 8 125 000 kronor per 2020-12-31. |
Idun Hydropower AB
559157-481812 (12)
| Summa ställda säkerheter | | | | 0 | 32 500 000 |
| | | | | |
| Not 14. Sammansättning av likvida medel | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Disponibla tillgodohavanden hos banker och andra kreditinstitut | | | | 294 528 | 557 021 |
| | | | | |